Kongre turizminin parlayan yıldızı: SKM

Konya'nın iş, kültür ve sanat dünyasını buluşturan ve Anadolu' nun kalbinde yer alan Selçuklu Kongre Merkezi, çağdaş mimarisi ile göz dolduruyor.

Kongre turizminin parlayan yıldızı: SKM
10 Nisan 2019, Çarşamba günü, saat 16:50 'de eklendi.
Konya'nın iş, kültür ve sanat dünyasını buluşturan ve Anadolu' nun kalbinde yer alan Selçuklu Kongre Merkezi, çağdaş mimarisi ile göz dolduruyor.  Çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Selçuklu Kongre Merkezi Konyalı sanat severlerinde önemli uğrak merkezi haline geldi. Konumu ve Konya' ya kattığı katma değer ile etkinliklerin vazgeçilmez mekânı olan Selçuklu Kongre Merkezi uluslararası standart ve trendleri yakından takip ederken, organizasyonlara yenilikçi çözümler ve deneyimler sunmak içinde çalışmalarını sürdürüyor. Selçuklu Kongre Merkezi'nde Satış Müdürü olarak görev yapan Murat Güzel, bu haftaki konuğumuz. Güzel ile SKM' nin dününü, bugününü ve geleceğini konuştuk. İşte keyifli geçen o röportajımız...


Kazım ÖZÇELİK: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Selçuklu Kongre Merkezi'ne ne zaman katıldınız?
Murat GÜZEL: 1983 yılında Amasya ilinin Merzifon ilçesinde doğup büyüdüm. Amasya'nın en gelişmiş en rahat ilçesidir. Merzifon, insanı ve yaşam şartları konusunda ideal bir yerdir. Doğup büyüdüğüm bu şehirden üniversite okumak için 2000 yılında ayrılmak zorunda kaldım. Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünü okudum. Okul hayatım boyunca iş hayatımda devam etti. Hem okul hem iş hayatını birlikte yürütmeye çalıştım. Bunun da bana çok katkısının olduğunu düşünüyorum. İlk iş hayatıma Karatay Sanayisi' nde bir firmada ön muhasebeci olarak başladım. 4 ay süre orada deneyim kazandıktan sonra turizm hayatına adım attım. Bu yeni iş sürecimde şu an ki Grand Konya Hotel' in bulunduğu alandaki Hilton Hoteli'ne ekstra bellboy olarak 2004 yılı haziran ayında başladım. Kısa bir süre sonra yine aynı iş kapsamı içinde Rixos Hotel' de çalıştım. 2006 yılının Kasım ayında Dedeman Konya Hotel' inde bellboy olarak başlayan çalışma hayatıma farklı departmanlarda devam ettim. Çalışma hayatım bu temposunda devam ederken gündemime evlilik kararını alarak 2014 yılında evlendim. Mutlu giden bir evliliğe ve bir erkek evlada sahibim. 2018 Kasım ayına kadar Dedeman Konya Otel de Ziyafet Satış Müdürü olarak çalışmaya devam ettim. Kasım 2018 tarihinden itibaren Selçuklu Kongre Merkezi' nde Satış Müdürlüğü görevime büyük bir mutluluk ve gururla devam etmekteyim.
Kazım ÖZÇELİK: SKM' nin kısaca tarihinden bahsedebilir misiniz?
Murat GÜZEL: Mimarisi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan SKM, dünya standartlarında teknolojik altyapısı, deneyimli kadrosu ve misafirlerine sunduğu benzersiz hizmet kalitesi ile ulusal ve uluslararası kongre, toplantı, fuar, sergi, müzikal, tiyatro, konser gibi her türlü bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapan bir kongre ve gösteri merkezidir. Selçuklu Belediyesi'nin yaptırdığı ve Jalal A.Ş. tarafından işletilen, ülkemizin en özel ve kapsamlı kongre ve etkinlik mekanlarından biri olan SKM, ödüllü mimarisi ve profesyonel ekibi ile hizmet sunmaktadır. SKM, faaliyetlerine başladığı Mart 2018' den bugüne kadar yaklaşık 260 etkinliğe ev sahipliği yaparak 290.000 bin ziyaretçiye kapılarını açmıştır. Anadolu' nun en büyük ve ihtişamlı kongre merkezi olan Selçuklu Kongre Merkezi çok yeni bir merkez olmasıyla birlikte Konya' ya değer katarken Anadolu' nun yeni ve en önemli çekim merkezi haline geldi.

Kazım ÖZÇELİK: Selçuklu Kongre Merkezi gerek konumu gerekse Anadolu' nun en büyük kongre salonu oluşu ile ön plana çıkıyor. SKM' yi diğerlerinden ayıran nedir? Murat GÜZEL: Konya' nın derin tarihi geçmişinde sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasın izinde büyük kongrelere ve organizasyonlara ev sahipliği yapan Selçuklu Kongre Merkezi hem ulusal hem de uluslararası etkinlikleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli olan her türlü donanıma sahiptir. Kaliteli hizmet ve misafir memnuniyeti anlayışı ile bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetleri arttırırken şehrin sosyal-kültürel hayatına katkıda bulunmaktadır. Bu katkılar Konya' ya olan ilgiyi de arttırmış durumdadır. Kongre ve toplantıların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerde çevre illerden ağırladığı misafirlerle de Konya Turizmi' ne büyük katkılar sağlamaktadır. Tek bir çatı altında farklı işlevlere atanmış bağımsız mekanların, farklı hizmetleriyle sosyal bütünleşme ve kültürün paylaşımının merkez olduğu bir anlayıştan yararlanılarak tasarlanan SKM, çok amaçlı etkinlik alanlarıyla kentte yaşayan herkes başta olmak üzere Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Antalya, Afyon, Aksaray gibi birçok şehirden gelen misafirlere de ev sahipliği yapmaktadır.  Toplam 35.000 m2 kapalı kullanım alanına sahip SKM' de 2000 kişi kapasiteli Anadolu Oditoryum, 1000 kişi kapasiteli Konya Oditoryum, 2000 kişilik gün ışığı alabilen geniş ve ferah Kubad Âbâd Balo Salonu, 100 kişi kapasiteli Amfisi, 120 kişiden 45 kişeye kadar farklı oturma düzeneklerinde 9 farklı toplantı salonu, 72 kişi kapasitede Cep Sineması, 64 kişi kapasitede Oda Tiyatrosu, 950 araçlık açık otoparkı etkinlikler öncesinde ve sonrasında vakit geçirilecek sosyal bir alan sunan 10.000 m2'lik geniş fuaye alanları bulunuyor. Bunun yanı sıra sadece bu ana mekanların faaliyette olduğu zamanlarla kısıtlı kalmadan, tematik dükkanları ile kentin yoğun bir şekilde kullandığı buluşma ve cazibe noktası halindedir.

Kazım ÖZÇELİK: SKM' nin bulunduğu bölgeyi, lokasyonu, arz-talep dengesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Murat GÜZEL: Konya, pek çok kültür ve medeniyete beşiklik etmiştir. M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. İnsanlığın ilk yerleşim yeri Çatalhöyük Neolitik Kenti (UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde), Mevlâna Türbesi, Sille, Bilim Merkezi ve Avrupa' nın en büyük Tropikal Kelebek Bahçesi gibi birçok kültürel ve tarihi değeri bir arada barındıran Konya, 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımlarının da ardından son yıllarda turizmde ciddi bir potansiyele ulaşmıştır.  Selçuklu Devletine başkentlik yapan Konya; üniversiteleri, sanayisi, dinamik nüfusu, kültür yapısı, modern ve planlı şehirleşmesi ile önemli bir destinasyondur. Ulaşım açısından uygun bir konumda bulunmasıyla hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşımda, hızlı tren, hava yolları ve kara yolu gibi alternatifler en iyi şekilde yapılıyor. Konya' nın simgelerinin bir yenisi olarak katılan SKM, geniş ulaşım ağı ve merkezi konumu ile bir cazibe merkezidir. Hava alanı ile kent merkezi arasında ana yol üzerinde yer alan SKM, konut bölgesine yakınlığının sağladığı yaya erişimi kolaylığı, tren garı, otobüs terminali ve şehrin büyük AVM' lerine yakın bir mesafede konumlanmasıyla gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Kongre, Seminer, Toplantı, Söyleşi, Lansman, Sergi, Fuar, Konser, Tiyatro, Mezuniyet ve beş yıldız standartlarında mutfak altyapımız ile Gala, Düğün ve İftar gibi birçok alanda faaliyet gösterebilen SKM misafirlerimizin taleplerini de değerlendirerek farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.
Kazım ÖZÇELİK: SKM daha çok ne tarz organizasyonları hedefliyor ve hedef kitlesine nasıl ulaşıyor?Murat GÜZEL: SKM olarak Konya'nın sosyal kültürel yaşamına yeni bir soluk getirmeye başladık ve böyle de devam etmeyi hedefliyoruz. Organizasyon sahipleri ve misafirlerimizin Selçuklu Kongre Merkezi'nden memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamak bizler için en önemlisidir. Öncelikli hedefimiz yakaladığımız başarıyı devam ettirmek ve arttırmaktır. Diğer taraftan özellikle Balkan, Kafkas, Ortadoğu kongre ve toplantılarının ilk adresi olmak istemekteyiz. Binamız, şehrimiz, ulaşım olanakları, 5000 yataklı nitelikli konaklama imkânı, Anadolu'nun kültür zenginliği bu hedefin gerçekleşmesi için en önemli güç alanlarımızdır. Yurtdışı toplantı ve kongre talepleri için de alternatif destinasyon olarak Konya'nın da her platformda yer almasına katkı sağlamak. Teknik altyapı, insan gücü, bilgi gücü ve eşsiz kültür, tarih birikimi ile Konya'nın ilerleyen yıllarda Kongre alanında adından sıkça bahsettirmesini sağlamak en önemli hedefimizdir. Yurtiçi ve yurt dışı fuarlara katılarak, kurum kuruluşları yerlerinde ziyaret ederek, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere; SKM' nin tanıtımını yapan bir temsilcimizi bulundurarak, yerel ve ulusal basında ve sosyal medya' da sürekli yer almaya çalışarak hedef kitlemize ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca, Başka Sinema ile ocak ayından itibaren dünyaca ünlü ödüllü kült filmler Skm Cep Sinema' da izleyici ile buluşuyor. Müze, Anons, Borç, Herkes Biliyor, Kefernahum, Soğuk Savaş gibi birçok filme yoğun bir izleyici kitlesi ile ev sahipliği yapılmaktadır.Kazım ÖZÇELİK: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak neler söylemek istersiniz?
Murat GÜZEL:  Kazım Bey siz ve sizin aracılığınızla gazetenize bu hoş sohbet için öncelikle teşekkür ederim. Merkezimiz sahip olduğu kongre ve toplantı alt yapısının yanında kültür sanat etkinliklerine ağırlık vererek İç Anadolu bölgesini bulunduğu konumdan daha ileri bir konuma taşımak amacıyla yoğun bir şeklide kongrelere, toplantılara, tiyatro, konser ve sinema gösterimlerine ev sahipliği yaparak daha çok dikkatleri çekmek ve talep edilebilirler arasında ilk sıralarda yer almak için çalışmalarını devam etmektedir. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan misafirlerimize de içtenlikle teşekkür etmek isterim. Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ