Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?
01 Şubat 2018, Perşembe günü, saat 10:46 'de eklendi.

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

Diş, çene ve yüz bölgesinde meydana gelebilecek bozukları önlemek ortodontik tedavilerin başlıca amacıdır. Diş hekimliğinde uzmanlık dalı olan ortodonti özellikle ağız bölgesinde meydana gelebilecek bozukları (ısırma, çiğneme, konuşma) durdurma, tedavi etme ve estetik kazandırmayı da sağlar.

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

  • Doğumsal anomaliler
  • Kalıtsal etkenler
  • Hatalı ağız solunumu
  • Parmak emme, uzun süreli emzik ve biberon gibi zararlı alışkanlıklar
  • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi
  • Dişlerin gıcırdatılması, çarpma gibi travmalar

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

İyi bir yüz estetiği için düzgün çene ve diş yapısına sahip olmak gerekir. Ağız yapısındaki çene bozuklukları başta olmak üzere diş yapısı ve yüz bölgesinde meydana gelen bozukluklar mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca;

  • Besinlerin ısırılmasına, çiğnenmesine ve konuşmasına da yardımcı olur.
  • Çürüğe olan yatkınlık azalırken sağlıklı diş ve dişetlerine kavuşulmasını sağlar.
  • Fonksiyonel sorun olarak teşkil eden çene eklemi bozuklarının azaltılması tedavinin bir başka parçasıdır.

Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çene bölgesinde meydana gelen soruların çocuğun büyüme ve gelişme dönemlerinden yararlanarak ergenlik döneminden önce tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir. Ortodontik muayene özellikle 5-6 yaş grubu çocukların gelişmesinde yaşanabilecek sorunların tespit edilmesi için önemlidir.

Koruyucu Ortodontik Tedavi

Kişilere uygulanan bu tedavi, var olan düzgün dişlerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde sürebilmelerini sağlamaktır. Özellikle erken dönemde kaybedilen süt dişlerinin yerinin korunması amaçlı yer tutucular kullanılmaktadır.

Önleyici Ortodontik Tedavi

Parmak emme, anormal yutkunma gibi kötü alışkanlık olarak bilinen problemleri önlemek için hareketli aygıtlar ortodontist diş hekimleri tarafından hazırlanabilir.

Sabit Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi, daimi dişlerin sürmesiyle birlikte artık diş yüzeylerine yapışan ve tedavi sürecinde çıkarılamayan braketler ve braketlerin içerisine yerleştirilen tellerle yapılır. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olan her yaş grubuna ortodontik diş tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Ortodontik tedavi ile ulaşılan sonuçların korunması için çeşitli ortodontik aygıtlar ile pekiştirme tedavisi uygulanır.

Kaynakhttp://www.adadent.com.tr/ortodonti

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ