Karadeniz Ereğli Gezi Rehberi

Karadeniz Ereğli Gezi Rehberi

Karadeniz Ereğli Gezi Rehberi
30 Aralık 2019, Pazartesi günü, saat 12:30 'de eklendi.

 

Bu şehri ziyaret edenlerin de söylediği gibi tam bir ‘küçük İstanbul' olan bu küçük ve şirin yer Batı Karadeniz'de bulunan Zonguldak ilinin bir ilçesidir. İlçede her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen festival ve etkinlikler bulunmaktadır. Bunlardan en görkemlisi olan Çilek Kültür ve Sanat festivali her yıl haziran ayında düzenlenmektedir. Her yıl renkli görüntülerin yaşandığı festivale binlerce kişi katılmaktadır. Bu küçük şehir Ereğli demir ve çilek şehri olarak da sayılmaktadır. Fakat isimleri Ereğli olan diğer ilçelerle karıştırılmamalıdır. Diğerleri Konya Ereğli ve Marmara Ereğli'dir.

Karadeniz Ereğli Ne Zaman Gidilmedi?

Her mevsimi ayrı güzel olan bu şirin şehrin en çok ziyaretçisi yaz aylarında olmaktadır. Plajları, sahili, doğa harikaları ve geçmişten günümüze taşınan tarihi dokusuyla her yıl birçok insanı yaz ve bahar aylarında kendine çekmektedir. Karadeniz ikliminden dolayı dört mevsim yağışlıdır. Bu yüzden yılın hangi ayında olursanız olun yanınızda mutlaka bir şemsiye bulundurmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Karadeniz'i Gezebileceğiniz Turlar Nelerdir ?

Karadeniz Ereğli Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli müzesi: Halil Paşa Konağı olarak bilinen bu 3 katlı tarihi yapı 19. Yüzyılda Halil Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Burada beş binden fazla arkeolojik eser ve yöresel eserler sergilenmektedir. Saat 08.45'de hizmete açılan müze yaz aylarında 19.00'da kış aylarında ise 17.30'da kapanmaktadır. Müzenin tatil günü ise pazartesidir. Girişler ücretsizdir.

Cehennem Ağzı Mağaraları: Girişinde bir kilise bulunan bu mağara mitolojik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Yan yana sıralanmış 3 mağaradan oluşan bu yer Herkül'ün önemli görevlerinden birine tanıklık etmiştir. Herkül'ün Cehennem köpeği Keberus'u ölüler ülkesinden kaçırmak için indiği yer olarak geçmektedir. Karadeniz Ereğli Müzesi'ne bağlıdır.

Alemdar Gemi Müzesi: Kurtuluş savaşı döneminde Fransızlar tarafından ele geçirilmek istenen gemi bazı vatanseverler tarafından Ereğli'de karaya oturtulmuş ve teslim edilmemiştir. Bu mücadele sırasında bazı Fransız komutanlar esir alınmış ve savaşın ilk uluslararası antlaşması imzalanmıştır. Bu tarihi başarı anısına geminin birebir kopyası karaya inşa edilmiş ve müze olarak halkın hizmetine açılmıştır.

Harmankaya Şelaleleri: Tabiat harikası bu yer yeşillikler içinde doğa yürüyüşleri için ziyaretçilerin gözdesi. Yapacağınız yürüyüşlerde birçok bitki türüyle karşılaşabilir, şelalelerin o muhteşem sesi ve görüntüsüyle zevkli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye'yi Gezebileceğiniz Tur Fiyatları Nelerdir ?

Karadeniz Ereğli Nerede Kalınır?

Her yıl yüzlerce ziyaretçisini ağırlayan Ereğli'de hemen her bütçeye uygun konaklama imkanı bulmak mümkün. En çok tercih edilenleri arasında Büyük Anadolu Ereğli Hotel, Keleşler Park Hotel, Hotel Grand Ereğli ve Elif otel bulunmaktadır. Butik otel tadında bir yer arayanlar içinse Önder otel ziyaretçiler tarafından tavsiye edilmektedir.

Karadeniz Ereğli Gece Hayatı

Çok fazla eğlence mekanı olmayan bu küçük şehirde eğlenmek için Club ve Publar bulunmaktadır. Buralarda insanlar sabaha kadar eğlenceli vakit geçirmektedirler.

İçerik Sponsoru: Seyahat Acentası MNG Turizm

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ