Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

"Turkuaz" Karma Seramik Sergisi açıldı

Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen "Turkuaz" Karma Seramik Sergisi'nin açılışı Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Troya operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde Troya operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde

Devlet Opera ve Balesinin yoğun ilgi gören "Troya" eserinin 1,5 asırlık tarihi Bolşoy Tiyatrosundaki başarılı gösterisi, İngiliz "The Times" gazetesine konu oldu.

 Selçuk Üniversitesi'nde resim sergisi açılışı
Selçuk Üniversitesi'nde resim sergisi açılışı

Konyalı Ressam Fatma Kırdar 16. kişisel resim sergisini Selçuk Üniversitesi'nde açtı.

 Bu hafta 10 film vizyona girecek
Bu hafta 10 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 10 film vizyona girecek.

63 yaşındaki ev hanımı 16'ncı resim sergisini açıyor
 63 yaşındaki ev hanımı 16'ncı resim sergisini açıyor

Konya'nın Seydişehir ilçesinde "ilkokul mezunu ressam" olarak tanınan 63 yaşındaki Fatma Kırdar, yaptığı yağlı boya resimlerle 16'ncı kişisel sergisini açacak.

Ulusal fıkra yarışmasının Akşehir elemeleri başladı Ulusal fıkra yarışmasının Akşehir elemeleri başladı

Kültürel mirasımızı ve bu miras içerisinde yer alan ünlü halk bilgesi, devrinin ilim adamı, nüktedan Nasreddin Hoca'yı daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla Türkiye genelinde Akşehir Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen "3. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması" Akşehir finalleri başladı.

KOMEK, Konya'nın kardeşliğini Balkan ülkelerine taşıdı KOMEK, Konya'nın kardeşliğini Balkan ülkelerine taşıdı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı işbirliğiyle Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek'te 5 şehirde açtığı meslek edindirme kurslarında kültürel bağların güçlenmesine katkı sağlıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Balkan ülkeleriyle tarihten gelen bağları daha da güçlendirmek için diplomatik ilişkilerin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere de önem verdiklerini söyledi.

Selçuklu'da kitap dostları ödüllendirildi Selçuklu'da kitap dostları ödüllendirildi

Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Online Kitap Okuma Yarışmasının 3. sü düzenlendi. 6 – 25 Mart tarihleri arasında konyaokuyor.com internet sitesinden "Değerlerimiz" isimli kitabı okuyan ve hazırlanan sorulara doğru cevap veren başarılı kitap dostlarına ödül verildi.

Sincap Çocuk Tiyatrosu Hadim'de sahne aldı Sincap Çocuk Tiyatrosu Hadim'de sahne aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Konya Orman Bölge Müdürlüğü Sincap Çocuk Tiyatrosu, "Orman Dostu Sincap" tiyatro oyunu, Hadim Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda sahneledi.

 Bu hafta 7 film vizyona girecek
Bu hafta 7 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek.

 Selçuklu Belediyesi Kütüphane Haftası'nda TYB'li yazarları ağırladı Selçuklu Belediyesi Kütüphane Haftası'nda TYB'li yazarları ağırladı

Selçuklu Belediyesi Kütüphane Haftası vesilesiyle Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi üyelerini misafir etti. Yazarların yanı sıra kütüphanelerde gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan kültür insanları ve öğretmenler yapımı yeni tamamlanan Çocuk Kütüphanesini ziyaret ederek bilgi aldı.

 KTÜN'de Kütüphane Haftası etkinliği düzenlendi KTÜN'de Kütüphane Haftası etkinliği düzenlendi

25-31 Mart tarihlerinde kutlanan Kütüphane Haftası kapsamında Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Karatay'da Osman Bozdemir gösterisi Karatay'da Osman Bozdemir gösterisi

EKİP42 (Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi) kapsamında Karatay Fevzi Çakmak Anaokulunda öğrencilere masal okuma etkinliği gerçekleştirilip Eğitimci Yazar ve Meddah Osman Bozdemir tarafından çeşitli gösterilerde bulunuldu.

"Çanakkale ruhu nesiller boyu sürecek"

Selçuklu Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Karatay Toki Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu "Bir Hilal Uğruna Çanakkale” isimli tiyatro gösterisi izleyicilerle buluştu. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Çanakkale ruhunun sürekli canlı tutulacağını ve nesiller boyu artarak devam edeceğini söyledi.

 Binlerce yıllık nadide yazma eserler Binlerce yıllık nadide yazma eserler "dijital ortamda"

Sahip olduğu yazılı kaynaklar ve yayınlar bakımından Türkiye'nin önemli kütüphaneleri arasında bulunan Konya Yazma Eser Kütüphanesi'nde, büyük bölümü Selçuklu dönemine ait 30 bini el yazması 140 bin eserin dijital ortama aktarılma işlemi tamamlandı.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ