Konya’da moral etkinliği!

Konya'da fenilketonüri hastası çocuklar, gençler ve aileleri moral etkinliğinde buluştu. Düşük proteinli gıdalarla beslenmek zorunda olan çocuklar için özel yiyecekler hazırlandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlik ile farkındalık oluşturulması amaçlanıyor...

Konya’da moral etkinliği!
23 Aralık 2017, C.tesi günü, saat 17:41 'de eklendi.
Fenülketonüri hastası çocuklar, gençler ve aileleri moral etkinliğinde buluştu.Çocuklara destek amacıyla pasta, börek ve oyuncak satışı yapıldı. Özel olarak hazırlanan gıdalar gönül rahatlığıyla tüketildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte çocuklar kendileri için bestelenen şarkıya eşlik etti, gönüllerince eğlendi. 

Aileler Fenilketonüri hastaları için özel üretilen gıdaların Türkiye'de de yapılmasını istiyor.

Hastalık hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Aile ve Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Nilgün Yamaner, erken tanının önemine dikkat çekti.

Yamaner, "Erken tanı konulduğunda son derece sağlıklı oluyorlar. Sağlıklı olmaları için düşük proteinli gıdayla beslenmek zorundalar. Tüm proteinli gıdalar yasak. Et, yumurta, süt ve yumurta gibi gıdalar... Zor bir diyetle yaşamlarını devam ettirmek zorundalar. Senede iki kez çocuklarla etkinlik yapıyoruz, hem farkındalık sağlamak hem de çocuklarla güzel zaman geçirmek... Farkındalık kazandırmak istiyoruz, sizlerin sayesinde KONTV her zaman yanımızda. Bu ürünlerimiz Türkiye'de neden üretilmiyor bunun için farkındalık sağlamaya çalışıyoruz. Çok pahalı ürünlerimiz var. Yarım kilo makarna 20 liradan fazla..." dedi.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ