İlk Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur?

İlk Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur?

İlk Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur?
24 Ağustos 2021, Salı günü, saat 00:00 'de eklendi.

 

İçerisinde 8 daire ve daha fazlası olan binalarda mutlaka yönetim kurulması gerekiyor. Yönetim kurulmasını gerektiren unsur ise Kat Mülkiyeti Kanunu oluyor. Yani ilgili yasa çerçevesinde bir yönetim kurulması zorunludur. İlk yönetim nasıl kurulur sorusunun yanıtı ise sanıldığı kadar uzayıp giden prosedürler silsilesini beraberinde getirmiyor. Öncelikle bir karar defteri temin edilmelidir. Karar defteri de kırtasiyelerden rahatlıkla temin edilebilir.

Sonrasında ise en yakın notere gidilmesi gerektiğini belirtelim. Notere gittiğinizde sizden bir beyan alınacak. Ardından binanın adresi ve adı yazılıyor. Sonrasında da tüm sayfalar onaylanıyor ve karar defteri tarafınıza iletiliyor. Yönetimi mutlaka binada oturan birinin yapması gerekmiyor. Dışarıdan biri de bina yönetimini üstlenebilir. Aynı zamanda bina yönetimi konusunda bir kişi sınırlaması olmadığını da belirtebiliriz.

Bu işlemin ardından maliklerin bir araya gelmesi ve kısa zamanda geçici yönetimi oluşturması gerekiyor. Geçici yönetim bir kişiyi yetkilendirir ve karar defterinin ilk sayfasına karar yazılır. Bu kişiye verilen yetiler ise şöyledir:

  • Vergi numarası alma
  • Banka hesabı açma
  • Tapudan malik listesi alma
  • Yönetim planı alma

Elbette daha fazla sayıda yetki de verilebilir. Yetki alan kişi ise vergi dairesinden potansiyel vergi numarası alıyor. Noterden de imza sirküsü çıkartarak bankada bir hesap açıyor. Aynı zamanda tapudan da yönetim planının ve malik listesinin alınması gerekiyor. Sonrasında bu listede yer alan maliklere yapılacak olan toplantının bildirilmesi gerekiyor. Toplantıda ise ilk yönetim kurulu kuruluyor ve yöneticinin seçilmesi sağlanıyor.

Görüldüğü gibi ilk yönetim kurulması sanıldığı gibi zor ve karmaşık bir konu değildir. Önemli olan yönetimin kurulmasının ardından apartman ya da site yönetiminin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesidir. Bunun için de Apsiyon tarafından geliştirilen apartman yönetim programı kullanılabilir.

Bu program sayesinde aidat toplamak ya da ortak kullanım alanlarının rezervasyonunu yapmak gibi işlemler son derece kolaylaşıyor. Yönetimde olanların görev ve sorumluluklarının kolaylıkla yerine getirmelerine olanak tanıyan apartman yönetim programını mutlaka siz de daha yakından incelemelisiniz. Kurulumun gayet kolay bir şekilde yapılabildiği bu program ile apartman yönetiminin problemsiz bir şekilde yapılması da mümkün hale geliyor.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ