CEZAEVİ VAİZLİĞİ GÖNÜL DOKTORLUĞUDUR

Konya Kapalı Cezaevi Vaizi Kadir Süzen” Bu şekilde adım atmaz veya çabamızı bu şekilde yoğulaştırmazsak netice alamayız"dedi.

CEZAEVİ VAİZLİĞİ GÖNÜL DOKTORLUĞUDUR
01 Ağustos 2019, Perşembe günü, saat 15:22 'de eklendi.
Cezaevi Vaizi Kadir Süzen” Bu şekilde adım atmaz veya çabamızı bu şekilde yoğulaştırmazsak netice alamayız. Bunun içinde dert ile hemhal  olmakta var, empati yapmakta var. Cezaevinin gülen yüzü olmak zorundayız” dedi. Süzen ile keyifli geçen o röportajımız sizlerle...

AYŞEGÜL BÜYÜKSARI ŞENCAN: Kadir Hocam ilk olarak Size Bulunduğunuz Görev Cezaevi Vaizliği,Biz Cezaevi Vaizliği deyince ne anlamalıyız?
KADİR SÜZEN: Ayşegül Hanım Öncelikle bize Kon TV ailesinde sizin programınızda kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Evveliyetle şunu belirteyim ki Diyanet İşleri Başkanlığında Din Hizmeti Sunmada Vaizlik çok önemli bir görevdir. Çünki Halkımıza  doğrudan ulaşabildiğimiz, halkımızında bize her an her vesile ile ulaşabildiği bir görevdir Vaizlik. Camilerimizde Müftülüğümüzü ve Müftülüklerimizi temsilen olabildiğince her camide görevdeyiz.Birebir Mü'min kardeşlerimizle yüzüyüze herhangi bir resmi dilekçe vesaire olmadan görüşebilmekteyiz.Diğer yandan Alo 190 olarak bilinen bir DİNİ SORULAR SORMA Hattımız var,buradanda kardeşlerimiz bize anında ulaşabilmektedirler. Vaizlik genel hatlarıyla böyle. CEZAEVİ VAİZLİĞİ; bizim için apayrı çok önemli bir alan.Neden böyle ? Bilirsiniz ki toplum olarak hepimiz birbirimize günlük hayatta az az ,ara ara şunu deriz: kardeş elindeki bardakta su var aman ha dikkat et dökmeyesin. ama işte bazan insanoğlu elindeki bardağında farkına varamıyor, bardağı da kırabiliyor, veya içindeki suyuda dökebiliyor,Vaizliğin ilk adımı bu idi;şimdi biz Cezaevi vaizliğine gelince şunu dememiz lazım:öncelikle moral olarak AYAĞI SÜRÇMEDİK AT,DİZİ YERE DEĞMEDİK YİĞİT OLMAZ. Lakin TUT ELİMİ BERABER KALKALIM demek için biz Cezaevlerinde varız.Özellikle 2012 yılından bu yana Türkiyede Diyanet İşleri Başkanlığımızca daha da aktifleştirerek Cezaevi Vaizliğinin Fonksiyonunu artırmıştır. Cezaevi Vaizliği bir gönül doktorluğudur.Bu şekilde adım atmaz veya çabamızı bu şekilde yoğunlaştırmazsak netice alamayız.Bunun içinde dert ile hemhal olmakta var, empati yapmakta var.Cezaevinin gülen yüzü olmak zorundayız. ManeviTerapi,bizi sıkıntılara sokan sorunların İnsani,vicdani,Dini olarak nasıl çözümlenebileceğini  konuşmak,çare aramak gibi bir misyonumuz var. Camide konuşmanızı yapar gidersiniz genelde,ama Cezaevi Vaizliğinde konuştuktan sonra esas mesele başlar. Acaba neler yapabilirim bu sorun için diye kafa yorarsınız. Bazan bir sohbet,bazan bir gönüle dokunma, bazan bie derdi dinlemek bize ve muhatabımıza yepyeni pencere açmaktadır.İşin doğrusu işimiz çok.....Kur'an Öğretimi,Dini ve Fıkhi yönden sohbet, eksiklerin giderilmesi....


KAZIM ÖZÇELİK: Hocam sanırım Bir Kaç Yıldır Bu Görevdesiniz Hangi aşamaları kaydettiniz ?
KADİR SÜZEN: Bizler 5-6 yıl evvel 2-3 Vaizimiz ile bu görevi aktif olarak ifa etmeye başladık.( Allah rahmet eylesin bir Vaizimiz de bu görevde iken Rahmetli oldu.İlk çabalar o kardeşimizin Allah mizanına koysun,Mekanı  Cennet Olsun)  bu zaman aralığında çeşitli vesilelerle başka göreve gidenimiz oldu yerine gelenler oldu.hali hazırda bizler 8 Vaiz ile  hizmet vermekteyiz Hükümlü ve Tutuklu kardeşlerimize.Bir Vaizimiz Açık Cezaevinde görev yapmaktadır,bir Vaizimiz de Bayan hükümlü ve Tutuklu lara hizmet vermektedir. İlk başlangıçta hedefimiz;koğuşlara girsek, Tutuklu/hükümlü kardeşlerimize sohbet etsek önemlidir bize yeter diyorduk.Şimdi yelpazemizi öyle genişlettik ki bu adımlarımızı şöyle sıralayabiliriz size. BİLGİ YARIŞMALARI YAPABİLİYORUZ.  100 günde 100 Hadis ezberleme yarışması.100 günde 100 ayet ezberleme yarışması.Dini bilgiler yarışması İLAHİ KOROSU  kurduk.bir Vaizimiz bu koroyu oluşturdu ve çok güzel okuyuşlar çıkıyor bu ekipten. HADİS DEMETİ SUNUMU  (Oratoryo deniliyor buna) yine bir vaizimizin eşliğinde seçilen Tutuklu/ Hükümlü kardeşlerimiz sahnede Hadisleri izleyiciye ezbere sunmaktadır. Bu çok hoş oluyor ,bir programda İzlemenizi tavsiye eder ve arzu ederim.

AYŞEGÜL BÜYÜKSARI ŞENCAN: Şimdi birde bu Çalışmalarınıza HAFIZLIK EĞİTİMİ Kattınız.Cezaevi için bize göre yepyeni birşey...Nasıl karar verdiniz ve Yakın zamanda da Bir Hafız Mezun ettininiz. Adı ABDULKADİR . Buradan çıkartılacak ders nedir? İcazet töreni yaptınız Tüm Türkiye etkilendi. Bu Nasıl Oldu
KADİR SÜZEN: Ayşegül Hanım bu alan tamamen Allah'ın özel Lütfu. Cezaevinde dediğiniz gibi yepyeni birşey. Olabilirliği çok nadir,zor bir iş. bir kere şöyle birşey var efendim: güzel bir söz , güzel bir iletişim size yepyeni kapılar açıyor.Abdulkadir  bizim için böyle bir çabanın neticelerinden. Başlangıçta bir Vaizimizin bu kardeşimizle diyaloğu ile başlayan  manevi hava .ilerleyen zamanda  din eğitimi talebiile abdulkadir'in bize gelmesi ,Kur'a'ı sıfırdan öğrenmesi ve gelen bir İlahi  ilham ile bu yola koyulması......Mehmet uslu Vaizimizin uhdesine eğitim için verdiğimiz andan itibaren şunu gördük ,anladık. FAZİLET NEREDE OLURSA OLSUN YA SİZE GELİR YA DA SİZ ONA GİDERSİNİZ. işte Abdulkadir'in  Hafızlık Hikayesi'nden çıkarılacak Ders budur. Şu anda eminim ki ne kadar insan bu olaya gıpta ile bakmaktadır. Kolay olmamıştır tabiki bu iş.Hele Cezaevinde. En büyük pay bizzat Hafızlığı ile ilgilenen hocasınındır ama adeta bütün vaizler, ilgili eğitim birimi İnfaz koruma memurları, herkese bir manevi pay çıkmıştır.Bunun yanında Sayın Başsavcımız, Cezaevi Savcımız , Cezaevi Müdürlüğümüz sağolsunlar gerekli ilgi alakayı gösterdiler,beraber bu neticeye ulaştık. Şu anda SİZE BİR HUSUS DAHA BELİRTMEK İSTERİM. BU çALIŞMA VE ÇABALARIMIZ BİZE BEREKET GETİRDİ.8 HAFIZLIK ADAYI İLE YENİDEN YOLLARA DÜŞTÜK.YİNE HOCAMIZIN MAİYETİNDE ARTARAK DEVAM EDİYOR,ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE 3 HAFIZ DAHA  MEZUN EDEBİLMEK İSTİYORUZ.


KAZIM ÖZÇELİK: Türkiye'de ilk olan bu icazet törenine katılım sağlayan ve destek veren kurumlar kimlerdi, desteğin ne tür bir etkisi oldu ve diğer iller veya cezaevleri için nasıl bir adım olacak?
KADİR SÜZEN: Bu Törenin baş mimarı hemen belirteyim ki Kendi himayelerinde deruhte eden Sayın Başsavcımız Ramazan SOLMAZ Beydir. Basın yayın anlamında bütün olanaklar seferber edilmiştir. Bu vesile ile Sayın Başsavcımıza Başsavcı Vekiline ,Cezaevi Savcımıza ,Cezaevi Müdürlüğümüze, bütün emeği geçenlere hassaten şükranlarımızı sunuyoruz. Bu törenin ikinci önemli kısmı DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZ'dır. Başkanlığımız Başkanımız olarak katılım sağlarken,devamında da inşaallah tüm Cezaevleri için bir proje haline getirmek üzere istişarelerde bulunuşlar başlamıştır.İnşaallah geniş bir kitle olarak bu başarıya ulaşırız.organizatörü KONYA İL MÜFTÜLÜĞÜMÜZ' dür.Çünki  bu Hafızlık hususu Cezaevinde de olsa İL MÜFTÜLÜĞÜMÜZÜ birince dereceden ilgilendirmektedir.Bu konuda Sayın İl Müftümüz Ahmet POÇANOĞLU Hocamıza da ayriyeten teşekkür ediyoruz Madden ve manen yanımızda oldular.diğer yandan bir çok kuruluşumuz davetiyeyi alıp duyduktan sonra sağolsunlar çok büyük rağbet gösterdiler .Kızılay'ın Konya Şubesi,esnaf odaları,milli eğitim,hatta şahsen halktan da bir çok rağbet oldu Abdulkadir'in Hafızlık İcazetine.Belki aklıma gelemeyenler vardır,kusura kalmasınlar ,her birine ayrı ayrı teşekkürler ediyoruz. Dediğiniz gibi bu tören Türkiyede ses getirdi,heyecan uyandırdı. Devlet üst kademesi nezdinde de dikkat çekti. Adalet Bakanlığı yetkililerimiz bu konu ile ilgili yapılabilecek güzel çalışmalara destek vereceğini ilgililer tarafından ilettiler. Teşekkür ediyoruz.       AYŞEGÜL BÜYÜKSARI ŞENCAN: Tutuklu ve Hükümlülerin başka diğer alanlarda eğitim hakları var mı? Öğretmen desteği nasıl veriliyor?
KADİR SÜZEN: Cezaevlerinde Cezaevi öğretmen kadroları vardır.Öğretmenler planlama ve programları yaparlar.Bu anlamda sanıyorum imkanlar ölçüsünde 8-9 dalda kurslar ve eğitim verilmektedir.Cezaevi içimkanları varsa oradan karşılanıyor ,yoksa Halk eğitim,Milli Eğitim,Üniversite gibi kuruluşlardan görevli eğitmen desteği isteniyor,sağlanıyor.  


KAZIM ÖZÇELİK: Geleceğe yönelik yapmak istediklerinizle ilgili neler söylemek istersiniz, halkımıza mesajlarınız nelerdir?
KADİR SÜZEN: Bir kere moral motivasyona devam edeceğiz Bu kısım bizim için önemli.Bunun yanında en önemli istediğimiz, başarmak istediğimiz husus, Cezaevine gelen birinin bir daha aynı hatalarla  buraya gelmemesini sağlamak.Peygamberimiz (S.A.V.) efendimiz : ''Müslüman bir delikten iki kere ısırılmaz'' buyurmaktadırlar.Yeni yeni hatalar yapmama kararlılığına gelmek/ getirmek.Diğer bir düşüncemiz elbirliği ile kurumlar ile işbirliği yaparak Cezaevinden çıkan birini bir işe yerleştirebilmek.....Çünki görüyoruz ki boş kalmak boşta kalmak yeni hataların kapısını aralamaktadır. Bir laf vardır. '' Şeytan boş durmaz'' .Hedeflerimizde tabir caiz ise GÜNEŞ HER YERE GİRSİN diyebilmek vardır. Çünki Allah'ın şerefli kulu İNSAN ........Bu şerefi hep korumak,yitirdiğimiz yerden yeniden elde etmek,düştüğü yerden kaldırmak. Yani hep ötelere bakmak....Bir Deniz anasını daha denize kavuşturmak için yeniden yollara düşmek.....Allah yardımcımız olsun Son olarak şunu belirtmek isteriz vaizler olarak; aileler çocukları ile biraz dah fazla ilgi alaka kursunlar,vurarak, kırarak değil .dostça ben senin en yakınınım iması ve duygusu vererek.Çünki şu hakikat değişmiyor. BUGÜN PEŞİNDEN BİR KERE KOŞMADIĞIMIZ EVLADIMIZ OLURSA YARIN BAŞINA BİŞEY GELDİMİ YEDİ KAT KOŞMAK ZORUNDA KALIYORUZ. 


 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ