Ömer Çelik: Hukuku ihlal eden Yunanistan tarafıdır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK sonrası düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan ile Ege adaları sorununa ilişkin, "Adaların silahsızlandırılması hukukun gereğidir. Hukuku ihlal eden Yunanistan tarafıdır" dedi.

Ömer Çelik: Hukuku ihlal eden Yunanistan tarafıdır
14 Haziran 2022, Salı günü, saat 18:37 'de eklendi.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK sonrası basın toplantısı düzenliyor.

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar:

Yunanistan adaların birçoğunu silahlandırmaya çalıştı. Adaların silahsızlandırılması hukukun gereğidir. Hukuku ihlal eden Yunanistan tarafıdır.

Efes Tatbikatı büyük bir katılımla dünyada büyük ses getirdi. Ege adalarının silahlandırılması konusunda Cumhurbaşkanımızın güçlü bir açıklaması oldu. Her zaman şunu söylüyoruz. Yunanistan bizim komşumuz, sorunları masada çözebileceğimize açığız. Ama Yunanistan sürekli olarak üçüncü ülkeleri işe katıyor. Paris Antlaşması, Meis adasının da dahil olarak 14 adanın silahsız olmasını teyit ediyor. Ne zaman hukuka davet etsek maalesef Yunanistan bunu 'Komşumuzun saldırganlığı, Türkiye'nin Yunanistan'ı tehdidi' gibisinden propagandalara çevirmeye çalışıyor.

Dünyada deniz sahasının 2 katı kadar hava sahası talep eden Yunanistan'dan başka ülke yok. Bütün bunlar ortadayken, Lozan ve Paris anlaşmasında sayılırken, tutup adaları silahlandırarak bunları yok sayıyorlar. Hukuku ihlal eden taraf Yunanistan'dır. "Gelin bunları masada, aramızda çözelim" diyen de biziz. Buradaki tartışmanın esası, Türkiye'nin Mavi Vatan konusundaki hassasiyetinin hukuka uygun olmasıdır. Meşru Kıbrıs Barış Harekatı'nı bile bir tehdit olarak ABD Kongresi'nde sundu Miçotakis.

MİLLET İTTİFAKI CUMHURBAŞKANI ADAYI TARTIŞMALARI

Cumhurbaşkanımız adayının kendisi olduğunu ifade etti. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da partisinden gelen davranışlar, helalleşme hesaplaşma arasında gidip geliyor. Dolayısıyla net olmayan bir durum var. Türkiye'de herhangi makama aday olan birinin kimlik unsurunun tartışma yapılması, insan haklarına aykırı bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes 1. sınıf vatandaştır. Herhangi bir kimsenin etnik kimliği üzerinden ötekileştirilmesine biz asla müsaade etmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti'nde etnik kimliği üzerinden etiketlenmesi olmaz. Etnik, mezhebi kimlikler tartışma konusu yapılamaz. Bu tartışmanın gündeme gelmesini ayıplıyoruz, reddediyoruz.

TANJU ÖZCAN İÇİN İHRAÇ TALEBİ

Avrupa'daki aşırı sağcıların nefret dilini kullanıyor. CHP'nin iç meselesidir. 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ