Mevsimi Geçmeyen Lezzet: Dondurma

Mevsimi Geçmeyen Lezzet: Dondurma

Mevsimi Geçmeyen Lezzet: Dondurma
01 Eylül 2021, Çarşamba günü, saat 16:00 'de eklendi.

 

 

Dondurmaya hayır diyebilecek çok fazla sayıda kişi olmadığından eminiz. Üstelik son zamanlarda dondurmaların çeşitlerinde görülen artış farklı damak zevklerine sahip kişilerin de dondurmayı severek tüketmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte dondurma, gelato ve sorbe dondurma hakkında ufak karışıklıklar yaşandığını da göz ardı etmemek gerekir. Gelato, İtalyanca'da dondurma anlamına gelen bir kelime olsa da her ikisi de lezzetli olmasına karşı gelato ile dondurma birbirinden farklıdır.

 

Gelato normalde daha yoğun ve daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Daha az yağlı diğer bir deyişle kremalıdır. Dondurmada en az %10 civarında olan yağ oranı gelatoda daha düşüktür. Çünkü gelatoda kremaya göre süt kullanım oranı çok daha fazladır. Gelato hazırlanması için kullanılan ekipmanlar dondurma hazırlanmasında kullanılan ekipmanlardan farklıdır.

 

Gelato dondurma artizan dondurma olarak da bilinir. Diğer dondurma çeşitlerine oranla çok daha az hava içermekte olup daha az yağlı ve şekerlidir. Taze yapılıp yenilmesi gerektiği için raf ömrü 2-3 gündür. Yumuşaklığını koruması için -12 ile -15 derece arasında muhafaza edilir. Geleneksel bir gelato dondurma daha yoğun ve kıvamlı olduğu için meyve tadı daha çok alınır. Doğal ürünler kullanılarak el işçiliği ile yapıldığı ve hava basılmadığı için gelatonun maliyeti normal dondurmaya göre biraz daha fazladır. Gelato dondurma bazı, dondurmanın ana miksinin oluşturulabileceği toz karışımlar olarak bilinir. Gelato dondurma bazına istenilen çeşniler eklenerek istenilen tür elde edilebilir.

 

Geleneksel olarak günlük süt, krema ve taze meyveler kullanılarak üretilen gelato dondurma çok az hava içerir. Endüstriyel dondurmalarda maliyetin düşmesi için bol miktarda havayla adeta köpürtme yapılırken gelatodaki hava oranı çok düşüktür.

Sorbe İle Meyvenin Tadına Doyamayacaksınız

 

Sorbe meyve suyu ve püresi ile yapılmakta olup içerisinde süt bulunmaz. Yağ içermediğinden yağ oranı sıfırdır. Diyet yapanlar için bu özelliği çok cazip olmakla birlikte şeker oranının dondurmaya oranla daha fazla olduğu göz ardı edilmemelidir. Sorbede süt olmaması laktoz alerjisi olanlar için ideal bir tatlı haline gelmesini sağlar. Gluten içermemesi nedeniyle de gluten alerjisi olanlar ve çölyak hastaları için harika bir alternatiftir. Ayrıca veganlar ve vejetaryenler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Bir ürünün %100 sorbe olarak adlandırılması için kesinlikle süt ve süt ürünü içermemesi gerekir. Sorbe üretiminde istenen dokunun elde edilmesi ve başarılı bir ürün elde edilmesi zor bir süreç olabilir. Sorbeler arasında en ayrıcalıklı ürün limon sorbe olarak kabul edilir. Limon sorbe yemek geçişlerinde damağı temizlemek için tercih edilebildiğinden gastronomi açısından oldukça özel bir işleve sahiptir.

 

Bir bakıma dondurulmuş meyve püresi olan sorbe şekerin ve suyun mevsim meyveleriyle belirli ölçülerde karıştırılmasıyla elde edilir. Meyvenin tadını öne çıkarmak için de limon suyundan yararlanılır. Süt içermediği için teknik olarak dondurma kategorisinde yer almamakla birlikte son yıllarda ülkemizdeki popülaritesi artan ürünlerden biridir.

Dondurmayı Hazz İle Yeniden Keşfedin

 

Eskiden adı yaz aylarıyla birlikte anılsa da dondurma artık her mevsim keyifle tüketilen ürünlerden biridir. Birçok değişik türü olduğu için dondurmanın kalorisi değişen bir değer olsa da verdiği keyif asla değişmeyen şeylerin başında gelir. Yoğun miktarda fıstık, fındık, karamel gibi ürünlerin yer aldığı dondurmaların kalorileri genellikler biraz daha yüksektir. Dondurma besin değeri açısından oldukça zengin olup doğru miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından faydalıdır.

 

Dondurma enerji verici bir besin olup içerdiği protein nedeniyle tüketen kişilerin kendisini daha güçlü hissetmesine katkıda bulunur. Dondurma tüketmek kişilerin mutluluk düzeyinde artışa neden olur. Vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı genel vücut sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Zihinsel gelişimi de destekleyen dondurma kişilerin hafıza aktivitelerine katkıda bulunur ve daha iyi düşünmelerini sağlar.

 

Her ne kadar dondurma çok lezzetli ve keyif verici bir ürün olsa da yanlış ve fazla miktarda tüketildiği durumlarda sağlık açısından zararlı olabilir. Dondurma sıklıkla buzdolabından çıkarılır ve yeniden koyulursa mikrop üremesi söz konusu olabilir. Dondurmanın içindeki maddelerin bozulması ya da uygun saklama koşullarına uyulmaması gibi durumlarda dondurma zehirlenmesi yaşanabilir. Bu tür olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınmaması için dondurma ve sorbe dondurma gibi ürünler mutlaka kalitesine ve hijyenik koşullarda üretim yaptığına güvenilen yerlerden alınmalıdır. Kaliteye, hijyene, doğallığa ve müşteri memnuniyetine dayanan bir hizmet anlayışı benimseyen Hazz tüm ürünlerinin üretimi, saklama koşulları ve teslimat süreci konusunda gereken hassasiyeti sergilemektedir. Hazz'ın profesyonel ekibi tarafından en kaliteli malzemeler kullanılarak titizlikle üretilen ürünlerin tazeliğinin korunması adına kargo sürecinin de en uygun şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

 

Siz de hem kendiniz hem sevdikleriniz için kalitenin ve lezzetin kapılarını aralamak istiyorsanız 7/24 https://www.hazz.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Hazz farklı damak zevklerine hitap edecek geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olup bu ürünler markanın web sitesinde farklı kategoriler altında sizlerin beğenilerine sunulmaktadır. Seçtiğiniz ürünleri kolay ve güvenilir bir şekilde satın aldıktan sonra hayatınıza mutluluk katacak yepyeni Hazz lezzetlerine merhaba diyebilirsiniz.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ