Medikal Estetik Dünyasını Keşfettiniz mi?

Medikal Estetik Dünyasını Keşfettiniz mi?

Medikal Estetik Dünyasını Keşfettiniz mi?
20 Ekim 2021, Çarşamba günü, saat 00:05 'de eklendi.

Cildin, yüzün ve vücudun en estetik ve doğal görünüme kavuşması amacına yönelik olarak gerçekleştirilen medikal estetik uygulamalarda farklı teknikler ve prosedürler kullanılır. Bireyin estetik kaygılarını gidermede önemli bir role sahip olan medikal estetik prosedürler aynı zamanda onarıcı ve tedavi edici özellikleri ile de ön plana çıkarlar. Daha sağlıklı, estetik ve doğal bir görünümün elde edilmesi amacıyla uygulanan medikal estetik prosedürlerde genel anestezi ve cerrahi girişimler uygulanması söz konusu olmadığından hastanın konforu üst düzeyde sağlanmaktadır.

 

Medikal estetik prosedürlerden biri olan soğuk lipoliz İstanbul ilinde sıklıkla uygulanmakta olup Anadolu yakası botox işlemine gösterilen ilginin en yoğun olduğu lokasyonlardandır. Uzman Dr. Şafak Göktaş medikal estetik konusunda uzman ve deneyimli bir isim olara Uzman Dr. Şafak Göktaş hastalarının ihtiyaçlarını titizlikle belirleyip en son teknolojileri kullanmakta ve gerekli müdahaleleri bu şekilde yapmaktadır. Siz de estetik prosedürlerle ilgili olarak Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri değerlendirebilir ve yalnızca hasta memnuniyetinin sağlanması adına uygun olmayan tedavi yöntemlerinin uygulanmayacak olmasının verdiği güveni hissetme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
 

 

Soğuk lipoliz en popüler vücut şekillendirme yöntemlerinden biri olup yağ hücrelerinin dondurularak parçalanması yoluyla gerçekleştirilir. Vücutta bulunan yağ hücrelerin sahip oldukları yapısal özellikler nedeniyle soğuğa ve diğer travmalara diğer dokulardan daha az dayanıklıdırlar. Yağ hücreleri soğuk lipoliz prosedüründe soğuğa maruz kaldıklarında yapısal bozulmalarından dolayı ortalama 2 ay içine apopitoz da denilen programlı hücre ölümü ile karşı karşıya kalırlar. Daha sonra ise lenf ve idrar dolaşımı aracılığı ile vücut dışına atılırlar. Bu arada apopitoz çevre dokularda herhangi bir hasar oluşmasına neden olmaz.

 

Soğuk lipoliz yapılırken uygulama bölgesi kullanılan cihazın 2 başlığıyla vakumlanır. Bu işlem sayesinde deri altında hedef alınan yağ hücrelerinin eliminasyon noktasına kadar dondurulması sağlanır. -10 dereceye kadar 1 saat soğutulan yağ hücreleri belirli bir sırayla programlı ölüme geçerler. Sonuç olarak tüketilen yağlı gıdalardakine benzer bir metabolik süreç çalışmaya başlar ve vücuttan atılırlar. Soğuk lipoliz prosedüründen sonra doğal ve sıkılaşmış bir görünüm elde edilebilmektedir.

Genç ve Güzel Görünümün Sırrı Botox'ta Saklı

 

Botoks enjeksiyonunda Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksin kullanılır. Bu nörotoksin sinir uçlarında, iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde sinirden hedef organa olan iletim bloke edilir. Uygulama bölgesindeki hedef kasın kasılması engellenir. Aşırı kasılma nedeniyle deride çizgilere ve kırışıklıklara neden olan kas geçici olarak devreden çıkarılır. Mimik kaslarının aşırı hareketinden dolayı oluşan yüz ve alın kırışıklıklarının azaltılmasında sık kullanılan kozmetik prosedürlerden biri olan botoks aşırı terleme ve migren sorunlarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.

 

Mimik kaslarının uzun yıllar boyunca aynı şekilde çalışması, üzerlerini örten derideki kıvrımların belirginleşmesine yol açmaktadır. Buna bağlı olarak yüz bölgesinde kırışıklıklar oluşmaktadır. Kırışıklıkların ortaya çıkmasında kişinin genetik yapısı da oldukça büyük bir etkiye sahip bulunmaktadır. Botox uygulaması kas hareketleri ile doğrudan ilişkili olan dinamik kırışıklıkların giderilmesinde önemli bir rol oynadığından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Dinamik kırışıklıklar en çok kaşların arasında, göz kenarlarında, alında ve ağız çevresinde ortaya çıkmaktadır. Kazayağı olarak da adlandırılan göz çevresi kırışıklıkları ile ağız çevresinde ortaya çıkan çizgilenmeler insanların daha yaşlı, kaşların arasında oluşan çizgilenmeler ise daha sert ve kızgın görünmesine neden olmaktadır. Botox uygulaması sayesinde söz konusu kasların kasılması azaltılarak kişinin daha genç ve dingin bir ifadeye kavuşması mümkün hale getirilmektedir.

 

Botox enjeksiyonu yapılırken çok ince uçlu iğnelerin kullanılmaktadır. Enjeksiyon sırasında çok hafif bir ağrı hissedilmesi mümkündür. Botox uygulaması ile mimik kaslarının hareketlerinde azalma sağlanması planlanıyorsa enjeksiyon mimik kaslarının içine, terleme şikayetlerinde azalma istenildiğinde ise deri içine yapılmaktadır.

 

Botoks enjeksiyonundan sonra kaslardaki zayıflama etkisi birkaç gün içerisinde başlayarak sürekli artmaktadır. Bu artış en az iki hafta sürmekte ve kırışıklıkların giderilmesi konusunda en iyi sonuçlara 2-3 haftalık periyotta ulaşılmaktadır. Bu süre içerisinde uygulamanın yapıldığı bölgede asimetri ya da düzensizlik gözlemlenmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda asimetri ya da düzensizlik botoks etkisini gösterdikçe kendiliğinden düzelmektedir.

 

Botoksun etki süresi 3-9 ay arasında değişmekle birlikte genellikle 6 ay devam etmektedir. Bununla birlikte iki yıl süreyle düzenli bir şekilde botoks uygulaması yaptıran kişiler, uygulamaya aynı düzende devam ettikleri takdirde mimik kaslarında belirgin bir zayıflama oluşmaktadır. Bunun sonucunda dinamik çizgilerde de daha kalıcı bir düzelme meydana gelebilmektedir. Bu nedenle iki yıldan sonra botoks uygulamalarının daha uzun aralıklarla uygulanması söz konusu olabilmektedir.

 

Botoks uygulamasından en iyi sonuçların alınabilmesi için yüzdeki kırışıklıklara yönelik botoks uygulamasını takip eden en az 4 saat boyunca başın öne doğru eğilmemesi, uygulama bölgesinin ovuşturulmaması ve bölgeye masaj uygulanmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ