Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

EKONOMİ

Konya'da satılan konut sayısı açıklandı Konya'da satılan konut sayısı açıklandı

2018 yılı Ağustos ayı itibariyle Konya'da toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 ve bir önceki aya göre yüzde 8 oranında azalarak 3 bin 385 oldu.

Konut satışları azaldı
Konut satışları azaldı

Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 154 konut satışı gerçekleştirildi. Ağustosta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,1, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 12,5 düşüş gösterdi.

İşte, Türkiye'nin 'Yerli Üretim Logosu'  İşte, Türkiye'nin 'Yerli Üretim Logosu'

Ticaret Bakanı Pekcan, yerli üretim logosunu tanıttı, "Son dönemde denetimlerde 131 firmanın bin 296 ürününde haksız fiyat artışı tespit edildi" dedi.

Gelir arttı, yoksulluk azaldı
Gelir arttı, yoksulluk azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 12.7 artışla 21 bin 577 liraya çıktı. Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirleri içinde en yüksek payın, yüzde 48.9 ile maaşücret gelirine ait olduğu belirlendi. Bunu yüzde 19.7 ile sosyal transfer gelirleri, 19.6'la da müteşebbis gelirleri takip etti.

Dolarda son durum Dolarda son durum

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından önceki kapanışa göre yüzde 0,40 düşüşle 6,36'dan işlem görüyor.

SGK borcu yapılandırmasında son şans SGK borcu yapılandırmasında son şans

Konya Genç Mali Müşavirler Platformu tarafından yapılan açıklamada; Sosyal Güvenlik Kurumunun 7143 sayılı yasaya göre yapılandırmasında son ödeme tarihi 07/9/2018 olan 1. taksitini SGK sisteminde oluşan hata nedeniyle ödeyemeyen işverenlere, SGK e-bildirge sisteminde yer alan metni okuduktan sonra 5 iş günlük ilave ek süre tanındığı açıklandı.

 Merkez Bankası'ndan bir dolar kararı daha
Merkez Bankası'ndan bir dolar kararı daha

Merkez Bankası, belediye, üniversite ve KİT'lerden döviz işlem bilgisi isteyebilecek. Konuyla ilgili karar bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Son dakika: 500 bin dolar yatırıma Türk vatandaşlığı
 Son dakika: 500 bin dolar yatırıma Türk vatandaşlığı

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi.

Kıdem tazminatında yeni tavan 5 bin 434 lira
 Kıdem tazminatında yeni tavan 5 bin 434 lira

Kıdem tazminatının tavanı yüzde 8.65 artarak, 5.434,42 liraya çıkartıldı. Temmuz-aralık döneminde kıdem tazminatı alacak olanların hesaplamaları yeni rakam üzerinden yapılacak, böylece çalışanlar daha yüksek tazminat alabilecek.

 350 bin çalışana erken emeklilik müjdesi!
350 bin çalışana erken emeklilik müjdesi!

Tehlikeli ve yıpratıcı işlerle uğraşanlara daha erken emeklilik hakkı tanınıyor. Aralarında maden işçileri, döküm işçileri, asker-polis ve gazetecilerin de olduğu işlerde çalışanlara sağlanan fiili hizmet süresi zammı ile erken emeklilik avantajından sağlık çalışanları da yararlanacak.

"Konya model fabrika projesinin fon kaynakları bulundu"

Dijital Dönüşüm Merkezlerine ilişkin bilgi veren Bakan Varank, "İzmir, Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri model fabrika projelerinin de planlaması yapıldı ve fon kaynakları bulundu." dedi.

 Konya-İzmir uçuşları başladı Konya-İzmir uçuşları başladı

Pegasus Hava Yolları Konya-İzmir karşılıklı uçuş seferlerini başlattı. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, yayımladığı mesajda Pegasus Hava Yolları şirketine teşekkür etti.

 Sosyal yardımlara çekidüzen geliyor
Sosyal yardımlara çekidüzen geliyor

Vatandaşlara sağlanan desteklerin etki analizi ölçüldükten sonra yeni bir yol haritası belirlenecek.

Etiketlere Etiketlere "yerli malı" logosu

Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanmak zorunlu olacak.

 O kural değişti! Artık yetim aylığı kesilmeyecek O kural değişti! Artık yetim aylığı kesilmeyecek

Ölen anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan gençlerle ilgili bu yıl mart ayında yasa değişikliği yapıldı. Normalde, çalışmaya başlayan çocukların yetim aylığı kesiliyor. Yasa değişikliği uyarınca, öğrenimi devam eden çocuklar bir işte çalışsa bile artık aylıkları kesilmeyecek.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ