Anadolu Sivil Toplum Platformu TBMM Başkanı Kurtulmuş’u ziyaret etti

 Anadolu Sivil Toplum Platformu TBMM Başkanı Kurtulmuş’u ziyaret etti
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 20 ilden gelen Anadolu Sivil Toplum Platformu temsilcilerini kabul etti.

Türkiye'nin farklı illerinde faaliyetlerde bulunan iki bine yakın sivil toplum kuruluşunun kendi illerinde oluşturdukları platformların temsilcileri 31 Ocak ve 1 Şubat 2024 tarihleri arasında Ankara'da, Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları adı altında iki gün süren istişari görüşmelerde bulundu.

İstişarelerin neticesinde STK temsilcileri hükümete ve kamuoyuna yönelik olarak beklentilerini basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuş ardından taleplerini iletmek ve işbirliği içerisinde neler yapılabileceğini görüşmek üzere ziyeretler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda 20 ilden gelen Anadolu Sivil Toplum Platformu, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ziyeret etti. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş burada, Siyonist İsrail'in  saldırılarının sürdürülebilir olmadığını, dünyanın savaşın durdurulması noktasına geldiğini, bu sebeple İsrail'in ateşkes için çare aradığını ifade ederek üç temel noktaya dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Birincisi Netanyah hükümeti ve İsrail'in tüm platformlarda yalnızlaştırılması gerekiyor. Roma Sözleşmesi sebebiyle taraf olamazsak da meselenin takipçisiyiz. Bu çerçevede gerek Türkiye gerek dünya çapında vicdan sahibi insanların sergilediği protesto gösterilerin çok önemli olduğunu, platform temsilcilerinin şahsında milletimize teşekkür ettiğini ifade etti.

İkincisi bundan sonrası için çok uzun soluklu bir mücadelenin hepimizi beklediğini, İsrail'in en büyük gücünün İslam dünyasının dağınıklığı olduğunu 7 Ekim'den bugüne bu konu ile ilgili ciddi bir görüşme trafiğinin halen devam ettiğini belirtti.

Bu çerçevede Arap dünyasında liderler düzeyinde Kudüs meselesine yaklaşım açısından ciddi bir değişim gözlediğini bu değişimin Kudüs davasına katkılarını önümüzdeki günlerde göreceğimizi umut ettiğini vurguladı.

Üçüncü, 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bir devlet statüsünün tanıdığını fakat o gün Kudüs'ün henüz bölünmemiş olduğunu bu çerçevede bölgedeki yerleşimciler (Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan'ın ifadesiyle toprak hırsızları) ile ilgili probleminin çözümüne yönelik bir irade ortaya koymamız gerektiğini ifade etti.

7 Ekim'den bugüne Filistin'de yaşanan soykırıma karşı gösterdikleri duyarlılık sebebiyle sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederen  ederim meselesinin gündemden düşürülmemesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER