Akşehir’de kıyı kenar çizgisi sorunu masaya yatırıldı

Konya'nın Akşehir İlçesinde Akşehir Gölü kenarında uzun yıllardır devam eden kıyı kenar çizgisi meselesi ile ilgili olarak AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ile Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'nın girişimleri ile geniş katılımlı bir istişare toplantısı yapıldı.

Akşehir’de kıyı kenar çizgisi sorunu masaya yatırıldı
05 Eylül 2019, Perşembe günü, saat 17:21 'de eklendi.
Akşehir Şehit Nebi Arslan Öğretmenevi'nde yapılan toplantıya AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Vali Yardımcısı Saim Parlak, Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Yunak Kaymakamı - Akşehir Kaymakam Vekili Mehmet Erdem Akbulut, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Afyonkarahisar Sultandağı ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak, Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akcan, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Harita ve Emlak Dairesi Başkanı Fatih Kocabaş, Tapu ve Kadastro 5.Bölge Müdürü Mustafa Akkul, Kadastro Şube Müdürü Ertuğrul Koçer, Konya Kadastro Müdürü Fatih Demir, Kadastro Kontrol Mühendisi Hakan Önat, Kadastro Kontrol Mühendisi Mehmet Yüksel, Milli Emlak İl Müdür Yardımcısı Özay Çakmak, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı İrfan Remzi Yılmaz, Akşehir Milli Emlak Şefi İrfan Babaoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hasan Kanca, Doğa  Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hassas Alanlar Daire Başkanı Dr. Teoman Meriç, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Mehmet Özdemir, Akşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Cansever Kayıral, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Tuğay, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Fazıl Arıtürk, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahri Karaman, göl kıyısında sınırı bulunan mahallelerin muhtarları ile bu mahallelerde sorunu olan vatandaşları temsilen gelen vatandaşlar katıldı. 

Toplantıda bir açılış konuşması yapan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem "Bölgemiz ve sulak alan olarak Afyonkarahisar hududunu da kapsayan çerçeve içinde kıyı kenar ve doğal sit alanı nedeniyle oluşan kararlarla birlikte yöremizde yaşanan sorunlar ve sorunların 20 yıl içerisinde halledilen, halledilemeyen ve hala sorun yaratacak kısımlarını tespit etmek için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Sayın Çevre Bakanımız iki kere şehrimize geldi. Bizim, Belediye Başkanımız girişimleri ve muhtarlarımızın sıkıntılarını görerek tarafları bizzat Akşehir'e göndererek yerinde bir büyük toplantı yaparak ne yapabiliriz önce onu tespit edelim denmişti ve bugün burada bunun için toplandık” şeklinde konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'da yapılan toplantının hayırlı olması temennisinde bulunarak "Uzun zamandır süregelen, ciddi anlamdaki çalışmalarla rahatlatılan ama henüz tam sonuçlanmayan bu kıyı kenar çizgisi sit ve sulak alan sınırından kaynaklanan sorunların çözümü anlamında bu toplantımızın katkı sağlamasını ümit ediyorum” dedi. Başkan Akkaya konuşmasına kıyı kenar çizgisi sorunu ve bu konuda yapılagelenler ile ilgili bir sunum yaparak devam etti.

Toplantı daha sonra toplantıya katılan genel müdür, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının konu ile ilgili yaptığı açıklamalarla devam etti.

Kıyı kenar çizgisi sit alanı ile ilgili sorun yaşayan mahalle muhtarları ve buradaki sorun yaşayan vatandaşları temsilen katılanların sorunlarını anlatmasıyla devam eden toplantı sonunda tekrar bir konuşma yapan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem "Bu konulara ve sorunlara inşallah buradan açıklık getirmek adına fikirleri alacağız. Sizlerden sonra da Ankara'da yapılacak toplantılarla, Bakanımız huzurunda yapacağımız çalışmalarla yönetmelikte, mevzuatta ne yapılabilirse yapacağız. Kanun teklifi verilmesi gerekirse bizler o konularda gerekli adımları da atacağız” dedi.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ