Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu yapıldı

 Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu yapıldı
Telif hakları konusunda yayıncıların hakları ve yapılması gereken düzenlemeler, Dijital yayıncılıkla beraber yeni medya düzeni konusu masaya yatırıldı.2 oturumdan oluşan sempozyumda önemli gazeteci yazarlar yer aldı.Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni Sempozyumu yapıldı

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen ve Esenler Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Basın Federasyonu Katkıları ile "TELİF HAKLARI VE YENİ MEDYA DÜZENİ SEMPOZYUMU” İstanbul'da gerçekleştirildi.  


1. Oturumda Gazeteci yazarlar, Ekrem Kızıltaş, Şaban Sevinç, Zafer Şahin, Bahar Feyzan, ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şükriye Şirin Telif Hakları ve Yeni Medya Düzeni konusunda görüşlerini paylaştı.

2. Oturumda Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri konusunda Gazeteci Yazarlar Mehmet Acet, Serkan Fıçıcı, Cüneyt Polat ve Basın İlan Kurumu Yönetim ve Dijital Medya Koordinatörü İdris Armağan Çam konuşmacı olarak yer aldılar.

Anadolu Basın Federasyonu Genel Başkanı Sinan Burhan, açılış konuşmasında "İletişim ihtiyacı ilk insandan buyana var. Dumanla başlayan güvercinle devam eden, matbaayla, televizyon, radyo ile devam eden iletişim süreci bugün dijital yayıncılık alanında ciddi manada hayatımıza girdi. Teknolojinin değişmesi ile yeni bir medya anlayışı var artık. Yeni dönemde herkes birer gazeteci oldu. Elinizde bir telefonla sokaktan yayın yapabiliyorsunuz. Bir de telif hakları kavramı var bizlerin, medya sektörünün ürettiği içeriklerden pay alınması lazım. Google'da YouTube 'de kullanılan içeriklerin çoğu bizim ürettiğimiz içerikler, buralardan pay almamız lazım, bu mecraların denetlenmesi lazım” dedi. Burhan Sempozyuma katkı veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne, Eseler Belediyesine, desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ekrem Kızıltaş, burada konuşacağımız konu sektörümüz adına önemli bir konu diyerek, medya ve iletişim konusunda kısa bir tarihi hatırlatma yaparak geçmişten günümüze medya profilini aktardı. Kızıltaş, İnternet medyası ile yeni medya düzeni ile bu işle ilgilenenlerin sayısının arttığını söyledi. Ekrem Kızıltaş bu meslekle ilgilenenlerin içerik üretebilmesi için ciddi bir bütçe harcaması gerektiğinin altını çizerek içerik üreticilerinin özellikle telif hakları konusunda mağdur olduğunu anlattı. Kızıltaş bu konuda taraflar için bir çalışma yapıldığını sorunun çözümü noktasında belli bir anlaşma zemini olacak gibi dedi.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şükriye Şirin, Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalardan bahsederek, bu konuda teknik bir çalışma sürecine girildiğini bazı mecraların gelerek sunum yaptığını ifade ederek, bir adım atılmasının öngörüldüğünü söyledi. Şirin, basın yayıncılarına bu çalışmayla telif bedeli ödenmesi hususunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Gazeteci Zafer Şahin, sağlıklı iletişime bugünkü kadar hiç ihtiyaç olmamıştı. Dijital medya çok ciddi bir şekilde geleneksel medyanın yerini almaktadır dedi. Hala geleneksel medyanın haber ve içerik üretiminde önde olduğunu söyleyen Şahin, haberler ve iletişimin altyapısını oluşturan o çok eleştirilen geleneksel medya olduğunu, buralarda çok ciddi bir fikri emeğin, personel harcamasının olduğunu ama dijital medyanın kontrolsüz bir şekilde servis ettiği haberler algıyı olgunun önüne geçirmiş durumda dedi.

Bahar Feyzan yaptığı konuşmada, dijital medya denen yeni medya düzeninde ben kendi kanalımı kurduktan sonra çok özgürleştim ve mesleğimi aktif bir değer haline getirebildim dedi. Feyzan, Ana akım denen medyanın atladığı iyi muhabirleri meslekten kopardı. Dijital yayıncılık şunu yaptı. Gazetecilik pasif bir varoluş sürdürme yeri değildir. Aktif bir değerdir. O yüzden bunun çok değerli olduğunu düşünüyorum dedi.

Gazeteci Şaban Sevinç, "Basın, gazetecilik, medya, telif hakları… Bunlar ortaya çıktığından beri tartışılan kavramlar. Geleneksel medya ya da yeni medyanın bir tane amacı var nedir o? Bir izleyici kitle yakalayarak kendi doğrularını anlatmak ya da para kazanmak. Eskiden 90'lı yıllarda iki medya patronunun rekabeti vardı. Türkiye'de medya takip edenlerin yüzde 80'ini iki patron kontrol ediyordu. O dönem siyasi istikrarsızlıkta vardı. O dönem medya açısından medya ile siyasetin kavga ettiğim çıkar amaçlı meselelerin egemen olduğu dönemdi Türkiye o bedeli ödedi” dedi.

Sempozyumun 2. Oturumunda Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri konusu masaya yatırıldı.

Oturumda söz alan gazeteciler dijital yayıncılık ve iletişim konusunda görüşlerini paylaştı.

Gazeteci Mehmet Acet, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, konuşmacılara söz verdi. Acet Medya adına önemli bir sempozyum yapılıyor, sorunların çözümü noktasında bazı çalışmaların yapıldığını belirtti. Acet, Sektör adını bunun sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Dijital yayıncı Cüneyt Polat ise Koronavirüs pandemi sürecinde eve kapanmaların olduğu dönemde başladı bizim hikayemiz diyerek dijital yayıncılığa nasıl başladığını nasıl büyüdüklerini anlattı. Polat, Dünyada dördüncü kuvvet olarak medyanın bilindiğini ama artık dördüncü değil birinci kuvvetin iletişim olduğunu söyledi. Zamanında ABD'nin seçilmiş başkanının hesabını Twitter kapattı diyen Polat, buna benzer sosyal medya hesapları üzerinden, Dijital yayıncılıkta çok önemli girişimler olduğunu söyledi. Dijital alanlar artık bir oyun alanı değil, insanların zihinlerine fikir ve düşüncelerine sirayet eden bir alan dedi. Polat, biz Türkiye olarak bu alanda biraz daha hızlı hareket etmezsek gemiyi kaçıracağız dedi.

Basın İlan Kurumu Yönetim ve Dijital Medya Koordinatörü İdris Armağan Çam yaptığı konuşmada, Basın İlan Kurumu hakkında bilgi aktardı. Çam, ülkemizde yaklaşık 4 bine yakın süreli yayın olduğunu BİK görev alanında ise 2 bin kuruluş olduğunu söyledi.

Gazeteci Serkan Fıçıcı Yıllar önce buradan Amerika'ya bir cümlelik haber ulaştırmak 3 ay sürerdi. Şimdi bir şey oldu. Cep telefonu, bir mesaj atıyoruz aynı saniyede cevabı geliyor. 90 günlük sürecin 1 saniyeye düşmesi zahir hayatta, madde planında düşmesi, mana planında manevi aleminde neyin değişiminin, dönüşümünün planı olabilir? dedi. 

Dijital yayınlar, radyo, televizyon, gazete ve ajans gibi mecraları yakından ilgilendiren Telif Hakları konusunda yetkili kurum, kuruluş ve medya mecralarının katılımı ile Sempozyumda Medya sektörüne ilişkin önümüzdeki süreçte yapılması düşünülen ya da planlanan yenilikler, beklentiler ve uygulamalar, dile getirildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”