Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

Eğitim, eğitim, eğitim

14 Eylül 2021, Salı günü eklendi.

Günümüzde eğitim konusu çok konuşulmaktadır. Fakat ne yazık ki kimsede bir şey yapmıyor ya da yapamıyor. Bir devletin toplum için yapması gereken en önemli görevi eğitim konusunu çözmek olmalıdır. Malumunuz eğitim, örgün eğitim ve yaygın eğitim olarak iki ayrılır. Örgün eğitim okullarda verilen eğitim, yaygın eğitim ise okulun dışında kalan tüm alanlardır. Eğitim öncelikle anne karnında başlar ölünceye kadar devama eder. Çocuğa ilk eğitim faaliyetine başlayan anne ve babalardır. Günümüzde maalesef çok farklı bir nesil meydan geldi. Büyüklerine saygısı olmayan, küçüklerini sevmeyen, vatana ve millete çokta önem vermeyen, sadece kendi nefsi istek ve arzularının peşinde koşan, neidüğü belirsiz bir nesil. Bu dinden imandan haberi olmayan, saygı, sevgi, ahlak bilmeyen sınırları olmayan neslin mimarı ise maalesef biziz. Aileler çocukları ile yeterince ilgilenmemekte ve çocuklar neredeyse kendi kendine, arkadaş çevresine göre ya da televizyon ve internete göre yetişmektedir. Bunun sonucu ise aslı bizden olan ama ruhu başkasına geçmiş acayip garip bir nesil karşımız çıkmaktadır. Devlet olarak yollar yapabiliriz, köprüler yapabiliriz, birçok bina yapabiliriz, bunlar güzel ancak nesli ihya etmeseniz bu bozuk nesil yaptığınız tüm bu yapıları tarumar ederler. O yüzden her şeyden önce bu ülke, bu vatan ve bu toplumun geleceği için sağlam nesiller için eğitim şart diyoruz.

Bir eğitimci olarak bazen okulları geziyorum öğretmen ve müdür arkadaşlarımla sohbet ediyorum. Maalesef okullarımızda eğitim anlamında sınıfta kalmışız. Bir okulun, eğitim yuvasın en önemli ana kaynağı öğretmen ev büyüklerine saygı olması gerekirken, maalesef bu ana konunun tam olmadığını ve disiplinin tam anlamı ile sağlanamadığı müşahede edilmiştir. Gerek okulda, gerekse toplumun her kesiminde, büyüklere saygı öğretmene saygı yoksa o toplumun ileriye gitmesi mümkün değildir. Son zamanlarda devletin aile politikası ile boşanmalar artmış ve aileler parçalanmıştır ve tüm hızıyla da devam etmektedir. Bu durum eğitim faaliyetini ile yakından ilgilidir. Özellikle parçalanmış, boşanmış ailelerin şiddet görmüş çocukları yalnız kalmakta ve eğitimleri istendik şekilde olamamaktadır. Bu parçalanmış aile çocukları ise toplumda maalesef sıkıntılı, sorunlu bireyler haline gelmektedir. Toplum olarak, devlet olarak bu konunun üzerinde çok durmamız gerekir.

Bizim sağlıklı toplum haline gelmemiz için toplumun içinde bulunan bireylerin hem beden, hem de ruh olarak sağlıklı olmasına bağlıdır. Onun için en başta eğitimin aileden başlayarak, özellikle okullarımızda ve toplumun her kesiminde iyileştirilmesi gereklidir. Başta büyüklerine, toplumun ve bireylerin haklarına saygılı çocuklar yetiştirelim ki devletimiz sağlam olsun. Manevi olarak çürük, ahlaksız, terbiyesiz, çıkarları doğrultusunda her türlü çirkinliği yapabilen bir nesil istemiyorsak ki bunlar maalesef toplumumuzda mevcut ve her geçen gün sayıları artıyor. Bunlara dur demezsek toplum elden gider. Onun için devlet ve toplum el ele verip bu durumu düzletmeliyiz. Toplumun ve devletin geleceği düzgün yetişmiş, ahlaklı, edepli, büyüklerini sayan, nankör olmayan, devletini ve milletini seven nesle bağlıdır. Rabbim bizlere hayırlı güzel nesiller nasip eylesin. Neslimizi, nankörlerden, hainlerden, imansızlardan, dinsizlerden eylemesin. Âmin.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ