Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Reklam

TEKNOLOJİ

Elektronik haberleşmede yeni dönem
Elektronik haberleşmede yeni dönem

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 28 Nisan'da Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin yürürlüğe gireceğini belirterek, düzenlemeyle abonelik sözleşme sürecinden başlayarak her aşamada uluslararası standartlarda hizmet sunulmasının sağlanacağını bildirdi.

WhatsApp'a 16 yaş sınırı
WhatsApp'a 16 yaş sınırı

Sanal mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp, Avrupa Birliği'ndeki (AB) kullanıcılar için yaş sınırının 16'ya yükseltileceğini bildirdi.

Zeytin çeşitlerine 'gen bankası' güvencesi Zeytin çeşitlerine 'gen bankası' güvencesi

Zeytin türlerinin gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlatan İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, yerli ve yabancı zeytin çeşitlerini, bünyesinde oluşturduğu "ulusal" ve "uluslararası" arazi gen bankalarında koruma altına aldı.

'Siber güvenlikte milli iş birliğine ihtiyacımız var' 'Siber güvenlikte milli iş birliğine ihtiyacımız var'

May Siber Teknoloji Genel Müdürü Özar, Türkiye'nin siber güvenlikte teknoloji ihraç eden ülke olabilmesi için milli iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Siber güvenlikte Siber güvenlikte "yerli ve milli" vurgusu

Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı İzzet Gökhan Özbilgin, siber saldırıların devlet kaynaklı tehditler haline geldiğini belirterek, "Ülkelerin kendine ait yerli ve milli siber güvenlik ürününün sayısının artması lazım. Bugün Türkiye'de bu oran çok düşük, yerli ve milli ürünlerimizin sayısını artırmamız lazım." dedi.

  Kişisel verilerin korunmasının önemi Kişisel verilerin korunmasının önemi

Kişisel veriler, her insan için önemli olmakla birlikte bilgilerin verildiği şirketlerin bu bilgileri muhafaza etmesi, yasal olarak şarttır.

Twitter çöktü Twitter çöktü

Mikro blog sitesi Twitter'a erişim sağlanamıyor. Twitter'a girmek isteyen pek çok kullanıcı "Fark ettiğin için teşekkürler, bunu yakında düzelteceğiz ve her şeyi eski haline getireceğiz" mesajı ile karşılaşıyor.

AB'den siber tehdit uyarısı
AB'den siber tehdit uyarısı

Avrupa Birliği (AB), siber saldırı tehditlerinin giderek artış kaydettiğine dikkati çekerek, siber güvenliği artırmak için adımlar atacağını duyurdu.

Zeytin Dalı Harekatı'ndan Zeytin Dalı Harekatı'ndan "mobil oyun"

Konya'da, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Zekeriya Akgül ve Ahmet Küçük, Zeytin Dalı Harekatı'nın "Afrin SİHA" isimli mobil oyununu yaptı.

'Fibere bağlı ev sayısı istenen düzeyde değil' 'Fibere bağlı ev sayısı istenen düzeyde değil'

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Arıak, "Ülkemizde fibere bağlı ev sayısı istenen düzeyde değil. Yüz ölçümü, nüfus ve veri talebi göz önüne alındığında, ülkemizde fiber şebeke tesisinin hızlandırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır"

5G için güç birliği! 5G için güç birliği!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, haberleşme alanında 5G teknolojisiyle, genişbantta daha hızlı iletişim sağlayan bir yapıya geçileceğini belirterek, bu kapsamda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) protokol imzaladığını bildirdi.

Onaysız gelen SMS'lere 50 bin liraya kadar ceza
Onaysız gelen SMS'lere 50 bin liraya kadar ceza

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, "7 Nisan itibarıyla hiçbir ticari mesaj artık tüketicinin onayı alınmadan onların cep telefonları ve mail adreslerine gönderilemeyecek. Gönderilmesi durumunda 5 bin lira ceza verilecek. Bu ihlalin devamı halinde 15 bin, birden fazla ticari ileti gönderilmesi durumunda da 50 bin liraya varan cezalar verilmektedir." dedi.

4,5G'li abone sayısı, 3G'lileri 6'ya katladı
4,5G'li abone sayısı, 3G'lileri 6'ya katladı

Yüksek mobil internet hızıyla fazla data kapasitesi sunan 4,5G teknolojisinin abone sayısı 3G'lileri 6'ya katlayarak 64,5 milyonu geçti.

 Antarktika Türk Bilim Üssü'nün temeli 2019'da atılacak
Antarktika Türk Bilim Üssü'nün temeli 2019'da atılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türk Bilim Üssü kurmak için gelecek yıl Antarktika'ya gidileceğini ve üssün temelinin atılacağını belirterek, "Önce bilim üssümüzü kuracağız, sonra da 'danışman ülke' statüsüne geçmek için başvurumuzu yapacağız." dedi.

Türkiye'nin yüzde 67'si 'çevrimiçi' Türkiye'nin yüzde 67'si 'çevrimiçi'

İnternetin Türkiye'ye gelişinin üzerinden 25 yıl geçerken ülke nüfusunun yüzde 67'sini oluşturan 54,3 milyon kişi internet kullanır hale geldi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ