Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

KÜLTÜR-SANAT

Adam Dormi, Mevlana Türbesi'ni ziyaret etti Adam Dormi, Mevlana Türbesi'ni ziyaret etti

48 ülkeden oyuncuların rol alacağı "İslamofobi" filmi oyuncusu Adam Dormi ve yapımcısı Harun Sevimli Konya'da Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek gözlem yaptı.

Meclis yurt dışına kaçırılan eserlerin peşinde Meclis yurt dışına kaçırılan eserlerin peşinde

Yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması ve kültür varlıklarının korunması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarına başlıyor.

"Anadolu coğrafyası çok özel ve etkili bir mutfağa sahip"

Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı Adnan Şahin, "Çok zengin bir mutfağımız var. Tahıllardan deniz ürünlerine, tatlılardan zeytinyağlılara kadar çeşidimiz çok. Diğer ülkeler bizim gelişmemizi beklemiyor, onlar da ileri yürüyor. Dolayısıyla aradaki farkı kapatabilmek için çok daha hızlı ve güçlü davranmak zorundayız." dedi.

 Asırlık düğün gelenekleri Asırlık düğün gelenekleri

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yıllardır sürdürülen düğün gelenekleri, damat adaylarını zorlayabiliyor.

 "Kültür varlıklarına en çok kaynak ayıran ülkeyiz"

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Türkiye'nin dünyada kültür varlıklarına, milli gelirine göre en çok kaynak ayıran ülke olduğunu belirterek, "Bu topraklar bizimdir. Bu toprağa sahip çıkmanın yolu da bu kültür varlıklarını onarmaktan, restore etmekten, tekrar halkın hizmetine sokmaktan geçer." dedi.

35 yaşın unutulmaz şairi: Cahit Sıtkı Tarancı
35 yaşın unutulmaz şairi: Cahit Sıtkı Tarancı

"Yaş Otuz Beş" ve "Memleket İsterim" eserleriyle, Türk şiirinin unutulmazları arasına giren şair ve yazar Cahit Sıtkı Tarancı, vefatının 61'inci yılında anılıyor.

100 ürün daha coğrafi işarete kavuşuyor 100 ürün daha coğrafi işarete kavuşuyor

Türk Patent ve Marka Kurumu gelecek yılın başında ülkedeki 100 ürünü daha "coğrafi işaret" olarak tescilleyecek.

 Türkiye'nin gıda ürünleri Güney Kore'de 'Ayla' ile tanıtılacak Türkiye'nin gıda ürünleri Güney Kore'de 'Ayla' ile tanıtılacak

Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenecek gıda fuarındaki tadım etkinliğine Türkiye'nin Oscar adayı olan Ayla filminin çocuk oyuncusu Kim Seol ve aktör İsmail Hacıoğlu da katılacak.

Bu hafta 7 film vizyona girecek
Bu hafta 7 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli, 7 film vizyona girecek.

4 bin 500 yıllık erkek iskeletlerinde 'halhal' bulundu 4 bin 500 yıllık erkek iskeletlerinde 'halhal' bulundu

Çorum'daki Resuloğlu ören yerinde gün yüzüne çıkarılan 4 bin 500 yıl öncesine ait mezarlıklardaki bazı erkek iskeletlerinin ayaklarında halhallar ve kolyeler bulundu.

Konya Bilim Festivali 100 bin kişiyi ağırladı Konya Bilim Festivali 100 bin kişiyi ağırladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Bilim Merkezi tarafından açılan Bilim Festivali'nde sergi alanlarını inceledi. Başkan Akyürek, festivali 3 günde 100 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, Konya Bilim Merkezi'nin Konya'nın bilim şehri vasfına katkı yaptığını söyledi.

"Turizmdeki canlılık devam ediyor"

POYD Başkanı Duran, turizmdeki canlılığın ekimde de sürdüğünü belirterek, Antalya'daki otellerin doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde seyrettiğini söyledi.

Beylerbeyi Sarayı'nda Osmanlı ve Rus süngüsü bulundu
Beylerbeyi Sarayı'nda Osmanlı ve Rus süngüsü bulundu

Kars Kalesi eteklerindeki tarihi sarayın restorasyon çalışmaları sırasında, çok sayıda Osmanlı ve Rus süngüsü, top mermisi ile gülle ortaya çıkarıldı.

Seydişehir'de Seydişehir'de "Cami, Şehir ve Medeniyet" konferansı

Seydişehir'de, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Müftülüğünce "Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans düzenlendi.

Aamir Khan: Çok uzun zamandır Türkiye'yi ziyaret etmek istiyordum
Aamir Khan: Çok uzun zamandır Türkiye'yi ziyaret etmek istiyordum

Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak, yeni filmi "Secret Superstar"ın tanıtımı amacıyla Türkiye'de bulunan Hindistanlı oyuncu, yönetmen ve yapımcı Khan, Ankara'ya geldi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ