HAFTALIK İZİN KAVRAMI

HAFTALIK İZİN KAVRAMI

HAFTALIK İZİN KAVRAMI
26 Kasım 2021, Cuma günü, saat 09:00 'de eklendi.

Haftalık izin kavramını kısaca çalışanların haftalık azami 45 saat çalışma sonrasında hak ettiği haftanın herhangi bir günü kullanılabilen izin süresi olarak tanımlatabiliriz.

Peki, haftalık izin günü hafta sonuna gelmeyen çalışanlarda ya da haftalık tatili 2 gün kullanan çalışanlarda yıllık izin günleri nasıl hesaplanır?

 

İZİN GÜNÜ ve YILLIK İZİN HESABI

İşveren işin gerekliliği nedeniyle günlük 7,5 saat fiili çalışma ile 6 güne 45 saati bölebilir, ya da günlük 9 saat fiili çalışma ile 5 günü çalışma günü olarak belirleyebilir. Bu sürelere ara dinlenme ve yemek molası süreleri dahil olmayıp haftanın 5 günü çalışılması halinde 2 gün izin kullanıp yıllık izin hesabında da hafta 6 gün üzerinden hesaplanıp yıllık izin süresinden düşülmektedir.

Bu konu kanun ve yönetmeliklerde açıkça belirtilmemiş olup alınan Yargıtay kararları referans olarak görülmektedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 02.03.2021 tarihli Esas No: 2021/897, Karar No: 2021/5272 kararında, cumartesi fiilen çalışma günü olmayan iş yerlerinde cumartesinin yıllık izin günü sayılıp sayılmayacağını belirleyecek olanın iş sözleşmeleri olduğu görülmektedir.

Bu durumda çalışan ile yapılan iş akdi sözleşmesinde Cumartesi ve Pazar günleri ya da haftanın diğer 2 günü haftalık izin günleri olarak belirlenmişse yıllık izin süresinden düşülürken 1 hafta için 5 gün olarak düşülmesi gerekmektedir.

 

ÇALIŞANLARIN İZİN KULLANIMLARI

Çalışan sayısı fazla ya da az olsun her çalışanın kullandığı yıllık izin gün sayısı ve kullanma tarihleri farklı olacağı için bu süreleri kontrol etmek, onaylamak, takibini yapmak ayrı bir iş gücü ve süreç anlamına gelmektedir. Bu konuda uzmanlaşmış bir insan kaynakları programı ile bu sorunu çözmek mümkün. 

 

İNOPORTAL

Yıllık izinlerin yönetilmesi dışında özlük ve izin yönetimi, işe alım süreçleri, organizasyon şeması, PDKS, görev yönetimi, anketler, online eğitim gibi İK süreçleri yanında masraf yönetimi, avans yönetimi, kasa yönetimi gibi finansal süreçleri de İnsan Kaynakları Yazılımı konusunda uzman İNOSOFT firmasına ait İnoportal ile yürütebilirsiniz.

Dijital değişim sürecinizde ihtiyacınız olan İnsan Kaynakları Yazılımı İnoportal'ı demo olarak kullanmak için inoportal.com web sitesinden demo talep edebilirsiniz.

 

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ