Salgın bağlamında Amazon’un sınır ötesi e-ticaret gelişimi için fırsatlar ve zorluklar

Salgın bağlamında Amazon'un sınır ötesi e-ticaret gelişimi için fırsatlar ve zorluklar

Salgın bağlamında Amazon’un sınır ötesi e-ticaret gelişimi için fırsatlar ve zorluklar
14 Ocak 2022, Cuma günü, saat 18:00 'de eklendi.

 

2020'den 2021'e kadar dünya çapında birbiri ardına yeni taç salgını patlak verdi. Salgının yayılmasını önlemek için birçok hükümet evde karantina önlemleri aldı. Bu salgın küresel pazarda çevrimdışı tüketici talebini bastırdı, ancak aynı zamanda çevrimiçi tüketimi de teşvik etti. Talebin daha da artması, çevrimiçi alışverişi bir ana alışveriş yöntemi haline getirdi ve sınır ötesi e-ticaret yeni gelişme fırsatlarını başlattı.

Aynı zamanda, küresel mali krizden etkilenen birçok ülke, göç, lojistik ve gümrük denetimi açısından daha katı hale geldi. Sınır ötesi e-ticaret, sermaye devrinde zorluklarla karşı karşıya. Endüstri ikileminin testiyle karşı karşıya.

Yarısı alev yarısı deniz suyudur. Platformun öne çıktığı andan farklı olarak, Amazon'daki küçük ve orta ölçekli satıcılar rüzgarda ve yağmurda yüzüyor, satışlar düşüyor, sipariş iptalleri, lojistik eksikliği... Birbiri ardına sorunlar birbirini takip ediyordu ve daha da kötüsü, Amazon zaruri olmayan ürünler yaptı. Mevcut kısıtlamalar Amazon satıcılarının hayatta kalmasını giderek daha da zorlaştırdı. 2020-2021, Amazon küçük ve orta ölçekli satıcıları için en çok eziyet edilen iki yıl olacak.


 

Bu arka plana dayanarak, Amazon, satıcıları desteklemek için resmi olarak ilgili politikaları başlattı ve ürün satışlarını artırmak ve küçük ve orta ölçekli satıcılara yardımcı olmak için stratejik tanıtım yoluyla ürün ve markanın uluslararası görünürlüğünü artıracak 1 milyar dolarlık bir bonus verdi. Salgın krizinden aynı zamanda, tüketicileri çekmek ve sadakatlerini artırmak için Amazon, platform tüccarlarının ürün veya hizmetlerinden elde ettikleri kârın bir kısmını tüketicilere aktarmalarını gerektiren yeni bir tüketim paylaşım modelini resmi olarak başlatacak. Fayda sağlayanlar, kullanıcı bölünme ve çarpma etkisini elde etmek için ağızdan ağza iletişime de elverişlidir.
 

Bu model altında, tüketicilerin satın alma davranışı artık saf tüketim olmaktan çıkar ve aynı zamanda tüccarların ürünlerini tanıtabilecek bir tüketici haline gelir. Tüketiciler hem destekçidir hem de tüketilen fonlar sermayeye dönüştürülmüştür. Bu aynı zamanda sadece "marka sahipleri"-"acenteler"-"reklam verenler"-"mağaza işletmecilerinin para kazandığı dönemin de tarihe karışacağı anlamına gelir. Düşüncelerini değiştirebilir, kaynakların bütünleştiricisi olabilir, daha tercihli kanallar bulabilir ve tüketici gruplarının destekleyicileri olarak metaların kar dağıtımına katılabilirler.
 

Yeni taç salgınının patlak vermesinden bu yana, sınır ötesi e-ticaret sektörünün gelişimi üzerinde ihmal edilemez bir etkisi oldu ve sektörün gelişimine yeni fırsatlar da getirdi. Yeni taç salgınının sürekli fermantasyonu, bir dizi yeni iş modeli ortaya çıkardı, sınır ötesi e-ticaret endüstrisinin yeniden düzenlenmesini teşvik etti, kaynak kullanımının verimliliğini her yönden geliştirdi ve yeni bir ekonomik kalkınma turunu teşvik etti.
 

Tüketicilere daha fazla kategori seçeneği ve daha uygun fiyatlar sunan yenilikçi bir iş modeli olan Amazon sınır ötesi e-ticaret, doğal olarak sosyal etkileri ve salgın sonrası dönemdeki değeri nedeniyle tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Amazon'un yeni tüketiminin yarattığı ticari değer - paylaşım modeli, yalnızca kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda şüphesiz tüm endüstrinin yenilikçiliği ve liderliği için büyük bir gösteri önemi vardır.
 

Kriz ve fırsatlar her zaman birbirine eşlik ediyor. Yeni taç salgını sadece çevrimiçi tüketici pazarının gelişimini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda küresel dış ticaret şirketlerinin dijitalleşme sürecini de hızlandırıyor. Amazon'un yenilikçi fikirlerinin değeri gelecekte daha da artacak ve yansıtılacaktır. Bu, yeni nesil toplu tüketim olacak ve Amazon'un sınır ötesi e-ticareti de geleceğin endüstrisinde yeni normal olacak.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ