‘Makine ve Metal sektörü sanayinin lokomotifidir’

Konya 100.Yıl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Müdürü Sayın Hasan Hüseyin Sürücü, Makine ve Metal sektörünün sanayinin lokomotifi olduğunu belirtti

‘Makine ve Metal sektörü sanayinin lokomotifidir’
27 Haziran 2019, Perşembe günü, saat 16:57 'de eklendi.
Ülkemizde Makine ve İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısının fazla olması ve birçok firmanın tasarım, imalat ve seri üretime dayalı ürün ve üretim sürecine sahip olması; İmalat Bölümünden mezun olacakların sektör tarafından kısa sürede istihdam edileceğinin önemli bir göstergesidir. Ayrıca da,seri imalat yapan firmaların sayısında gözlenen artış devam ettiği sürece, tasarım, imalat, kalıp ve otomasyon alanlarını kapsayan lisans düzeyinde teorik ve uygulamalı eğitim almış nitelikli işgücüne ihtiyacın artarak devam edeceği öngörülmektedir. Konya 100.Yıl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Okul Müdürü Sayın Hasan Hüseyin Sürücü ile "Makine İmalat sektöründe Öğrencilerin Stajı” isimli Projesini konuştuk. Keyifli geçen o röportajımız


Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Bize kurumunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Okulumuz 1977 yılında Merkez Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Konya Çıraklık Eğitim Merkezi olarak eğitim ve öğretime başlamış olup, 1980 yılında müstakil olmuştur. 1981 yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk´ün Yüzüncü doğum yılı nedeniyle okulumuzun adı "100. Yıl Çıraklık Eğitim Merkezi" olarak değiştirilmiştir. 10.07.2001 tarih ve 4702 Sayılı Kanun´la da "100. Yıl Mesleki Eğitim Merkezi" olmuştur. Okulumuzda; 60 öğretmen, 1563 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti sağlamaktadır. 18 derslik, 5 atölye, 3 BT sınıfı, konferans salonu, yemekhane, kütüphane ve kantini bulunan okulumuz, bölgenin en büyük yaygın eğitim kurumu olarak faaliyet göstermektedir. Okulumuz tüm alanlarda eğitim öğretim uygulamakta ve her mesleğin belirli eğitim süresi sonunda da ustalık belgesi vermektedir. Okulumuz bir ortaöğretim kurumudur.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:  Projeniz hakkında Bilgi verir misiniz?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ:  Konya Selçuklu 100.Yıl Mesleki Eğitim Merkezi olarak 2016 Yılında Almanya- Dresden, 2017 Yılında Çek Cumhuriyeti – Prag, 2018 Yılında İspanya- Barselona olmak üzere AB proje ve staj uygulamalarına katılmak okulumuz açısından bir gelenek haline gelmiştir diyebiliriz. Okul öğrencilerimizin ve Ailelerinin de yoğun talep gösterdiği bu faaliyetlerimizi her yıl devam ettirmek istiyoruz.Bu sene uyguladığımız ama 2018 bütçeli projemize gelirsek, Mesleki Eğitim Merkezimizde okuyan Makine, Metal Meslek Alanı çırak öğrencileri kapsamaktadır. Makine ve Metal sektörü sanayinin lokomotifidir. Bu alanda eğitim gören öğrencilerimiz gelecekte Konya'nın sanayici ve esnafı olarak hizmet verecektir. Makine ve Metal sektörü sanayinin istihdam ve ihracat açısından da çok önemlidir. Makine imalat sektörünün AB ülkelerinde işleyişi öğrenmek, eğitim ve iş olanakları ve staj imkânları açısından inceleme ve staj yapmak için çok önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle de bir sanayi ve makine imalat sektöründe öncü diyebileceğimiz Barcelona şehri seçilmiştir. Buradaki okullar ile yazışmalar ve görüşmeler yapılarak, eğitim için en uygun olduğunu düşündüğümüz okul ve işletmelerle işbirliği yapılarak öğrenci staj faaliyetimiz 2 grup halinde öğretmenlerimizin nezaretinde gerçekleştirilmiştir. Bu nedenlerle bu yılki projemiz bu alanda olmuştur.Kazım ÖZÇELİK: Proje Fikri nasıl oluştu?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ:  Okulumuz motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni Mehmet Erdağ, yurt dışında öğrencilerimizin staj programlarını uygulayacak ev sahibi ülke ve kurum konusunda araştırmalar yapmıştır. Makine imalat sektörü öğrencilerimize uygun olarak değerlendirdiğimiz Akademi Barselona Kurumu ile diyaloğa geçilmiştir. Hareketlilik süresince uygulamamız gereken program, mail yolu ile gönderilmiş ve ev sahibi kurumun onayı alınmıştır. Akademia Bercelona, başvurusunu yapmış olduğumuz projede ev sahibi olacağını, programı uygulayacağını mail yolu ile vererek hareketlilik süresince eğitim ve staj imkânlarını sunacaklarını taahhüt etmiştir. Akademia Barcelona mesleki eğitim kurumu müdürü Sayın Aduardo Pascual, Türkiye'den bir kurum ile çalışmanın çok faydalı olacağını ve ileriki dönemlerde stratejik ortaklık ve öğrenci değişimlerine de açık olduklarını tarafımıza iletmişlerdir.
Kazım ÖZÇELİK: Projenizin konusu nedir?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Proje konusu, Makine imalat sektöründe eğitim gören öğrencilerimizin CNC makinalarda uygulama imkânları ve örnekleri açısından bilgi becerilerini geliştirmeyi amaçlayan staj uygulamasıdır. Projemizin konusunu teşkil eden makine imalat sektöründe alternatif fikirler, katılımcı öğrencilerimize, AB ülkelerinde yeni teknolojilerin kullanımını ve CNC makinalar ile yapılan işler üzerine öğrenimini ve yetkinlik kazanmalarını sağlayacaktır. Stajı tamamlayan öğrencilerimizle yaptığımız anketlerde açık olarak şu görülmüştür. Ben bir AB ülkesinde mesleğimi icra edebilirim, bizde en az onlar kadar iyiyiz diyerek kendilerine olan güvenleri artmıştır.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Bu proje ile amaçlarınız, beklentileriniz nedir?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Katılımcı öğrencilerimiz, Ortak kurumda Makine imalat sektöründe (CNC) ders görecek ve Staj faaliyeti yapacaklardır. Farklı kültürleri tanıyıp, Avrupa dillerinin öğrenilmesi fırsatını oluşturmak, Avrupa mesleki eğitim ve öğretim sistemlerinin dönüştürülmesi, modernleştirilmesi ve ülkemize taşınması, İşletmelerimizin AB standartlarında yönetilmesi amacı ile gözlem yapmak bize uygun anlayışlar geliştirmek projemizin amaçları arasında yer almaktadır. Farklı kültürlerle yaşama, çalışma ve işbirliği kurma becerileri gelişecektir. Faaliyet sonunda Öğrencilerimiz ilgili kurum tarafından sertifikalandırılmıştır. Bugün tören düzenlediğimiz bu belgeler İspanyadaki proje ortağımız kurum tarafından verilmiştir.


Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:  Projenizden kaç kişi yararlanacaktır?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: 07.01.2018 – ile 20.01.2018 tarihleri arasında 7 Öğrenci iki refakatçi Öğretmen, 04.02.2018 – 17.02.2018 tarihleri arasında 7 Öğrenci 3 Refakatçi Öğretmen nezaretinde Toplamda 14 Öğrenci ve 5 Öğretmen yararlanacaktır.  
Kazım ÖZÇELİK: Projeniz hangi AB ülkesinde ve ne zaman uygulandı?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ:1.Grup 27.01.2019 ile 09.02.2018 tarihleri arasında 2. Grup 24.03.2019 ile 06.04.2019 tarihleri arasında İspanya Cumhuriyetinin  Barselona şehrinde  2 grup halinde uygulandı.   Hangi bölümden öğrenci ve öğretmenler görev almaktadır? Proje konusundan da anlaşılacağı üzere Makine ve Metal Motorlu Araçlar Teknolojileri Öğrenci ve öğretmenleri görev almış ve yararlanıcı olarak bulunmuştur.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:Yeni Projeleriniz olacak mı?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Bu konuda Proje ekibimiz çalışmalarına devam etmektedir. Bu tür Projeleri her yıl devam ettirerek bir istikrar sağlamak istiyoruz. Böylelikle projeler konusunda ilimizde öncü kurumlardan olmak istiyoruz.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:Projeniz sonunda yapacağınız bir faaliyet/faaliyetler oldu mu? / Olacak mı?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Projemiz sonunda Öğretmen ve öğrencilerimiz, orada kazandıkları deneyimlerini, tecrübelerini önce kurum içinde yapacağımız toplantılarla diğer öğretmen ve öğrencilerimize aktarmaktadırlar ve bu faaliyetler halen yaygınlaştırma faaliyetleri adı altında proje sürecinin bir parçası olarak devam etmektedir. Daha sonra bu konuda broşür ve diğer mesleki ortaöğretim kurumları ile bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılacaktır.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:Söyleyeceğiniz başkaca bir şey var mıdır?
Hasan Hüseyin SÜRÜCÜ: Bize, okulumuza, projemize ilgi ve alakanız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ