Devlet desteğiyle kurulan tesiste günlük 500 kilogram mantar üretiliyor

- Güncelleme Tarihi:

 Devlet desteğiyle kurulan tesiste günlük 500 kilogram mantar üretiliyor
Yozgat’ta Çandır Belediyesinin Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteğiyle 100 metrekarelik çadırda başlattığı istiridye mantarı üretiminde, Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansının da katkısıyla 12 çadır ve 1200 metrekare alana ulaşıldı.
Çandır Belediyesi öncülüğünde 2020 yılında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle "KOP'la İstiridye Mantarı Üretiyorum, Refaha Kavuşuyorum" projesi hazırlandı.KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından alınan 95 bin lira destekle 100 metrekarelik mantar üretim çadırı kuruldu, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 112 kişiye mantar yetiştiriciliği kursu verildi.Kursiyerlerin istihdamı için de "Çandır'da Tüketen Değil Üreten Eller" projesini hazırlayan belediye, ORAN Kalkınma Ajansından 1 milyon lira hibe destek alarak 1100 metrekare alanda 11 çadır daha kurdu.
Üretim maliyetini düşürmek isteyen belediye, kurduğu güneş enerjisi santrali sayesinde 990 kilovatsaat elektrik üreterek tesisin ihtiyacını karşıladı, yine ORAN Kalkınma Ajansının desteğiyle mantar kompost üretim tesisi kurdu.

- "İstihdamı artırabilmek için ilave projeler yapmayı düşünüyoruz"
Çandır Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve Mantar Üretim İşletmesi Koordinatörü Mustafa Esim, Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün ile 2020'de mantar üretimi için proje hazırladıklarını söyledi.

İlk etapta 112 kişiye verilen mantar üretim eğitiminin ardından talep artınca çadırları büyütme gereği duyduklarını anlatan Esim, 12 çadırda günlük 500 kilogram mantar ürettiklerini, Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin bütün illerine ürün gönderdiklerini belirtti.
Besleyici özelliği ve yüksek protein değeri dolayısıyla istiridye mantarına talebin fazla olduğunu dile getiren Esim, "İstiridye mantarı doğala çok yakın ve dayanma gücü yüksek. Kimyasal kesinlikle kullanmıyoruz. Bu nedenle tercih edilen bir bölgede mantar yetiştiriyoruz. Talep şu anda fazla geliyor, yetişemiyoruz. Bu nedenle tesisi büyütmek istiyoruz." dedi.Esim, şunları kaydetti: "Elektriği belediyemiz tarafından kurulan güneş enerji santralinden karşılıyoruz. Mantar maliyetini düşürdüğü için daha fazla istihdam oluşturuyoruz. Başta tek çadır varken 2 işçi çalıştırıyordu, şu an 12 çadırımız var, 12 işçi çalıştırıyoruz. İstihdamı artırabilmek için burayı büyütmeyi, ilave projeler yapmayı düşünüyoruz. Kendimiz kompostumuzu yapıyoruz ama bunu yüksek teknolojide steril olarak üretebilmek için yeni bir proje çalışmamız oldu. Orta Anadolu Kalkınma Ajansına bu projeyi sunduk. O da geçti. Şu an onun üretimine başlamak üzereyiz. Bu sayede Türkiye'nin neresinden olursa olsun isteyenlere hem kompost hem mantar gönderebileceğiz. Çandır'ı, Orta Anadolu'nun mantar merkezi haline inşallah getireceğiz."

İşçilerden Gülay Çolak da Çandır Belediyesinin girişimi ve devlet desteğiyle kurulan tesis açılınca burada çalışmaya başladığını belirterek, "Burada 1,5 yıldır çalışıyorum. 12 kişi çalışıyoruz, evimize ekmek götürüyoruz." ifadesini kullandı.
 
  • #belediye #Çandır ilçesi #İstiridye mantarı #Yozgat

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER