Dünyaca ünlü mimarlardan Konya’daki projelere yoğun ilgi! Yatırımlar tek tek incelendi

 Dünyaca ünlü mimarlardan Konya’daki projelere yoğun ilgi! Yatırımlar tek tek incelendi
Karatay Belediyesi hayata geçirdiği birbirinden özel ve özgün projeleriyle ülke genelinin yanı sıra uluslararası platformda da ilgi görüyor. Kâğıttan binaları ve sıra dışı mimari tasarımlarının yanında, insani yardım çalışmalarıyla da tanınan Pritzker Ödüllü dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban ile yine tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat, Karatay Belediye Başkan Hasan Kılca ile birlikte, ilçede hayata geçirilen yatırımları ve projeleri incelediler.

Mimarlık alanında dünyanın en prestijli ödülü olan Pritzker sahibi dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban ile yine tasarımlarıyla bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat, Karatay'ı ziyaret ettiler. 

ÜNLÜ MİMARLAR SHIGERU BAN İLE EMRE AROLAT'TAN KARATAY'IN PROJELERİNE BÜYÜK İLGİ

Kentsel dönüşümden sosyal belediyeciliğe, çevre dostu uygulama projelerinden eğitime kadar daha birçok alanda bugüne kadar birbirinden önemli, özel ve özgün yatırımlarla ülke genelinde takdir gören Karatay Belediyesi, uluslararası platformda da ilgi görüyor. 

Bu kapsamda; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, mesleki bilgisini insanlık yararına kullanmayı görev edinen ve özellikle 1999 depreminin ardından Türkiye'deki afetzedelere yaptığı yardımlarla gönülleri fetheden dünyaca ünlü Japon Mimar Shigeru Ban'ı ve tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül kazanan dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat'ı Karatay'da ağırladı. 

Ünlü mimarlar; Karatay Belediyesi tarafından hayata geçirilen Obruk Hanı restorasyonu ve Kızören Obruğu Çevre Düzenleme Çalışmalarını, Lavanta Bahçeleri'ni, Karatay Mevlana Gül Parkı'nı, Hobi ve Piknik Bahçesi'ni, tarihi evlerin restorasyon çalışmaları ile Mahmut Dede Sokak'ta yapılan cephe sağlıklaştırma çalışmalarını yerinde incelediler. Başkan Hasan Kılca, belediye olarak hayata geçirdikleri söz konusu proje ile çalışmalar hakkında ünlü mimarları bilgilendirdi. 

HEMŞEHRİLERİMİZİN HAYATINA DOKUNUYOR, ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZİN TURİZMİNE KATKI SUNUYORUZ.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; "Dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban'ı ve yine dünyaca ünlü Türk mimar Emre Arolat'ı Karatay'ımızda ağırladık. Belediye olarak hayata geçirdiğimiz yatırım ve projelerimizi birlikte inceleme fırsatımız oldu. Belediye olarak bugüne kadar kentsel dönüşümden sosyal belediyeciliğe, çevre dostu uygulama projelerinden eğitime kadar daha birçok alanda bugüne kadar birbirinden önemli, özel ve özgün yatırımlara imza attık. Böylece hem hemşehrilerimizin hayatına dokunuyoruz hem de şehrimiz ve ülkemizin turizmine katkı sunuyoruz. Ünlü mimarların projelerimize ilgi göstermesi bizleri mutlu etti. Kendilerine ziyaretleri için teşekkür ediyoruz” dedi. 

DÜNYACA ÜNLÜ JAPON MİMAR SHIGERU BAN KARATAY'DA

Öte yandan, dünyanın çeşitli mimarlık okullarında dersler ve seminerler veren 2014 Pritzker Ödülü sahibi Shigeru Ban, Karatay Belediyesi tarafından Karatay Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi'nde düzenlenen konferansa da konuşmacı olarak katıldı. 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mimarlar Odası Konya Şubesi'nin işbirliğiyle düzenlenen konferansta öncesinde yaptığı konuşmada Konya'nın sahip olduğu köklü geçmişe dikkatleri çekti. Başkan Hasan Kılca şunları aktardı; "Konyamız, tarihiyle kültürüyle ülkemizin hatta dünyanın en özel şehirlerinden birisidir. Şehrimiz de mimari anlamda kendine has çok önemli eserler barındırmaktadır. Bu programla da ünlü mimarı dinleyeceğiz ve her bakımdan bizlere katacağı çok şeyin olduğuna inanıyorum. Konyamıza Karatayımıza gelerek bizleri mutlu eden Shigeru Ban'a şükranlarımı sunuyorum.”

Başkan Hasan Kılca'nın konuşmasının ardından dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban, gerek kendi tasarımları gerekse dünyanın mimari tasarım ve uygulamalarında geldiği aşamayı yaptığı sunumla katılımcılara anlattı. 

 

Kaynak: Haber Merkezi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER