Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

TYB'de TYB'de "Şiir Şairin Neyi Olur?” konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 2018 etkinlikleri devam ediyor. TYB Konya şubesi tarafından "Şiir Şairin Neyi Olur?” paneli yapıldı. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği programda Şair Osman Özbahçe ve Şair Yazar Yunus Emre Altuntaş katıldı.

Kınık Höyük'te bir tapınak daha bulundu Kınık Höyük'te bir tapınak daha bulundu

Yaklaşık 2 yıl önce Pers dönemine ait 2 bin 500 yıllık tapınak bulunan Niğde'nin Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük'te, bu kez de Helenistik döneme ait 2 bin 100 yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

Bozkır'da çekilen film, kültürü yeniden canlandıracak!   Bozkır'da çekilen film, kültürü yeniden canlandıracak!

Onlar hem unutulmaya yüz tutmuş kültürü hem de yöre insanının mertliğini ve kahramanlığını ele aldı. Bozkırlı yönetmen Mehmet Tanrısever geçmişteki birçok başarılı eserinin ardından bu kez memleketi Bozkır'a kurdu stüdyoyu... Bozkır "Kuşlara Bak Kuşlara” filminin çekimleri başladı.

 Tarih araştırmacısı Orhan Sakin: Sarayda Farsça konuşulduğu iddiaları üretilmiş efsane
Tarih araştırmacısı Orhan Sakin: Sarayda Farsça konuşulduğu iddiaları üretilmiş efsane

Tarih araştırmacısı ve arşivci Orhan Sakin, "Osmanlı'da sarayda Farsça konuşulduğuna dair iddialar var, bunlar üretilmiş efsaneler. Farsça değil, sade bir dil konuşuluyordu." dedi.

 Osmanlı askerinin emanetine 103 senedir gözü gibi bakıyor
 Osmanlı askerinin emanetine 103 senedir gözü gibi bakıyor

Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin'de görev yapan bir Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emanet, Nabluslu köklü esnaf ailesi tarafından bir asırdan uzun süredir büyük bir sadakat ve özenle korunuyor.

Konya Çocuk Film Festivali başlıyor Konya Çocuk Film Festivali başlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Türkiye'nin en eğlenceli çocuk festivali 20 Temmuz Cuma akşamı başlıyor. Festivalde çok sayıda ücretsiz film gösterimi, çizgi film karakterleri, bilim gösterileri, ücretsiz sinema ve lunapark biletleri ile çok sayıda sürpriz hediye ve etkinlik yer alıyor.

Konya'da 15 Temmuz Destanı fotoğraf sergisi açıldı!  Konya'da 15 Temmuz Destanı fotoğraf sergisi açıldı!

Türk milleti tarih boyunca pek çok destan yazdı. Ergenekon, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve en son 15 Temmuz... O karanlık geceyi, unutmadık, unutturmayacağız. Bu kapsamda İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi'nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı. 52 eserin yer aldığı sergide karanlık geceden tarihe kazınan anlar an ve an paylaşıldı.

Selçuklu'nun kültür projesinde üçüncü etap sürüyor Selçuklu'nun kültür projesinde üçüncü etap sürüyor

Selçuklu Belediyesi tarafından "Selçuklu Torunları Osmanlı'nın İzinde” projesi kapsamında Bilecik ve Söğüt'e düzenlenen kültür turlarında üçüncü etap sürüyor.

'Çingene kızı'na ziyaretçi akını 'Çingene kızı'na ziyaretçi akını

"Çingene kızı" mozaiği ile Roma dönemine ait önemli eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi'ni yılın ilk yarısında ziyaret eden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artarak 123 bin 170'e ulaştı.

Başkan Toru, Yeşil Tekke ve Yatağan'da şenliklere katıldı
Başkan Toru, Yeşil Tekke ve Yatağan'da şenliklere katıldı

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Yeşil Tekke ve Yatağan Mahallelerindeki şenliklere katılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Toru, şenliklerin Sıla-i Rahim anlamında çok önemli olduğuna dikkat çekerken, "Milli bir toplum olma yolunda kültürümüz büyük önem arz ediyor. Mahalle şenliklerimiz de birlik ve beraberliğimizi pekiştirici bir etken oluyor” dedi.

 Göbeklitepe'de yeni bulgulara rastlandı! 150 yıl daha sürebilir...
Göbeklitepe'de yeni bulgulara rastlandı! 150 yıl daha sürebilir...

Tarihin başlangıç noktası olarak nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'de, 15 mega anıtsal tapınak ile 200'den fazla dikili taşın daha olduğu tespit edildi. Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, "Yapılan jeofizik çalışmalarında en az 15 tane daha mega anıtsal tapınak ve 200'den fazla dikili taşın höyük içindeki toprağın altında olduğu tespit edildi. Arkeolojik kazılar önümüzdeki yıllarda da devam ettikçe yeni yapılarla karşılaşacağız" dedi.

 Bu hafta 10 film vizyona girecek
Bu hafta 10 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 10 film vizyona girecek.

 Karadeniz kıyısı film platosu olacak
Karadeniz kıyısı film platosu olacak

Üçüncü Havalimanı ile Şile arasında kalan 3 köy Türkiye'nin Hollywood'u olmaya aday. Karadeniz kıyısında yer alan Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köyleri film platosu olacak. Köy sınırları içinde film platosu yapılmasını kolaylaştırmak için gerekli imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Suriyeli çocuklar şenliğe katıldı Suriyeli çocuklar şenliğe katıldı

Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi 9-13 yaş gurubundan oluşan Suriyeli öğrencilerle birlikte Akşehir'e gelerek 59. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği etkinliklerine katıldı. Heyet Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'yı da ziyaret etti.

Akşehirli çocuklar tiyatroya doydu Akşehirli çocuklar tiyatroya doydu

59. Uluslararası Akşehir Nasreddin Şenliği kapsamında; Akşehirli çocuklar tiyatroya doydu.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ