Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon astım hastası var Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon astım hastası var

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon astım hastası olduğuna değinerek, astımın tedavi edilebildiğini ve en iyi tedavinin astım yapan faktörlerin iyi belirlenmesi ve bunlardan korunma yollarının iyi bilinmesi olduğunu belirtti.

  Uzmanlardan ramazanda doğru beslenme uyarıları Uzmanlardan ramazanda doğru beslenme uyarıları

Uzmanlar, ramazanda tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftar ve sonrasında azar azar, küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmesi, doğru ve sağlıklı beslenmenin ramazan süresince de gözardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Antibiyotik direnciyle savaş ellerde başlıyor Antibiyotik direnciyle savaş ellerde başlıyor

Uzmanlan el hijyenini sağlamanın, sıklıkla gereksiz antibiyotik kullanımı gözlemlenen ishal hastalıklarını yüzde 50, solunum enfeksiyonlarını ise yüzde 25 düzeyinde engellediğini bildirdi.

Milli ilacın temelini şifalı bitkiler oluşturacak Milli ilacın temelini şifalı bitkiler oluşturacak

Anadolu'da yetişen şifalı bitkilerden faydalanılarak üretilecek "milli ilaç" konusunda, ülke genelinde Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerce oluşturulan uygulama merkezlerinde çalışmalar sürüyor.

'Çayı iftarda çok, sahurda az için' 'Çayı iftarda çok, sahurda az için'

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sönmez "Sahurda kesinlikle karbonhidratlı şeyler yenilmemeli. İftarda çok çay içsinler ama sahurda çok çay içmesinler çünkü çay idrar söktürücüdür, su kaybettirir. Sahurda bir veya iki yumurta yesinler." dedi.

Obezitesi olanlar çareyi 6 yıl sonra hekimde arıyor Obezitesi olanlar çareyi 6 yıl sonra hekimde arıyor

Sidney Üniversitesi tarafından 12 ülkede gerçekleştirilen ilk uluslararası araştırmayla, obezite hastaları ile sağlık uzmanlarının obezite algısı ve tedavinin önündeki engeller ortaya kondu.

Ayşe teyzenin dünyası 65 yıl sonra aydınlandı  Ayşe teyzenin dünyası 65 yıl sonra aydınlandı

Bursa'da yaşayan Ayşe Çoban, Konya'da gerçekleşen göz ameliyatıyla 65 yıl sonra görmeye başladı.

'Aşı konusunda aileleri biraz zorlayıcı girişimlerde bulunulması lazım' 'Aşı konusunda aileleri biraz zorlayıcı girişimlerde bulunulması lazım'

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Vural "Ailelerin aşıya karşı olması veya aşı konusunda kararsız olması, şu an için belki onları çok etkilemiyor. Aşılanmayanlar artıkça işte o zaman problemler çıkmaya başlayacak." dedi.

"Nöroloji uzmanı sayısında Avrupa'dan öndeyiz"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Şunu gururla söyleyebilirim; girişimsel işlem yapabilen nöroloji uzmanı sayısında Avrupa'dan öndeyiz. Avrupa'dan daha fazla nöroloji uzmanına sahibiz." dedi.

 "Bana Kötü davranacak" önyargısı sağlıkta şiddeti tetikliyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Sağlık hizmeti almaya gelen kişiler, sağlıkçıların kendilerine kötü davranacağı gibi bir önyargı ile hareket ediyorlar. Halbuki hipokrat yemini yapan, mesleği insanlara yardım etmek olan sağlıkçının, gelen kişiye negatif muamelede bulunması söz konusu değildir." dedi.

TUS yerleştirme sonuçları açıklandı TUS yerleştirme sonuçları açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 1. dönem yerleştirme sonuçları açıklandı.

'Aşı ebeveynlerin sorumluluğu, çocukların ise hakkıdır' 'Aşı ebeveynlerin sorumluluğu, çocukların ise hakkıdır'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelere çocuklarını aşı yaptırmaları çağrısında bulunarak, "Aşı ebeveynlerin sorumluluğu, çocukların ise hakkıdır. Aşı reddinin bilimsel bir dayanağı yoktur." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı uyarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelere çocukların aşılarını ihmal etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Yeşilay Genel Başkanı: Tütün ve alkole yapılan vergi artışını destekliyoruz Yeşilay Genel Başkanı: Tütün ve alkole yapılan vergi artışını destekliyoruz

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, araştırmaların alkol ve tütündeki fiyat artışının kullanımı ciddi oranda azalttığını gösterdiğini belirterek, "Son zamanlarda tütün ve alkole yapılan vergi artışını destekliyoruz." dedi.

Diş çekimi sonrası yaşadığı sağlık sorunları hayatına mal oluyordu Diş çekimi sonrası yaşadığı sağlık sorunları hayatına mal oluyordu

Kars'ta dişini çektirdikten sonra baş ağrısı ve nefes problemi yaşayan hasta, ağız sağlığının yeterince korunmaması nedeniyle ortaya çıkan mikropların yol açtığı kalp rahatsızlığına yakalandığı anlaşılınca zamanında müdahalede bulunularak yaşama tutundu.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ