Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

EĞİTİM

20 bin öğretmen alımı için tarih belli oldu 20 bin öğretmen alımı için tarih belli oldu

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs'ta yapılacak.

Seydişehir'de seminer Seydişehir'de seminer

Seydişehir 'de 12. sınıf öğrencilerine yönelik, "Sınav Kaygısı, Motivasyon ve Geleceğin Meslekleri" konulu seminer düzenlendi.

 ÖSYM'nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme
ÖSYM'nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlarında aynı gün birden fazla oturumda görev alacak sınav görevlilerinin ücretleri herhangi bir kesinti yapılmadan ödenecek.

 YÖKDİL sınavına yoğun başvuru
YÖKDİL sınavına yoğun başvuru

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖKDİL sınavının 2018 yılı birinci dönem müracaatlarının 16 Şubat'ta sona erdiğini, sınava 103 bin 629 adayın başvurduğunu bildirdi.

 "2018 yılı eğitim bütçesi 135 milyar lira"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, "Türkiye'nin son 15 yılında eğitime ayrılan bütçe her zaman birinci sıradadır. 2018 yılı eğitim bütçesi 135 milyar liradır. Toplam bütçenin yüzde 18'i, vergi gelirlerinin de yüzde 22'sini eğitime ayırıyoruz." dedi.

Öğrencilerin Öğrencilerin "yazı stili"ni okullar belirleyecek

İlkokul birinci sınıf öğrencilerine Türkçe dersinde, dik temel yazı veya birleşik eğik el yazısı stillerinden hangisiyle eğitim verileceği, okul zümre öğretmenler kurulunca belirlenecek.

 Açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı
Açıköğretimde okuyan öğrenci sayısı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinde 1 milyon 224 bin aktif öğrencinin bulunduğu bildirildi.

Konya'ya Yabancı Diller Yüksekokulu Konya'ya Yabancı Diller Yüksekokulu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü ve fakültelerin kurulması ile kapatılmasına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Yabancı Diller Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

KYK'den öğrencilere e-Devlet hizmeti KYK'den öğrencilere e-Devlet hizmeti

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca, gençlere daha kolay ve hızlı hizmet sunmak amacıyla yurt, burs ve kredi ile ilgili başvuru, onay ve iptal işlemleri e-Devlet'e taşındı

'Dünyanın en iyi 10 öğretmeni' arasında bir Türk 'Dünyanın en iyi 10 öğretmeni' arasında bir Türk

Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin bu yıl için seçtiği "En iyi 10 öğretmen" arasında yer almayı başardı.

Bu yıl TEOG olacak mı? Bakan Yılmaz açıkladı Bu yıl TEOG olacak mı? Bakan Yılmaz açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz" dedi.

'Okul öncesi eğitimde 80 yıldan daha fazla mesafe katettik'
 'Okul öncesi eğitimde 80 yıldan daha fazla mesafe katettik'

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, hükümetin eğitime verdiği öneme işaret ederek "Okul öncesi eğitimde 80 yılda alınan mesafeden daha fazlasını bu dönemde katettik." dedi.

Geçen yıllar ALES'te başarıyı düşürüyor
  Geçen yıllar ALES'te başarıyı düşürüyor

ÖSYM tarafından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) ilişkin analizlerin bulunduğu 2017 Sonbahar Dönemi ALES Değerlendirme Raporu'nda, sınava ilişkin önemli veriler yer aldı.

ÖSYM ilk sınav değerlendirme raporunu yayımladı ÖSYM ilk sınav değerlendirme raporunu yayımladı

ÖSYM tarafından, ALES'e ilişkin analizlerin yer aldığı ilk sınav değerlendirme raporu yayımlandı.

 Temel eğitimde hiçbir öğrenci geride kalmayacak
Temel eğitimde hiçbir öğrenci geride kalmayacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilkokullarda ihtiyacı olan öğrencilere matematik ve Türkçe derslerinde destek eğitim programlarının düzenlenmesi için 12 ilde pilot uygulama başlatıldı. Pilot iller arasında Konya da yer aldı.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ