Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat
24 Ağustos 2021, Salı günü, saat 08:00 'de eklendi.

 

Maddi tazminat davası temel anlamda hukuka aykırı bir eylem ya da işlem nedeniyle malvarlığında meydana gelen eksilmenin giderilmesi amacıyla açılan bir dava türüdür.  Manevi tazminat dava türü ise aynı işlem veya eylemler nedeniyle bireyin yaşamış olduğu üzüntü ve yıpranmanın yol açtığı zararı ortadan kaldırmaya yönelik açılmaktadır.

Genel olarak maddi ve manevi tazminat davaları duruma göre aynı anda açılmaya müsaittir. Farklı nedenlerden dolayı maddi ve manevi tazminat davası açmanız gerekebilir. Özellikle boşanma davalarına ek olarak açılan maddi ve manevi tazminat davaları oldukça fazladır.

En temel anlamı ile boşanma davasında maddi ve manevi tazminat kusursuz veya daha az kusurlu eşin diğer eşten talep ettiği tazminatı konu alan bir dava türü olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak erkeğin evlilik içinde kadına uyguladığı şiddet düşünüldüğünde, maddi durumu kötü olsa dahi 20.000 TL maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verilmektedir.

Boşanma halinde maddi ve manevi tazminat durumu boşanma davasının ferisi olarak boşanma davası ile birlikte talep edilebilir. Buna ek olarak boşanma davasının kesinleştiği tarihten itibaren 1(bir) yıl içerisinde de ayrı bir dava açılarak talepte bulunulabilir.

Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminatın Tespiti

Boşanmada maddi ve manevi tazminatı düzenleyen Türk Medeni Kanunu'nun 174. maddesi genel hatları itibariyle tazminata dayanak teşkil edecek hususlar şeklinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre:

"Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir."

Söz konusu maddeden anlaşılacağı üzere boşanma davasında maddi ve manevi tazminata hükmedilebilmesi için kanunen aşağıdaki şartlara ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Mevcut veya beklenen menfaatlerin boşanma yüzünden zedelenmiş olması şartı.
  • Karşı tarafın kusurlu olması şartı.
  • Talepte bulunan kişinin boşanmaya sebep olan olaylar dolayısıyla kişilik haklarının zedelenmiş olması.
  • Karşı tarafın kusurlu olması şartı.

Boşanma davası ile ilgili merak ettiğiniz sorular için boşanma avukatı desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Aradığınız tüm sorular ve cevapları için https://acasoy.com adresinizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ