Kalayoğlu, organ naklini anlattı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen "Meram Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi”ne davetli olarak gelen Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu organ nakliyle ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Kalayoğlu, organ naklini anlattı
02 Nisan 2017, Pazar günü, saat 12:29 'de eklendi.
Kalayoğlu, karaciğer nakli ameliyatlarının çok masraflı olduğunu, ilaçların pahalı olduğunu lakin devletin bugün bunları karşıladığını kaydetti.

Kalayoğlu; "Şu anda Türkiye'de 40'a yakın karaciğer merkezi var. Çok güzel sonuçlar var. Avrupa'da en fazla Türkiye'de canlı karaciğer nakli yapılıyor. Türkiye organ nakli bakımından şu anda dünyadaki ilk 10'un içinde. Bu kadar başarılı ameliyatlar yapılıyor” diye konuştu.

Organ nakli, kök hücre, tüp bebek gibi özellikli tedavi hizmetlerini finanse ederek İskandinav ülkeleri düzeyinin üstünde olan Sosyal Güvenlik Kurumuna böbrek nakil ameliyatının minimum maliyeti 30 bin, karaciğer naklinin ise minimum maliyeti 100 bin TL civarında. Ayrıca nakil sonrası her hastanın ömür boyu kullandığı ilacın aylık yaklaşık bin TL civarındaki ücretinin tamamını da yine Sosyal Güvenlik Kurumu karşılıyor.

Ülkemizde yeterince organ bağışı olmadığını söyleyen Kalayoğlu, Batı ülkelerinde bağışların daha yüksek seyrettiğini belirtti. Kalayoğlu, Türkiye'de de bağış rakamlarının yavaş yavaş artmasını umduklarının altını çizdi.

Ameliyatlarda alıcı-verici uyumuna da değinen Kalayoğlu şöyle konuştu:

"Karaciğer nakillerinde biz doku uyumuna bakmıyoruz, kan gruplarına bakıyoruz. Donörün yaşı, karaciğer hastalığının olup olmaması çok önemli. Her ameliyatın riski vardır. Veren için de alan için de bunlar önemli. Hastalarla uzun uzun konuşup risklerini anlatıyoruz. Kanamalar olabilir, cerrahi hatalar olabilir. Hiçbir ameliyat risksiz değil ama unutmayın ki az bir risk alarak sevdiğinize hayat bağışlıyorsunuz.”

Nakil sonrası dikkat edilmesi gerekilen şeyleri de anlatan Kalayoğlu, ameliyat oldu, arkasından tekrar bakmaya, kontrol etmeye gerek yok diye bir şey olamayacağını söyledi. Hastaya hayatının sonuna kadar bakılması gerektiğinin altını çizen Kalayoğlu, doktor hasta iletişiminin kaybedilmemesinin önemine vurgu yaptı. 

Organ nakli yapılan kişinin kadın ise gebe kalmasında ve çocuk doğurmasında bir mahsur olmadığını dile getiren Kalayoğlu, böyle birçok hastalarının olduğunu da ifade etti. 

Prof. Dr. MünciKalayoğlu; "Tecrübem 2 bin 500 tane nakil civarında. Sayı önemli değil kalite önemli. Bizler de kaliteye önem veriyoruz” şeklinde konuştu.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ