Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

 Konya'da Konya'da "Kelimenin Kalbi" sergisi

Konya'da, polis başmüfettişi, ressam ve hattat Ahmet Sula'nın eserlerinden oluşan "Kelimenin Kalbi" sergisi açıldı.

 Selçuk'ta Selçuk'ta "İslam Dünyasında Vakıf ve Ramazan” konuşuldu

2019 Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı Temalı "Vakıflar Haftası” kutlama etkinlikleri kapsamında, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda "İslam Dünyasında Vakıf ve Ramazan” konulu konferans düzenlendi.

Akşehir Kitap Fuarı 12 yazarın imza günüyle sona erdi Akşehir Kitap Fuarı 12 yazarın imza günüyle sona erdi

Akşehir'de 11 gündür devam eden Akşehir 5. Kitap Fuarı 12 yazarın imza günü etkinliği ile sona erdi.

Karapınar'da öğrencilere tiyatro Karapınar'da öğrencilere tiyatro

Karapınar Kültür Merkezi'nde Ankara Ahşap Adımlar Kukla Tiyatrosu oyuncuları tarafından "Çiftlikte Parti Var" isimli çocuk oyunu sahnelendi.

 "Bir Demlik Hikaye" okuyucularla buluştu

Eğitimci-yazar Mustafa Akkaya'nın kaleme aldığı "Bir Demlik Hikaye" adlı kitap okuyucularla buluştu.

 Akşehirli yazarlar kitapseverlerle buluştu Akşehirli yazarlar kitapseverlerle buluştu

Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitimevi Organizasyon işbirliği ile Akşehir'de açılan kitap yazarların imza günleri ile devam ediyor.

Karapınar'da Karapınar'da "Çiftlikte Parti Var” oyunu

Karapınar Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak Karapınar Kültür Merkezinde Ankara Ahşap Adımlar Kukla Tiyatrosu oyuncuları tarafından "Çiftlikte Parti Var” isimli çocuk oyunu etkinliği öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Duyu Yorum Fotoğraf Yarışmasının sergisi açıldı
Duyu Yorum Fotoğraf Yarışmasının sergisi açıldı

İşitme engelli öğrencilere yönelik Türkiye genelinde düzenlenen Duyu Yorum Fotoğraf Yarışmasının sergisi düzenlenen törenle açıldı.

 Mevlana Müzesi ramazana hazır Mevlana Müzesi ramazana hazır

Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü, düşünce insanı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, yapılan bakım ve temizlik çalışmalarıyla ramazan ayına hazırlandı.

"Kına gecesi, düğünler ve dükkan açılışında sema yapılması üzücü"

Mevlana Celaleddin Rumi'nin 22. kuşaktan torunu, Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Yardımcısı Esin Çelebi Bayru, "Sema ayini manevi bir ritüeldir. Bir zikir şeklidir. Ancak insanlarımızın bu konuda daha fazla bilinçlendirilmesi lazım. Hepimizi, en çok da aile olarak bizi üzen, semanın sağda solda bir folklorik öge gibi oynanması. Folklorumuza, gelenek ve göreneklerimize elbette saygımız var. Ancak semanın manevi bir ritüel olduğu unutulmamalı." dedi.

Konya'da Konya'da "2. Sufi Sinema Günleri" başladı

Mevlana ve Ailesinin Konya'ya Teşrifleri'nin 791. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında 2-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 2. Sufi Sinema (Sufisin) Günleri, Konya'da başladı.

Akşehir'de Neşe Demir konseri Akşehir'de Neşe Demir konseri

Akşehir Belediyesi tarafından kültürel ve sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenen konser kapsamında Türk Halk Müziği sanatçısı Neşe Demir Akşehirlilerle buluştu.

Liseliler ünlü ressamların eserlerini canlandırdı Liseliler ünlü ressamların eserlerini canlandırdı

Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar öğrencileri ünlü ressamların eserlerini canlandırdı.

 Bu hafta 9 film vizyona girecek
Bu hafta 9 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 9 film vizyona girecek.

Hz. Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 791. yılı kutlanacak Hz. Mevlana'nın Konya'ya gelişinin 791. yılı kutlanacak

Konya, Hz. Mevlana ve Ailesinin Konya'ya gelişlerinin 791. yıldönümünü çok sayıda etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Mayıs'ta Rumi Özel Tren Seferiyle başlayacak etkinlikler kapsamında temsili karşılama programı, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü, Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseri, Sufi Sinema Günleri, paneller, söyleşiler ve sokakta sanat gibi etkinliklerin yapılacağını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ