Ev için Gerekli Temel Elektrik Malzemeleri Nelerdir?

Ev için Gerekli Temel Elektrik Malzemeleri Nelerdir?

Ev için Gerekli Temel Elektrik Malzemeleri Nelerdir?
22 Ağustos 2021, Pazar günü, saat 01:00 'de eklendi.

 

 

Elektrik tesisatı kullanım alanına göre farklı şekillere sahiptir. Elektrik tesisatları temelde idari ve fenni gibi yönetmeliklere bağlıdır. Onay alınarak kullanılmaları da mümkündür. Ev için gerekli olan temel elektrik malzemeleri de mevcuttur.

 

Kablo

 

Elektrik tesisatlarındaki enerji, alıcılara iletilir. İletimin mümkün hale gelmesi kablolar sayesinde olur. Elektolitik bakır iletkeni olan yalıtkan maddeyle kaplama yapılır. Ev içi tesisatlarda yer alan kablolar yalnızca termoplastik yalıtkanlı kablo türleri arasındadır.

 

Kabloların iletken olan kesitleri, üstlerinden akıtılacak olan gücün konumuna göre belirlenir. Elektrik aydınlatma tesisatlarında bakır kablolar kullanılabilir. Aynı zamanda HES kablo türleri de tasarlanır. HES kablo fiyatları ürün boyutuna ve markasına göre değişkenlik gösterir.

 

Tesisat Boruları

 

Elektrik enerjisini alıcılara ya da kumanda elemanlarına iletkenler ulaştırır. Üzerinden akım geçişi sağlanan iletken kabloların çevreye zarar vermemesi için iletkenlerin mekanik çarpma ya da su ile temas etmemesi gerekir. Bu durumda yalıtkan bir gereç olan borulardan yararlanılır. Elektrik boruları evlerde de sık sık kullanılan ürünlerdendir.

 

Buat

 

Buatların yer aldıkları tesisatın yapısına ve kullanıldıkları alanlara göre farklı türleri bulunur. Bunlar arasında antigron, sıva üstü, dahili tip, kare ve tünel gibi birçok farklı seçenek yer alır. Ek kutusu olarak da bilinen buatlar elektrik tesisatında iletkenlerin birbiri ile bağlantısının yapılmasını sağlar. Ekler, buat dışında farklı bir yerde yapılamaz. Buat kullanım alanlarına göre farklı ölçülerde de olabilir.

 

Kasalar

 

Elektrik tesisatlarında ve sıva altı tesisatlarda anahtar ve priz gibi elemanların duvarlara montajı sırasında kasalardan destek alınır. Sıva üstü tesisatta kanallarda özel üretilen kasalar bulunur. Kasa derinlikleri de birbirinden farklı olabilecek biçimdedir.

 

Elektrik Anahtarı

 

Elektrik anahtarları, bir elektrik devresinde akımın yolunu açarak kapamaya yarayan bir düğme görevi üstlenir. Aydınlatma tesislerinde de yer alan anahtarların birçok farklı türde olanları vardır. Elektrik anahtarları yapılarına göre sıva altı ve sıva üstü şeklini alabilir. Ev için gerekli olan en temel elektrik malzemeleri arasındaki elektrik anahtarları aynı zamanda güvenilir ortamlar oluşturabilmeniz açısından da oldukça önemlidir.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ