Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?
11 Ocak 2022, Salı günü, saat 08:00 'de eklendi.

 

Saç ekiminden sonra ekilen saçların dökülmesi beklenen bir durumdur. Pekiyi saç eiminden sonra dökülme ne zaman başlar? Ekilen saçlar kalıcı olarak mı dökülür? Gibi sorularınıza Saç Ekimi Doktoru Yetkin Bayer Cevap veriyor.

Saç ekimi sonrasında şok dökülme olarak tanımlanan, saç dökülmesi evresi yaşanması son derece normaldir. Bu süreç saç ekimi ameliyatını takip eden 1 ila 2 hafta sonra başlar. Bu konuda hiç endişelenmeyin. dökülmeyi takip eden 8 ila 12 ay içinde yeni saçlarınız çıkacaktır.

Ameliyattan sonra saç tellerinin büyüme döngüsü 3 aşamada gerçekleşir. Büyüme evresi, geçiş evresi ve dinlenme evreleridir. Dinleme aşamasında saçlar dökülür. Saç ekimi sırasında ameliyat travması yaşanmış olduğu için, kıllar bu travmayı takip eden dönemde dinlenme evresine geçebilir.  Saç ekimi ameliyatı esnasında bahse konu bölgede yaşanan travmatik olayla şunlardır:

Kıl folikülünün kesilip kan kaynağından ayrılması

Saç folikülünün saç derisine yeniden implante edilmesi

İşlem yapılan bölgenin etrafındaki kılların kesi ve anesteziden etkilenmesidir

 Saç dökülmesi yaşanan başlıca  bölgeler şunlardır:

Ekilen saçların dökülmesi,

Ekilmemiş saçların dökülmesi

Donör bölgede saç dökülmesi

Saç Ekiminden Sonra Ekilen Saçların Dökülmesi

Saç ekimi sırasında ekilen kökler ve saçlar 1-2 hafta süreyle yerlerinde kalırlar. Bu evrede saç folikülleri dinleme evresine geçer, daha sonra da dökülürler. Bu şok saç kaybı ortalama olarak saç ekiminden sonraki 10. günde başlayabilir. Bahse konu dönemde yaşanan saç dökülmesi 12 haftaya kadar devam edebilir.

Saç ekiminin üzerinden 3 ay geçtikten sonra, dökülen saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır. Nihai sonuca ulaşılması için ise 8 ila 12 ay gibi uzun bir süre sabretmek gerekebilir.

Ekilmemiş Saçların Dökülmesi

Bazı durumlarda saç ekimi sırasında ekilmemiş saçların da döküldüğü görülebilir. Yeni saç ekilmiş bölgede çok sayıda minyatür saç olması halinde, ekilmemiş saçların da dökülme riski yükselir. Tıpkı nakil yapılan saç kökleri gibi, doğal olarak ortamda bulunan saçlar da ameliyat travması sonrası dinlenme evresine geçer. Buna bağlı olarak da dökülürler.

Ekilmemiş saçlarda şok kaybı yaşanması ameliyattan 2 hafta sonra görülebildiği gibi aylar sonra da yaşanabilir. Ekilmemiş saçların dökülmesi sık rastlanan bir durum değildir.  Dinlenme süreci sonrası dökülen bütün saçlar yeniden çıkar.

Donör Bölgede Saç Dökülmesi

Hastaların bir kısmında donör alanda da saç dökülmesi yaşanabilir. Bu nadir görülen bir durumdur. Donör bölgede yaşanan saç dökülmesi geçici olup bir süre sonra saçlar tekrar çıkar.

Şok Dökülme Sonrası Saçlar Ne Zaman Uzar?

Ameliyatı takip eden 2 ila 12 hafta sonra saç greftleri dökülebilir. Bu bölgedeki saçlar dökülmeyi takip eden 4 ila 12ay içinde yeniden çıkarlar.

Saç ekimi ameliyatından sonraki 12 ay ila 18 aylık zaman zarfında saç kılları kalınlaşmaya başlar. Bu dönem sonunda elde edilen sonuç daha iyi bir şekilde gözle görünmeye başlar.

Saç Ekimi Sonrası Saç Dökülmesinin Azaltılması

Saç ekimini takiben yaşanan sok saç dökülmesi riskini azaltabilen kesin etkili bir yöntem bulunmuyor. Fakat hastalar ( sadece erkek hastalar için önerilen ) Finasteride ya da (hem kadın hem de erkek hastalar için önerilen) Minoxidil kullanarak, ileride olabilecek saç kayıplarına karşı kendilerini koruyabilirler.

Finasterid

Finasterid kafa derisinde bulunan dihidrotestesteron düzeyini azaltır.  Bahse konu hormon seviyesinin azalması erkeklerin çoğunda saç dökülmesini önleyerek, tellerin kalınlaşmasın sağlar. Bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Minoksidil

Minoxidil  bir solüsyon ya da köpük halinde satışa sunulur. İnce saçların kalınlaşan bölgelerine sürülür. Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır. Şok dökülme esnasında dökülen saçların büyümesini hızlandırmak gibi bir etkisi de vardır.

Saç ekimi sonrasında yeniden saç dökülmesi olabilir mi?

Normal koşullarda saç nakli olarak da tanımlanan saç ekimi işleminin hemen sonrasında yaşanan olağan dökülmenin dışında yoğun bir dökülme, beklenen bir durum değildir. Zira nakledilen saç kökleri genetik olarak dökülmeye uygun olmayan saç köklerinden seçilir. Ancak yine de uzun vadede, saç genetiği ne olursa olsun, farklı sebeplerle saçların dökülmesi söz konusu olabilir. Bu minör ölçüde ve uzun vadede gerçekleşebilecek bir durum olduğundan, dikkate değer bir durum olarak kabul edilmez.

Dr. Yetkin Bayer'e ulaşmak ve detaylı bilgi almak için https://www.yetkinbayer.com/sac-ekimi-fiyatlari.html bu adrese tıklayabilirsiniz.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ