Bakan Ersoy: 54.3 milyar dolar toplam gelirle 2023 turizmde rekor yıl oldu

 Bakan Ersoy: 54.3 milyar dolar toplam gelirle 2023 turizmde rekor yıl oldu
Atatütrk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen 2023 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2023 yılı yani geçtiğimiz yıl 54.3 milyar dolar turizm geliri elde ederek, Türkiye yeni bir rekor gerçekleştirdi. 56.7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve 54.3 milyar dolar toplam gelirle 2023 turizmde rekor yıl oldu diyebiliriz“ ifadelerini kullandı.Bakan Ersoy, “Ziyaretçi sayısı 2022 yılında, pandemi öncesi rakamlarla 51.4 milyona gelmişti. Bu yıl 56.7 milyonla ziyaretçi rekoru kırıldı, önümüzdeki sene 60 milyon ziyaretçi hedefliyoruz.“ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen 2023 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısına katıldı. Türkiye'nin 2024 yılı turizmdeki yeni hedefleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmalarının açıklandığı toplantıda konuşan Mehmet Nuri Ersoy, 2022 yılında pandeminin ardından kısa sürede turizm rakamlarının başarılı bir şekilde yükseldiğini ancak 2023 yılındaki 6 Şubat depremiyle başlayan ve sonrasında Ekim ayında İsrail-Filistin gerilimiyle devam eden süreçte turizm gelirinde bir yavaşlama olsa da 2023 yılının turizm sektöründe rekor yılı olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy: Geçen seneye kıyaslandığında Türkiye'nin turizm hizmetleri çok  daha konforlu ve sağlıklı şekilde sunulacak

"2023 YILINI 56.7 MİLYON ZİYARETÇİYLE KAPATTIK"

2023 yılında gerçekleşen ziyaretçi sayılarını değerlendiren Mehmet Nuri Ersoy, "2022 yılında 51.4 milyon ziyaretçiyle pandemi öncesi rakamları yakalamıştık. 2023 yılını da 56.7 milyon ziyaretçiyle kapattık. Artış oranı olarak baktığımızda yüzde 10'luk bir artış yakalamış olduk. Ziyaretçi sayılarını ülke bazında incelediğimizde ilk üç ülke arasında birinciliği Rusya Federasyonu 6.3 milyon ziyaretçiyle, ikinciliği 6.2 milyonla Alman ziyaretçiler, üçüncülüğü de 3.8 milyonluk rakamla İngiltere yani Birleşik Krallık'tan gelen ziyaretçiler elde etti.

"TURİST SEYAHAT İSTEĞİNDEN VAZGEÇMİYOR; ORTALAMA KALIŞ SÜRESİNİ AZALTIYOR"

Turistlerin ortalama kalış süresinin kısaldığını ancak bunun nedeninin pandemi döneminde turistlerin az ama uzun süreli tatil alışkanlıklarını terk ederek sık ama kısa süreli tatil alışkanlığına geri dönmeleri olduğunun altını çizen Mehmet Nuri Ersoy, "Ortalama kalış sürelerine baktığımızda ise 2022'de 10.3 gecelemeyle kapatmıştık, 2023'ü 9.8 gecelemeyle kapatıyoruz. Bu rakam aslında bizim 2019'daki pandemi öncesi kalış süresindeki rakamlara geri geldiğimizi görüyoruz. Turist seyahat isteğinden vazgeçmiyor, ama ortalama kalış süresinde azaltmalara gidebiliyor. Yani 14 gece kalacaksa 12 gece kalıyor, 12 gece kalacaksa 10 gece gibi ortalama kalış süresini azaltıyor ama seyahat isteğinden vazgeçmiyor" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: 2028'de 100 milyon turist, 120 milyar gelire  gelmemiz gerekiyor

"TÜRKİYE DOLAR BAZINDA YÜZDE 53'LÜK BİR PERFORMANS GÖSTERDİ"

2018'deki strateji değişikliğiyle deniz, kum, güneş turizm çalışmalarından vazgeçildiğini, ürün ve destinasyon çeşitliliği değişikliğine gidildiğini söyleyen Ersoy, "Haftasonu şehir kaçamakları gibi, uluslararası etkinlikler, sportif turnuvalar, festivaller gibi kısa süreli konaklamaları içeren ürünleri de piyasaya sürdüğümüz için bunların da olumlu sonuçlarıyla turist akışında artış sağladığımız için ortalama kalış süresine etkilerini görüyoruz. Sezonun 12 aya yayılmasının da etkisi var. Deniz, kum, güneşin yanına kış ürünlerini de ön plana çıkardığınız zaman insanlar yaza göre kışın daha kısa süre konaklama gerçekleştirdikleri için konaklamalarda bir gevşeme olabiliyor. Önümüzdeki dönemde de bu 9.8'lik gecelemenin bir parça daha aşağı ineceğini öngörüyoruz. Bu sağlıklı bir gelişme" diye konuştu.

Kişi başı gecelik harcamanın daha önemli olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, "2017 yılında 65 dolar rakamı ile gerçekleşmişti. 2022 yılında bu rakamın 89 dolara, geçtiğimiz yıl 2023 yılında ise, 99 dolara çıktığını görüyoruz. 2017 ile 2023 yılını karşılaştırdığımız zaman dolar bazında Türkiye yüzde 53'lük bir performans gösterdi. Geçen seneyle kıyasladığımızda da yüzde 12'lik bir artış yakaladığımızı görüyoruz. Kişi başı harcamalara da olumlu yansımaları oluyor. 2017'de 700 dolara kadar düşmüş olan kişi başı gelir, 2022'de 905 dolara, 2023'de 952 dolara çıktı. 2017 ile kıyasladığımızda yüzde 36, geçen yılla kıyasladığımızda yüzde 5'lik bir artış sözkonusu. Ortalama kalış süresi ne kadar uzar veya ne kadar azalırsa rakam da ona göre değişiklik gösteriyor" dedi.

Turizmde başarının rakamları… Bakan Ersoy: 2023 turizmde rekorlar yılı oldu  - Lider Haber

"REKOR SAYIDA ARKEOLOJİK ÇALIŞMA YAPAN ÜLKE TÜRKİYE'DİR"

2024 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmalarının başında arkeolojik çalışmalar olacağının altını çizen Bakan Ersoy, "Yıllık arkeolojik çalışma sayısını 2021'de 670 olan çalışma sayısını 2023'te 720'ye çıkardık. 2024'de ise bu rakamı 750'ye, 2026'da yıllık 800'e çıkarmayı planlıyoruz. Bu 720 sayısı yıllık çalışma olarak bakıldığında dünyada rekordur. Şu an da rekor sayıda yıllık bazda arkeolojik çalışma yapan ülke Türkiye'dir. 2019 yılında 144 kazı çalışmasına aktarılan kazı ödeneği 37.3 milyonken geçtiğimiz yıl bu rakamı 1.1 milyara çıkardık. Bütün bu çalışmalar sonucunda son 60 yılda yapılan kadar işlemi gelecek 4 yılda yapacağız. Bu çok hızlı kazacağız anlamına gelmiyor. Bu ne anlama geliyor? Kısa süreli kazı programlarının 12 aya yayılması, hocaların bir noktada kazı çalışması yaparken şimdi 10-15 bölgeye kadar kazı yapabiliyorlar. Tüm yıla yayarak bu süreci hızlandırmış oluyoruz" dedi

Kaynak: DHA

  • #bakan ersoy #turizm #2023 #pandemi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER