Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sinüzit şikâyetleri artış gösterdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Büyükşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Enver Ferruh İnan, Sinüzitin tedavi edilmediği halde farklı komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir?
25 Kasım 2021, Perşembe günü, saat 11:13 'de eklendi.
Açıklamalarda bulunan Op. Dr. Enver Ferruh İnan ‘Kafatasında burnun çevresinde bulunan ve sinüs denen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara bağlı olabileceği gibi, alerjik veya toksik nedenlere bağlı da olabilir. Burun tıkanıklığı, koyu akıntı, baş ağrısı, yüzde basınç hissi ve ağrı ile koku alma bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca ateş, ağız kokusu ve öksürük gibi şikâyetlerde sinüzitle birlikte artış gösterebilir” ifadelerine yer verdi. 

"Sinüzit tanı ve tedavisi için KBB hekimlerine başvurulmalıdır"
Sinüzit'in tanısı hakkında da bilgi veren Op. Dr. İnan, ‘ Sinüzit tanısı KBB uzmanlarınca yapılan detaylı muayene, kan tahlilleri ve radyolojik inceleme gibi yöntemlerle konulabilmektedir. Tedavisi etkene yönelik olarak ve rahatlatıcı bir takım yardımcı ilaçlarla yapılmaktadır” diye belirtti.

"Sinüzit tedavi edilmediği takdirde farklı komplikasyonlara neden olabilir"
Sinüzit'in küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten Op. Dr. İnan, ‘Sinüzit tedavi edilmediği takdirde menenjit, beyin apsesi, göz çevresi ve göz içende apseler, kemik iltihapları gibi daha tehlikeli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu yüzden şikâyetleri olan hastaların vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurması gerekmektedir.' diyerek sözlerini tamamladı.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ