ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu Hakkında 4 Analiz

ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu Hakkında 4 Analiz

ETF Nedir? Borsa Yatırım Fonu Hakkında 4 Analiz
01 Haziran 2022, Çarşamba günü, saat 12:00 'de eklendi.

Sıklıkla merak edilen ETF nedir sorusuna yanıt aradığınızda bunun aslında borsa yatırım fonu olduğunu ve yatırımcıların işini kolaylaştırdığını görebilirsiniz. Menkul kıymet borsalarında işlem gören ve Bitcoin, hisse senedi, bono, tahvil gibi yatırım araçlarının yer aldığı endeksi baz alan bu fon sayesinde her bir ürünü ayrı ayrı takip etmenize gerek kalmaz. Size aynı anda çeşitli varlıklara yatırım yapma imkanı sunan bu fon bir nevi portföy çeşitlendirmesi olarak da ifade edilir.
 

Borsa yatırım fonu ile yatırımcılar bir yerden zarar ederken diğer yerden kâr elde etme olanağına sahip olabilir. Hatta zarar etse bile ETF ile bunu minimum düzeyde tutma olanağı vardır. Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar açısından ciddi faydalara sahip olan ETF tüm kullanıcılara varlık çeşitliliği imkanı verir.
 

1990 yılında hisse senedi piyasalarında işleme başlanmasıyla birlikte popüler hale gelen ETF düşük risk ve ücretler, uzun vadeli getiriler sunma gibi avantajlarla yatırımcısına avantajlar verir. Yatırım maliyetlerinin düşük olması ve minimum yatırım gereksinimleri özellikle yatırıma yeni başlayanlar için cazip fırsatlardır. ETF nedir ve nasıl analiz edilir diye merak ediyorsanız gider oranı, standart sapma ya da izleme performansı, yıllık kâr payı getirisi ve portföy dağılımı ölçütlerine bakmanızda fayda vardır.
 

ETF Nasıl Alınır? | Analiz Süreci

Gider oranı: Fonun yatırımcıdan alacağı yıllık ücreti gösteren gider oranı yatırıma başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerden biridir.
 

Standart sapma ya da izleme performansı: Yatırımcının ilgili endekse dayalı olarak ne kadar getiri elde edebileceğini gösteren standart sapma yönlendirici etkiye sahiptir. Yatırım fonları takip ettiği endeksin performansını taklit ettiğinden bu işlemin nasıl yapıldığını kavramınız önem taşır.
 

Yıllık kâr payı getirisi: Bu getiri değeri fonun nasıl ve ne kadar yıllık temettü dağıtacağını gösterir. Kâr paylarının dağıtımı ya borsa yatırım fonundan yatırımlara eklenir ya da doğrudan yatırımcılara nakit olarak ödenir.
 

Portföy dağılımı: Bu ölçüt fonun barlıklar grubu içinde her bir varlığın sahip olduğu ağırlığın yüzdesini ifade eder. Varlık dağılımı eşit ağırlıklı fonlar ve gelir, temettü ya da kazançlara dayalı ağırlıklandırma sistemleri gibi farklı şekillerde yapılır.
 

 

ETF Avantajları Nelerdir?

ETF nedir ve avantajları nelerdir diye araştırdığınızda bu fonların diğer fonlara kıyasla daha düşük maliyetli olduğunu görebilirsiniz. İşlem kolaylığı sağlayan fonlarda vade farkı yoktur ve bu nedenle ETF alımı artar. Nakit paraya ihtiyaç duyduğunuzda kolayca paraya çevrilebilir ve ihtiyaç bittikten sonra tekrar fon olma özelliğine sahiptir. Bu gibi avantajlı özelliklere paranfil aracılığıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ