Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

"Batı, Mevlana'nın İslam tasavvufu ve maneviyatındaki yerini bilmiyor"

Mevlevi Avustralya'nın kurucusu Abdul Aziz, Batı dünyasında Mevlana Celaleddin Rumi'nin İslam tasavvufu ve maneviyatındaki yerinin bilinmediğini söyledi.

Yazar Özdemir yoğun bakıma alındı Yazar Özdemir yoğun bakıma alındı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde zatürre teşhisiyle yoğun bakıma alınan Mehmed Niyazi Özdemir'in bilincinin açık olduğu öğrenildi.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde "Edebiyat ve Ödül" konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin düzenlemiş olduğu ve Konya İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen Cumartesi sohbetlerinde bu hafta "Edebiyat ve Ödül" konuşuldu.

"Mevlana kebapçısı, tüpçüsü var ama felsefesi neydi bilen yok"

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, "Bizde Mevlana ismi bilen çok ama anlayan yok. Mevlana kebapçısı var, Mevlana tüpçüsü var ama Mevlana'nın felsefesi, ruhu neydi bilen yok. İnşallah birgün Mevlana'yı keşfederiz." dedi.

50 yılını hat sanatına verdi  50 yılını hat sanatına verdi

Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında düzenlenen el sanatları sergisinde 50 yılını hat sanatına veren Hattat Hüseyin Öksüz de yerini aldı. Öksüz, Hüsn-i Hat sanatını ziyaretçilere tanıtıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Mevlana Kitap Günleri Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Mevlana Kitap Günleri

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana'yı Anma Etkinlikleri kapsamında İrfan Kültür Merkezi'nde Mevlana Kitap Günleri düzenliyor. Yoğun ilgi gören Mevlana Kitap Günleri'nde binlerce kitabın yanında her gün imza günü ve söyleşiler yer alıyor.

Mevlana'nın eserlerinde işlediği Mevlana'nın eserlerinde işlediği "sevgi" kavramı anlatıldı

Konya'da düzenlenen 4. Uluslararası Mevlana Sempozyumu'nun ikinci gününde Mevlana'nın eserlerinde işlediği "sevgi" kavramı üzerinde duruldu.

Toplu iğne başına çini işlemeli vazo ve ibrik yaptı Toplu iğne başına çini işlemeli vazo ve ibrik yaptı

"Dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri" olarak tanınan Necati Korkmaz (54), Türk geleneksel çini sanatının dünyadaki en küçük örneklerini toplu iğne başına yerleştirdi.

'Mevlana Doğu'dan gelen hayat ışığıdır' 'Mevlana Doğu'dan gelen hayat ışığıdır'

İstanbul Müftüsü Yılmaz, Mevlana'nın insanların geleceğe dair ümitlerini kaybettikleri bir dönemde ortaya çıktığını belirterek, "Doğudan, batıdan ve kendi içinde savrulma yaşadığı bir dönemde Mevlana doğudan gelen bir hayat ışığıdır." dedi.

 Akşehir'de şiir programı
Akşehir'de şiir programı

Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi'nin kültürel ve sosyal etkinlikleri kapsamında düzenlediği, ‘Serdar Tuncer ile Şiirli Muhabbet' programı ilgi gördü.

Mevlana aşkı Mevlana aşkı "Kardeşlik Vakti" temasıyla buluşturacak

Öğretileri ile tüm dünyada saygın bir konuma sahip düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, 744'üncü vuslat yıl dönümünde Konya'da düzenlenecek törenlerle anılacak.

 Direniş Karatay filminin vizyon tarihi belli oldu
Direniş Karatay filminin vizyon tarihi belli oldu

Konya'da çekilen ve Anadolu Selçuklu Devleti'ne damga vuran Emir Celaleddin Karatay'ın hayatını beyazperdeye yansıtan ‘Direniş Karatay' filmi 9 Mart 2018'de vizyona girecek.

Karadenizlilerin Karadenizlilerin "kuş dili" UNESCO kültürel miras listesinde

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Doğu Karadeniz'de halk arasında "kuş dili" olarak ifade edilen "ıslık dili"nin "UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi"ne alındığını açıkladı.

"Mevlana'nın Balkanlara en büyük etkisi, İslam'ın yayılmasındadır"

Makedonya'daki Kalkandelen Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin İzeti, Hazreti Mevlana'nın Balkanlara en büyük etkisinin, İslam'ın yayılmasında görülebildiğini belirtti.

Beyşehir Kültür ve Sanat Merkezi'nde resim sergisi açılışı Beyşehir Kültür ve Sanat Merkezi'nde resim sergisi açılışı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, resim sergisi açılışı gerçekleştirildi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ