Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

Amerikalı Müslüman Yazar Frıedlander Konya'da  tasavvufu anlattı Amerikalı Müslüman Yazar Frıedlander Konya'da tasavvufu anlattı

New York'ta doğdu, en etkili Müslümanlar listesine girdi. Vuslat etkinlikleri için Konya'da bulunan Amerikalı yazarı Mimarlar Odası ağırladı.

 Mevlevi musikisinin vazgeçilmez enstrümanı Mevlevi musikisinin vazgeçilmez enstrümanı "ney"

Türk musikisinin en önemli enstrümanı olan ve üzerindeki yedi deliğin tasavvufta "yedi esma" olarak yorumlandığı ney, dinleyenlere huzur veriyor.

Isparta'da 1600 yıllık lahit parçası ele geçirildi Isparta'da 1600 yıllık lahit parçası ele geçirildi

Isparta'da Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda Roma dönemine ait olduğu belirlenen 1600 yıllık Sidamara lahitinin bir parçasını satmak isteyen 4 şüpheli yakalandı.

Telkari ustasının takıları ilgi görüyor Telkari ustasının takıları ilgi görüyor

Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'nde stant açan telkari ustasının yaptığı takılar, ilgi odağı oluyor.

Mevlana'nın Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor

Hayatını ilahi aşka ve insanlığa doğru yolu göstermeye adayan, Batı dünyasının Rumi'si, tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü Mevlana Celalleddin-i Rumi'nin ünü dünyaya yayılan eseri Mesnevi, bugüne kadar Farsça orijinalinin yanı sıra başta Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça olmak üzere 26 dilde yayımlandı.

 "Mevlana, Konya'nın şehirleşmesine büyük katkıda bulunmuştur"

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Mustafa Sabri Küçükaşçı, "Konya'ya baktığımız zaman devlet adamı, alim veya bir mutasavvıfın etrafında mahalleler oluşmuş. Böylelikle Konya'nın hem şehirleşmesi hem de Türkleşmesi ve İslamlaşması gerçekleşmiş. Mevlana, Konya'nın şehirleşmesine büyük katkıda bulunmuştur." dedi.

 Şebi Arus her kültürden insanı Konya'da buluşturuyor Şebi Arus her kültürden insanı Konya'da buluşturuyor

Konya'da, Şebi Arus adıyla bilinen "Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri" yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla devam ediyor.

Ebru Sanatçısı Koyuncu'dan altın dokunuşlar Ebru Sanatçısı Koyuncu'dan altın dokunuşlar

Hz. Mevlana'nın 745'inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen "Sanat Ocağı-Mevlevihane Atölye Çalışmaları” etkinliğine konuk olan, Ebru Sanatçısı Fatma Betül Koyuncu'nun uygulamalı ebru çalışmaları davetlilerden büyük beğeni topladı.

 Semazenleri iğne deliğine sığdırdı
Semazenleri iğne deliğine sığdırdı

"Dünyadaki 3 mikro heykeltıraştan biri" olarak tanınan Necati Korkmaz, incir çekirdeğinin üstüne yerleştirdiği 3 semazenli sema ayin-i şerifini iğne deliğine sığdırdı.

Bangkok'ta 'Türkiye-Tayland Fotoğraf Sergisi' açıldı Bangkok'ta 'Türkiye-Tayland Fotoğraf Sergisi' açıldı

Türkiye'nin Bangkok Büyükelçisi Akgün, "Türkiye'nin fotoğraflarla tanıtılacak büyük bir zenginliği, kültürel ve tarihi derinliği var. Sergi, bu güzelliklerden küçük bir kesit sunuyor." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin sahipleri belirlendi Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin sahipleri belirlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin sahiplerini belirledi.

İslam Sanatları Yarışması'nda dereceye giren eserler Konyanüma'da sergileniyor İslam Sanatları Yarışması'nda dereceye giren eserler Konyanüma'da sergileniyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İslam Sanatları Yarışması'nda dereceye giren hat, tezhip, minyatür ve çini eserleri Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri süresince Büyükşehir Belediyesi Konyanüma Panorama'da gezilebiliyor.

 Büyükşehir'den Hz. Mevlana'nın misafirlerine mesnevi sohbeti Büyükşehir'den Hz. Mevlana'nın misafirlerine mesnevi sohbeti

Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da on binlerce Mevlana dostunun katılımıyla yapılıyor. Bu yıl "Selam Vakti” temasıyla sema programları ile birlikte çok sayıda etkinlik gerçekleştirilirken Konya Büyükşehir Belediyesi'nin her akşam düzenlediği Türkçe ve İngilizce Mesnevi Sohbetleri ilgi görüyor.

Cam üfleme sanatı ustasının ürettiği biblo ve takılar ilgi odağı oluyor Cam üfleme sanatı ustasının ürettiği biblo ve takılar ilgi odağı oluyor

Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'nde stant açan cam üfleme sanatı ustası, yüksek ısıyı kullanarak ürettiği tasavvuf temalı biblo ve takılarla ilgi odağı oluyor.

"Semazen her çark edişinde Allah'ı zikreder"

Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü, düşünce adamı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin izinden giden, Mevlana Türbesi'nin en dikkati çeken sembollerinden semazenler, yaşamlarını da bu uğurda şekillendiren kişilerden oluşuyor.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ