Mustafa Kalaycı, Konya projelerini gündeme getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, mecliste yaptığı konuşmada Konya projelerini gündeme getirdi.

Mustafa Kalaycı, Konya projelerini gündeme getirdi
29 Kasım 2019, Cuma günü, saat 13:23 'de eklendi.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projesi, Çevre Yolu ve Metro konusunu gündeme getirdi.

Kalaycı şunları aktardı:

Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projemiz ne zaman hizmete açılacak? 

Konya-Kayacık Lojistik Merkezi Projesi 2008 yılında yatırım programına alınmasına ve aynı yılda programlanan lojistik merkezlerin birçoğu hizmete alınmasına rağmen uzun yıllar sürüncemede kalmış, ihale edilmiş, sonra iptal edilmiş, yeniden ihale edilmiş, şimdi tamamlama aşamasına gelmiştir. 

Konya ekonomisi için çok önemli olan Kayacık Lojistik Merkezi Projemiz ne zaman tam bitiyor çünkü tamamlanma aşamasında şu anda, ne zaman hizmete açılacak? 

Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin Hızlı Tren Projesi tümüyle ne zaman bitirilecek. 
Hızlı tren ulaşım teknolojileri geliştirilerek raylı taşımacılıkta altyapı, üstyapı ve elektromekaniğin yerli üretimi sağlanmalı, sanayi odaklarının liman ve ana hat demir yolu bağlantıları gerçekleştirilmelidir. 

Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin Hızlı Tren Projesi'yle ilgili Konya-Karaman kısmı tamamlandı. Projenin tümüyle bitirilmesini ne zaman sağlayacağız? Bu konuda geleceğe dönük planlamamız ne?

Gerek daha önce tamamlanan ve Konya'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir'e hızlı trenle ulaşımını sağlayan Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi'nden dolayı gerekse de Konya Metro Projesi'nin başlatılmasından dolayı bu konuda en büyük emeği ve katkısı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakan olarak şahsınıza, Bakanlık ve Demiryollarımızın personeline Konyalılar adına çok teşekkür ediyorum.

Taşucu Limanıyla ilgili yürütülen çalışmalar hangi aşamada?

Konyalı sanayici ve ihracatçımızın limanlara uygun maliyetle ve hızla ulaşımı çok büyük önem arz ediyor. Taşucu Limanı'na Konyalı sanayicinin, ihracatçının ulaşımıyla ilgili yürütülen çalışmalar hangi aşamada?

Konya; Çevre Yolu ve Metro Projesinin hızla tamamlanmasını bekliyor

Konya raylı sistem hattının birinci etabı Necmettin Erbakan Üniversitesi-Meram Belediyesi hattıyla ilgili sözleşme bu ayın başında imzalanmıştır. Konya'da her geçen gün artan araç trafiğiyle birlikte şehir içi ulaşımda yıllardır ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

2004, 2009, 2014 yerel seçimlerinde Konya'lılara vadedilen ve on beş yıldır yapılamayan metro projesinin bugün için yapım aşamasına gelmesi Konya'lılar tarafından büyük memnuniyetle karşılanmıştır. 

Konya raylı sistem hattının her iki etabıyla birlikte hızla tamamlanmasını da temenni ediyoruz.

On yıldır bu Komisyonda gündeme getiriyorum, Konya Çevre Yolu Projemiz. Konya şehir içi ulaşım sisteminin rahatlatılması için çok önemli olan Konya Çevre Yolu Projesi'nin de hızla tamamlanmasını bekliyoruz. 

122 kilometrelik çevre yolunun 68 kilometresi yatırım programına alındı, önemli bir kısmı da tamamlandı bunun. Geri kalan kısmının daha sonraki yıllarda ihale edileceğini söylüyorsunuz. Çok uzun beklemeyelim, sizden beklentimiz bu, bir on yıl daha beklemeyelim. Tümüyle 122 kilometrelik çevre yolumuzun tamamlanmasını istiyoruz.

Karaman Ayrancı ile Mersin Erdemli arasında bir yolumuz var. Bu Sertavul'un yükünü de alacak, daha kısa bir yol olacak. Orayla ilgili de bayağı önemli bir kısmı yapıldı ama tamamlanmadı, o kalan kısmının da bir an önce yapılmasını bekliyoruz. 

Ayrancı-Erdemli arasında bir yolumuz var onun da hızla bitmesini bekliyoruz.

Bozkır-Seydişehir arasındaki yolda ölümlü kazaların önlenmesi için bölünmüş yol kapsamına alınması gerekiyor.

Bozkır-Seydişehir arasında ölümlü kazalar sıkça oluyor, buranın da bölünmüş yol kapsamına alınmasını bölge insanımız istiyor. Konya-Alanya yolu yapılıyor, güzel bir çalışma yürütülüyor. 
Sarıoğlan'dan Bozkır-Seydişehir arasında da bölünmüş yol yapılırsa bölge insanımızın daha çok duasını alacaksınız. 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ