SANDIKTA KALANLAR

Çeyiz sandıkları kültürün soyluluğunu gösterir. Her zaman herkese açılmaz, mahremiyeti vardır.

SANDIKTA KALANLAR
23 Mayıs 2019, Perşembe günü, saat 12:05 'de eklendi.
Yıllar sonra açtım çeyiz sandığının kapagını."Hacdan babannemin getirdiği simli kumaş;asker  nişanlıdan gelen mektuplar;mehr senedim;annemin ipek burkarak incecik iğne ile yaptığı filize, kıllı kurt,mezar taşı, zambak, afat,  İğde çiçeği, karanfil,hercai menekşe oyalı kağıt içi çemberler;demorda yan kakül, berber aynası, yarım dünya, yıldız oyalı namaz örtüleri; süt beyaz pamuklu tülbentte boncuk, firkete,tığ oyaları ile yapılmış yaşmaklar;etamin kumaşta ilk öğrendiğim bahar dalı, kubbeli mihrabı iyi oturdu yerine zorlandım simli ipi balmumlarken güzel oldu seccade. . .Kambur kız modelliyi kullanıyorum, sık iğne üzümlü tentene halamdan kaldı, zor model kızıma saklayacağım. Onbir aylık, uyur, yılanlı bahçe, pudralı gelin, berber aynası kaneviçe takımlarını kim  ütüleyecek, nevresim kullanıyorum.Babamla biriktirdiklerinizle taa Kilis'ten ve bohçacı kardeşlerden aldığınız rahibe işi sofra takımlarını kullanmaya kıyamam. . .Kanser, elti eltiye küstü, katmerli gül tentenelerini demseden örmüştün anne. Bi daha nerde? Örecek olanda yok.Aksuların Naime hanımın kocası Memed Amca'dan aldığın dolaşık ipleri çözüp Aymanas'lı Mediha'ya dokutturmuştun.Kılçezmeden ev dolamam perdesi ile takım.Elmas iğne ucundaki dantelin adı. Kuşlu, laleli daha kolay modellerdi.Anneannemin dürüde koyduğu ipek çamaşırın oyası. . . Dogumumda giydiğin gecelik sabahlık  takımı çabutçuların Adile abla tikoltasıyla takım yapmış, filitre ve ciğer deldili sarma işlemiş, paris puanı ile dikmiş.İşlik ve şalvar takımını, elmas iğneli iğde çiçekli oyalı fesi, senin sevdiğin kişilik entarini incitmeden en güzel bohçalarda saklıyorum. Kaput bezine ayrı ayrı sardığım ziynetlerim  kese içinde çizilmeden yatak odamda yanıbaşımda  duran çeyiz sandığımın dibindeler.Naftalin kokusu sinmemiş onlara."    Çeyiz sandıkları kültürün soyluluğunu gösterir. Her zaman herkese açılmaz, mahremiyeti vardır. Sandıktaki eşyalar kişilerin hatırlanmasına ortam hazırlar. Çeyiz sandığındaki eşyalar inşallah değerini bilenlere, güzelliginden keyif alacaklara bırakılır.  Konya'da kartopu oya yapımıyla meşhur Ölmezler'in Sare hanım, oyacı Havva, annemin babannesi Zahide hanım, Nakışcı Ayten,Saadet,Hacıkaymaklar'ın İsmet, Çabutçular'ın Adile hanımlar ve ismini zikredemediklerimiz, annelerimiz. . . BİRİKEN DEĞERLERE KATKISI OLANLARA SAYGI ve RAHMETLE.


Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Konya Kız Teknik Öğretmenler Derneği tanımak istiyoruz hocam, Çalışmalarından bahsedebilir misiniz ?
Emine ESİRGENLER: Kız Teknik Öğretmenler Derneği Konya Şubesi 2012 yılında kuruldu.8 mart günü ilk faaliyetini açılış töreni ile gerçekleştirdi. Dernek olarak kadın eğitimine yönelik meslek edindirme kurslarımız hala devam ediyor  Kurslarımızda ki branşlar; takı, iğne oyası, kırkyama ,çanta dikimi Öğrencilerimize özveriyle çalışmalarımız devam ediyor Bunun yanı sıra dernek olarak bilimsel ve kültürel konferanslarımızla çok daha fazla insana ulaşıyoruz Sosyal etkinliklerimizde çocuklarımıza, kadınlarımıza, yaşlılarımıza, engelli bireylerimize ulaşmaya özen gösteriyoruz
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:"Sandıkta Kalanlar” Sergisin de hangi ürünleri sergilediniz ?
Emine ESİRGENLER:Konya'nın Sandık Çeyizi üzerine Emine Karpuz hocamla  ortak çalışmamız olmuştu.Bir Konyalı olarak çeyiz sandıklarını aralamak , gün yüzüne çıkarmak,geleceğe taşımayı dernek  yönetimi olarak düşündük. Konya ; kültür birikimi zengin, görkemli, tarihi şehirdir.Selçuklu başkentidir.Bugün  küreselleşmenin etkisi ile üzerinde yaşadığımız toprakların etnik ve kültürel zenginliğine sahip çıkmalıyız. "SANDIKTA KALANLAR "sergimiz de otantik, vintage nakış ve giyim  eserleri var Geçmişi gelecek kuşaklara tanıtırken katkımız olsun amacıyla çok güzel ürünleri bir araya getirdik. Konyada çeyiz sandıklarının kapağını araladık .Uçkur, peşkir, yağlık, iğne- tığ- mekik oyalı çemberler-kaneviçe işlemeli bir yastıkta kocatan yatak takımları, kıvratma göynekler, saat-tütün-altın keseleri, hamam bohçaları, ev dolamaları, dokuma sofra peşkirleri, tikoltalar, donlar, sabahlıklar, işlik- şalvar takımlar,yün ve ipek dikişli çoraplar, ipek mendiller, şaseler , damat bohçaları. . .daha pek çok otantik eşyalarımız varKazım ÖZÇELİK: Bu sergi ile amaçlanan nedir ?
Emine ESİRGENLER:Bu sergi ile ekolojik, doğal malzemeli, ergonomik özellikleri olan geri dönüşümlü geleneksel ürünlerimizin terzilik incelikleri ve süslemelerine dikkat çekmeyi amaçladık. Moda olgusu ve yeni şeyler alma isteği ;kullanma sürelerini kısaltmakta, elden çıkarılmak istenenler değişik yöntemlerle yok edilmeye çalışılmaktadır.Bu durum ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan tehlikelidir, sürdürülebilirliği etkilemektedir. Sanatsal ve kültürel miras kültürel kimliğin belirlenmesinde ilk sırada yer alır.Bunlardan dönemin yaşam biçimlerini, görüşlerini,teknik,estetik düzeylerini ve dolayısıyla dünya görüşlerini yansıtan geleneksel el sanatları ve giyim kuşam kültürü bu rolde önemlidir.
Kazım ÖZÇELİK: Sandıklarda sakladığımız, büyüklerimizden kalan ürünleri nasıl değerlendirmeliyiz ? Hepimizin evinde bu ürünler var
Emine ESİRGENLER: Giymediğimiz, kullanmadığımız, beğenmediğimiz, yıpranmış, yorgun sandıkta kalanlarımızın hikayelerini tazelemek, malzeme ve model özelliklerinden faydalanılarak yeni tasarımlarla farkındalık uyandırmak gerekiyor.Alaylı ustaların deneyimlerinden faydalanmalı, geçmişe özlem, geçmişi yaşatma, koruma duygularıyla günümüzde kullanılmalıdır.Sandıklardan, bohçalardan gün yüzüne çıkartılıp ömürleri uzatılmalıdır.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN:Bu tür sergilerin kültürel aktarım için önemi nedir ?
Emine ESİRGENLER:Geleneksel yaşantıda kullanılan eşya ve giysilere özel anlam yüklenmiş, kültürel değer verilmiştir. Geçmiş dönem büyüklerimizin günümüze bıraktıklarının çok az bir kısmını Konya Kız Teknik Öğretmenler Derneği olarak tanıtabildiğimiz"Sandıkta Kalanlar" sergisi ile  280 ni gün yüzüne çıkarılmaya çalışıldı. Üzgünüz küreselleşmenin meydana getirdiği, hızlı değişim ve gelişimle unutulmaya terkedilmişler... Yaşanmışlığı olan bir ürüne dokunurken, yok etmeyi planlarken,fotoğrafına bakarken ya da hatırlattıklarını düşünürken anılar canlanır. . . Duygulu anların yaşandığı , yoğun ilginin olduğu sergimizde birlikte çalıştığım Konya Kız Teknik Öğretmenler Derneğinde ki yol arkadaşlarıma , katılımcılara, Sayın Valimizin eşleri Funda Toprak hanımefendiye şükranlarımızlaYorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ