Cengiz ACAR
Cengiz ACAR
cacar@yenikonya.com.tr

DİJİTAL ÇAĞIN ÖĞRETMENİ - 1

12 Şubat 2022, C.tesi günü eklendi.

Dijital çağ öğretmenleri her öğrenci için öğrenmeyi kişiselleştirir

Dijital çağ öğretmenleri öğrenmeyi farklılaştırır. Doğrudan öğretim, öğrencileri gruplandırma ve gerektiği gibi grupları yeniden düzenleme gibi çeşitli öğretim yöntemleri sunarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılarlar. Bireysel öğrenciye ulaşmak için, her bir öğrenciyi motive etmek, öğrenmeye dâhil etmek ve sadece ortalama bir öğrenciye öğretmeyi amaçlamamak değil, herkese nasıl öğretileceğini anlamak için çaba göstermeleri gerekir. Ayrıca, başarılı olmaları için gereken tüm kaynaklara sahip olmalarını sağlayarak, bireyleri olarak öğrencilerinin savunucusu olmalıdırlar.

Dijital çağ öğretmenleri, yaşam boyu öğrenmeyi teşvik etmek için dijital öğrenmeyi kullanır

Dijital çağ öğretmenleri, öğrencilerin potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için yaşam boyu öğrenci olmaları gerektiğini bilir. Yaşam boyu öğrenme sevgisini artırmak ve öğrencileri tamamen öğrenme sürecine dâhil etmek için dijital araçlardan yararlanırlar.

Dijital çağ öğretmenleri, aslında öğrencilerini üretici olmayı öğretiyor. Uzun zamandır öğrencilerin bütün gün çalışma sayfalarını doldurmaktan memnun olacakları günler. Edtech aletlerini temel düzeyde kullanmak bile onları artık tatmin etmiyor. Öğrencinizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, nasıl üretici olunacağını öğrenmelerine yardımcı olmalısınız. Bunu yaparken, öğrenciler bloglar, Infografikler, kitaplar, nasıl yapılır videoları, filmler, aksiyon figürleri, uygulamalar ve öğreticiler oluşturmayı öğreneceklerdir. Dijital öğretmenler bunu daha yüksek bir seviyede başarmayı başarırlar ve öğrencilerinin potansiyelleri ancak hayalleri kadar kısıtlıdır. Öğrencilerinize ne harika bir hediye verdiğinizi düşünebiliyor musunuz?!

Dijital çağ öğretmenleri proje tabanlı öğrenmeyi kullanır

Modern öğrencilerin hipotezler yaratabilmeleri, araştırma yapabilmeleri, uzmanlarla iletişim kurabilmeleri, nihai projeler yaratabilmeleri ve halihazırda ellerinde bulunan cihazları kullanmaları gerekir. Dijital çağ öğretmenleri, bunu yapabilmelerini sağlayan proje tabanlı öğrenme fırsatları yaratır.

Dijital çağ öğretmenleri kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenirler

Nasıl kodlanacağını öğrenmek, işlerin nasıl yürüdüğüne ve karmaşık sorunların nasıl çözüleceğine dair benzersiz bir bakış açısı sunar. Dijital çağ öğretmenleri, nasıl kodlama yapılacağı konusunda öğrenme zorluğuyla uğraşır, böylece öğrencilere gelecekteki aktivitelere kodlama deneyimlerini nasıl dâhil edeceklerini öğretebilirler. Kodlamayı öğrenmenin kolay olduğunu söylemiyorum, ama uzun vadede buna değer. İnternette tonlarca kodlama kaynağı ve kursu var.

Dijital çağ öğretmenleri, çalışan dijital bir öğrenme ortamı tasarlar

Dijital çağ öğretmenleri, öğrencilerin bu teknoloji çağında başarılı olabilmeleri için teknolojiye elverişli bir dijital öğrenme ortamı oluşturmaları ve yapılandırmaları gerektiğini anlar. Bu, uygun donanıma, yazılıma, cihazlara ve teknolojinin kullanımını destekleyen bir öğrenme alanına sahip olmayı (yeterli elektrik prizine, cihaz saklama dolaplarına, Wi-Fi'ye) sahiptir.

Dijital çağ öğretmenlerinin küresel bir zihniyeti var

Teknoloji, mesafe bariyerini yıktı ve bireylerin bağlantılarını kolaylaştırdı. Öğrenme ve ticaret artık küreseldir. Dijital çağ öğretmenleri bu yeni normu benimsiyor ve dünyadaki insanlarla iletişim kurmayı ve onlarla çalışmayı düşünüyor. Bunu yaparken, şehrinizi veya şehrinizi terk etmek zorunda kalmadan, küresel toplumumuzla sanal alanda nasıl bağlantı kuracaklarını modelliyorlar.

Öğretmenler kendini güncellemeli

Mesleğe son yıllarda giren öğretmenler, çoğu yeni teknolojilerde eğitim eksikliği olduğundan ve teknolojinin ders sunumunu nasıl etkileyebileceğinden emin olmadığından, teknolojiyi benimseme konusunda zor zamanlar geçiriyorlar. İşte eski okul öğretmenlerinin teknolojiyi benimsemelerine yardımcı olacak öneriler…
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ