Meram’da diyabet ve obezite semineri

Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Mine Öztürk ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Kargın, Meram Belediyesinde diyabet ve obezite hakkında bir seminer verdi. Alanlarında uzman bu iki isim, diyabet ve obezite ile mücadele ve tedavi süreci hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdiler.

Meram’da diyabet ve obezite semineri
25 Ocak 2019, Cuma günü, saat 14:33 'de eklendi.
Meram Belediyesi, hizmet içi eğitimler kapsamında çağın en yaygın hastalıklarının başında gelen diyabet ve obezite hakkında personellerini bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla bir seminer düzenledi.

Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Mine Öztürk ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Kargın tarafından verilen seminer, Meram Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi.  
 
"ÖNEMLİ OLAN TEDAVİDEN ÇOK HASTA OLMAMAK İÇİN ÖNLEM ALMAKTIR” 
 
Diyabet noktasında esas önemli olanın tedavi sürecinden ve ‘Nasıl tedavi edebilirizden?' çok ‘Diyabetten nasıl uzak durur ve hasta olmayız' konusu olduğunu belirten Öztürk, insanların hayatlarında diyabet öncesi ipuçlarını görmediklerinin altını çizdi. Hastalara diyabet tanısı konmadan diyabetin çeşitli şekillerle ‘Ben geliyorum' dediğini belirten Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Diyabette en önemli sorun insülün üretimi. İnsanda zaman içinde insülün duyarlılığında azalma olabilir. Hücrede görevini yapamıyordur. Yemek yer yemez bir saat geçmeden yeniden acıkıyor insanlar. Sebebi şeker ağırlıklı beslenme. Yani baştan sona sağlıksız beslenme şekli. Pankreas yoruluyor. İnsülün rezervleri bitiyor. Vücut bir kısır döngüye giriyor. Öncelikle beslenme şekline bir dur demek gerekiyor” 
 
"YEME ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİREREK İŞE BAŞLANMALI” 
 
İnsanların beslenme tarzını düzenlediklerinde gelecekleri için en büyük yatırımı gerçekleştirdiklerini söyleyen Öztürk, "Hastalarımız genelde az yiyoruz diyorlar ama az yemiyorlar. Yedikleri miktarı küçümsüyorlar sadece. Bu noktada yapılan en büyük hata kendini başkalarıyla kıyaslamak. Halbuki onların  şartlarını tam olarak bilemiyoruz. Biz hep yemek odaklıyız. Metabolizmamızı ‘reset'lememiz gerek. Bizim yemek alışkanlığımız bu değil. Bu olmamalı. Tarihte de böyle değildi. Onlar sağlıklı besleniyordu. Biz bugün bu sağlıklı beslenmeden tamamen uzağız” diye konuştu. 
 
"OBEZİTE CİDDİ BİR SAĞLIK PROBLEMİNE DÖNÜŞTÜ” 
 
Obezitenin atrık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yayılarak ciddi bir sağlık problemi haline geldiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Kargın, "Türkiye'de her 3 kadından biri, her 4 erkekten biri obeziteyle ve getirdiği sağlık sorunları ile karşı karşıya.  Günümüzde obezitenin sadece aşırı kiloluluk değil yüksek tansiyon, şeker hastalığı, eklem kireçlenmesi, adet bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar ve hatta kansere bile yol açan ciddi bir hastalık olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle obeziteyle mücadele programları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir şekilde yapılmaya başlanmıştır" dedi.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ