“Yeterli ve dengeli beslenme salgınlardan korur”

Akademi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Kuşcu, 2022' de yeterli ve dengeli beslenmenin salgınlara karşı korumada bir adım öne geçireceğini söyledi.

“Yeterli ve dengeli beslenme salgınlardan korur”
30 Aralık 2021, Perşembe günü, saat 15:38 'de eklendi.
Kuşcu, sağlıklı beslenmenin formülünü şöyle anlattı:
Sağlık, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Küresel sağlık problemleri yaşadığımız bu dönemde yeni yıldan beklentimiz özellikle güçlü bir bağışıklık diyebiliriz. 2022' de yeterli ve dengeli beslenme, güçlü bağışıklık ve sağlıklı yeme alışkanlıklarımız bizi salgınlara karşı korumada bir adım öne geçirecektir.

Yılın ilk gününü, günün ilk öğünü olan kahvaltı alışkanlığımızı düzenleyerek taçlandırabiliriz. Hazır hamur işlerindense besin çeşitliliğini esas alan yeterli ve dengeli karbonhidrat, protein, yağ içeren kahvaltılar yeni yıl için oldukça sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Öğün sıklığımıza dikkat ederek ana ve ara öğünlerde de aynı dengeyi yakalayabilmek kahvaltı ile başlayan günümüzü dinç bir şekilde tamamlamamıza yardımcı olacaktır.

Öğünlerimizde yemeklerimiz ile birlikte su tüketmemeye özen göstermek, yavaş ve çok çiğneme alışkanlığı edinmekte yeni yıl hedeflerimiz arasında yerini almalıdır. Günlük en az 12 bardak su içmek, doğru uyku düzenine sahip olmak, kendimize zaman ayırmak sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Yeni yılda edinmemiz gereken en önemli alışkanlıklardan biri ise egzersiz diyebiliriz. Unutmayalım ki spor sağlığın sigortasıdır. Bir davranışın otomatik hale gelmesi yani bahsettiğimiz alışkanlıkları edinebilmek için ihtiyacımız olan ortalama süre 21 gündür.

Yeni yıla girmeyi boş bir defter gibi düşünerek baş kahramanı olduğumuz yeni bir hikayede sayfalarımızı doğru ve güzel bir şekilde işlememiz gerektiğine inanıyorum. Sevdiklerimiz ile aramıza sosyal mesafelerin, aldığımız hava ile aramıza maskelerin girmediği yeni bir yıl temennisi, nasıl başlarsak öyle gideceği bilinci ile sağlıklı mutlu yıllar dilerim.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ