Yeşil bir doğa için ’Sıfır Atık’

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik Sıfır Atık Projesini Yeni Konya Gazetesi'ne değerlendirirken, çarpıcı bilgiler verdi. Keyifli geçen o röportajımız...

Yeşil bir doğa için ’Sıfır Atık’
17 Nisan 2019, Çarşamba günü, saat 16:25 'de eklendi.
Türkiye'de sıfır atık projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği ile eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Sıfır Atık” projesi, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını hedefliyor. Konya  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik Projeyi Yeni Konya Gazetesi'ne değerlendirirken, çarpıcı bilgiler verdi. Keyifli geçen o röportajımız...


Kazım ÖZÇELİK: Sizi biraz tanıyalım?
Hülya ŞEVİK: 1969  Konya-Hadim doğumluyum.  1991 yılında  Selçuk Üniversitesi  Mühendislik Mimarlık Fakültesi  Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldum.  1991 yılında   Çevre Bakanlığında Mühendis  olarak   göreve başladım.1992 yılında Çevre Uzman Yardımcısı olarak atandım.1993 yılında Konya Çevre İl Müdürlüğü emrine görevlendirildim. 1996 yılında Çevre Uzmanı olarak görev aldım. 2000-2012 yılları arasında Şube Müdürü  olarak çalıştım. 2012-2018 yılları arasında Konya Çevre ve Şehircilik  İl Müdürlüğünde İl Müdür Yardımcılığı görevini vekaleten yürüttüm. 29.11.2018 tarihinde Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü olarak vekaleten atandım.  Evli ve 2 çocuk sahibiyim.
Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev vizyon ve misyonu ile ilgili bilgi verir misiniz?
Hülya ŞEVİK:Vizyonumuz Yaşanabilir Çevre, Afetlere Hazır Kimlikli Ve Akıllı Şehirler. Misyonumuz Doğal çevreyi korumak, sürdürülebilir çevre ile uyumlu hayat kalitesi yüksek şehirler ve yerleşmeler oluşturmak üzere planlama, yapım, dönüşüm ve çevre yönetimine ilişkin iş ve işlemleri düzenleyici, denetleyici, katılımcı ve çözüm odaklı bir anlayışla yapmak.

Kazım  ÖZÇELİK : Sıfır Atık Projesi Nedir:
Hülya ŞEVİK: Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri kazanılması konularını kapsayan bir atık önleme yaklaşımı ve hedefidir.

Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Sıfır Atık Projesi Hangi İhtiyaçla ortaya çıktı:
Hülya ŞEVİK: Nüfus artışı ve Sanayi devrimi ile artan üretim, 1900 lü yılların başından itibaren ciddi boyutlarda atığın da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Üretim artışı olumlu sonuçların yanı sıra ortaya çıkardığı atıklarla doğal kaynakları tehdit etmekle canlı türleri için ciddi sorunlar oluşturmak ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlar ortaya çıkarılmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşturulan Sıfır Atık Projesi üretimin devamlılığını sağlayıp gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için gereken tüm hedefleri (ham madde temini, israfın önlenmesi, doğal kaynakların verimli kullanılması) bir araya toplayan bir projedir. Böylece israfın önlenmesi ile başta enerji olmak üzere kaynaklar daha verimli kullanılacaktır.Kazım ÖZÇELİK: Sıfır Atık Projesinin Hedefleri nelerdir.
Hülya ŞEVİK: Çöp toplama taşıma maliyetini azaltma Düzenli depo alanlarının ömrünün uzatılması ve plastik kağıt karton cam gibi geri dönüştürüle bilen atıkların ekonomiye kazandırılması Bireylerin duyarlı tüketiciler haline getirilmesi Çevresel risklerin azaltılması SIFIR atık projesinde konya ne durumda: 2018 yılının Mart Ayında kamu kurum kuruluş temsilcilerine İl Müdürlüğünde eğitim verilerek hızlı bir şekilde proje uygulamaları başlamış oldu. Konya da kurum olarak 2019 yılı sonuna kadar hizmet binalarının sıfır atık toplama sistemini kurmak ve entegre çevre bilgi sistemi kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir. Hali hazırda Konya toplam 1795 eğitim kurumu, 48 merkez kamu kurumu ve taşra teşkilatları, 22 il müdürlüğü ve taşra teşkilatları dahil olmak üzere sistem kaydı olan toplam 2299 kayıtlı kurum bulunmaktadır. İl Müdürlüğü olarak kurum ziyaretleri yapılarak fiziki şartlar değerlendirilmeler yapılarak iyileştirilmeler yapılmaktadır.

Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Konya'nın bir yılda proje kapsamında kazancı nedir:
Hülya ŞEVİK: 2019 yılı ilk çeyreği itibari ile Konya genelinde 18875 ton kağıt karton geri kazanımı sağlanmış ve bu sayede 254000 yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiştir.12797plastik atığın geri kazanımı ile 91000 lt petrol ürününün kullanımı engellenmiştir.3850 ton cam atığın geri dönüşümü ile 34 tom ham madde kullanımı engellenmiştir.7 ton metal atığın geri dönüşümü ile 9 ham madde tasarruf edilmiştir.1989 ton atık pil Sıfır atık projesi kapsamında toplanmıştır. Böylece 43400 ton tehlikesiz atığın geri dönüşüm sistemine kazanımı sağlanmıştır.Ayşegül Büyüksarı ŞENCAN: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz varmı?
Hülya ŞEVİK: Gelecek nesillerimiz adına bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Daha yaşanabilir bir çevre için bu projeye herkesin destek olacağına gönülden inanıyorum. YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA SIFIR  ATIK İLE  GELECEK


 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ