Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

EKONOMİ

 Elektronik ticarete düzenleme
Elektronik ticarete düzenleme

Elektronik ticarette hizmet sağlayıcıların yükümlülükleri ile kamu elektronik platformu üzerinden yapılacak işlemlere ilişkin düzenlemeye gidildi.

PTT, internetten 8 çeşit sebze satışına başladı
PTT, internetten 8 çeşit sebze satışına başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın açıklamalarının ardından PTT AŞ güvencesiyle vatandaşlara internet üzerinden 8 çeşit sebze teminine başlandı.

"Yeni hal yasası önümüzdeki aylarda gelecek"

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, hal yasasıyla ilgili olarak, "Bunu stratejik bir ürün ve stratejik bir alan olarak kabul edip, buna göre tedbirlerimizi almamız lazım. Muhtemelen yeni hal yasası Meclis kapanmadan önümüzdeki aylarda gelecek" dedi

 Tarıma bor dopingi
Tarıma bor dopingi

Tarımda mikro besleyici olarak kullanılacak bor madeni sayesinde ürün verimliliği yüzde 20 artacak. Borlu gübrenin ilk etapta şeker pancarı, ayçiçeği, soya, kanola, çay ve pamuk gibi bor ihtiyacı fazla bitkiler için kullanılması planlanıyor.

"Tarımsal üretim desteklerini olabildiğince artırıyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimde girdi maliyetlerini azaltmak için çalışmalar yaptıklarını, çiftçiye verilen destekleri mümkün olduğunca artırdıklarını bildirdi.

 Mali müşavirlere yeşil pasaport için kanun teklifi
Mali müşavirlere yeşil pasaport için kanun teklifi

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. Teklif yasalaşırsa mali müşavirler ve eşlerine yeşil pasaport verilecek.

Merkez Bankası şubat ayı beklenti anketi yayımlandı Merkez Bankası şubat ayı beklenti anketi yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'ne göre, yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 15,91 oldu.

Konya'da hububat fiyatları Konya'da hububat fiyatları

Konya Ticaret Borsasında ekmeklik beyaz sert buğdayın kilogramı 1,301 liradan satıldı.

 9 yılın en düşük cari açığı görüldü
9 yılın en düşük cari açığı görüldü

Türkiye'de cari işlemler hesabı, 2018'de 27,6 milyar dolarla son 9 yılın en düşük cari açığını verdi.

 "Türk keneviri tescillenmelidir"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türk keneviri üretimi üzerinde uzun zamandır çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "MÜSİAD olarak bizler, kenevir yerine yerli tohumlarımızdan elde edilen 'Türk keneviri' üretimi yapılmalı, Türk keneviri tescillenmelidir diyoruz." dedi.

 Beyaz eşyada Beyaz eşyada "ÖTV indirimi" yüzleri güldürdü

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, beyaz eşyada özel tüketim vergisi indirimiyle sektörde çift haneli büyüme oranlarının görüldüğünü söyledi.

 Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'dan Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'dan "sıkı duruş" mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, ana eğilime dair göstergelerde ve fiyatlama davranışlarında kalıcı bir iyileşme görülmesinin önemine dikkati çekerek, "Burada bir defaya mahsus bir baz etkisini veya göreli fiyatlarda değişime yol açan dışsal bir maliyet unsurunu kastetmiyoruz. Birçok farklı trend göstergesinde ve fiyatlama davranışlarında eş zamanlı iyileşmeler olması gerekiyor." dedi.

 Kamuda e-fatura dönemi
Kamuda e-fatura dönemi

Merkezi yönetime bağlı harcama birimleri, 1 Mart'tan itibaren elektronik fatura kullanmaya başlayacak.

Sanayi üretimi yüzde 9,8 azaldı Sanayi üretimi yüzde 9,8 azaldı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Aralık 2018'de önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 azalırken, yıllık ortalamada yüzde 1,8 artış kaydetti.

Cari denge rakamları açıklandı  Cari denge rakamları açıklandı

Türkiye'nin demeler dengesi aralıkta 1 milyar 437 milyon dolar açık verirken, 2018'de cari açık 27 milyar 633 milyon dolar oldu.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ