Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

Uzmanlar halkı sindirim sistemleri hastalıkları hakkında bilgilendirecek
Uzmanlar halkı sindirim sistemleri hastalıkları hakkında bilgilendirecek

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, 25 Ekim'de Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından organize edilen "Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme "programı hakkında bilgi verdi.

"Markasını bilmediğiniz ambalajsız ürünleri tüketmeyin"

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, gıda konusunda bilgi kirliliğinin yoğun olduğunu belirterek, "Markasını bilmediğiniz ambalajsız ürünleri tüketmeyin. Ambalaj üzerinde mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ismini arayın." dedi.

'10 reçetenin en az üçünde antibiyotik var' '10 reçetenin en az üçünde antibiyotik var'

KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergönül, 10 reçetenin en az üçünde antibiyotik yer aldığının bilindiğini belirterek, "Bu yoğun tüketimin sonucu olarak da direnç oranlarımız oldukça yüksek." dedi.

"Gözlükler" yakın takibe alındı

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gözlük camı ve çerçevelerine yönelik "Ürün Takip Sistemi (ÜTS)" hayata geçirildi.

Cihanbeyli'de kapalı ameliyat dönemi Cihanbeyli'de kapalı ameliyat dönemi

Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Cihanbeyli Devlet Hastanesi'nde ilk kez laparoskopik cerrahi ( Kapalı ameliyat ) yöntemi ile safra kesesi ameliyatı gerçekleştirildi.

Fizikon yeni binasında! Fizikon yeni binasında!

Konya sağlık alanında her geçen gün daha fazla söz sahibi oluyor. 2005 yılından beri Konyalılara sağlık hizmeti veren Özel Fizikon Tıp Merkezi, yeni binasına taşındı. Merkezde çağın gereklerine uygun olarak son teknoloji ile hizmet veriliyor.

Kornea nakliyle hayatı yeniden aydınlandı
  Kornea nakliyle hayatı yeniden aydınlandı

Konya'nın Karapınar ilçesinde genç yaşta geçirdiği iş kazası sonucu görme yeteneğini kaybeden 31 yaşındaki Hasan Hüseyin Göçer'in kararan hayatı, iki gözüne yapılan kornea nakliyle 10 yıl sonra tekrar aydınlandı.

Yaz aylarında beyin-damar hastalıklarına dikkat
Yaz aylarında beyin-damar hastalıklarına dikkat

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Vildan Yayla, aşırı sıcakların, tansiyon yüksekliğinin, kalp ritm bozukluğunun ve susuz kalma sonucu sıvı kaybı oluşmasının, beyin damarlarında tıkanıklıklara veya aşırı kan basıncı artışıyla beyin kanamalarına yol açabileceğini bildirdi.

Küçük tedbirlerle sıcaktan korunmanın yolları! Küçük tedbirlerle sıcaktan korunmanın yolları!

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Yılmaz Selçuk sıcaklıklarla birlikte artan rahatsızlıklar ve korunma yolları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akdağ: Sağlık anlayışı Türkiye'yi süper lige çıkarttı Akdağ: Sağlık anlayışı Türkiye'yi süper lige çıkarttı

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde üçüncü ligden süper lige çıkmış bir ülke olduğunu söyledi.

Yaz aylarında 'sorunsuz gebelik' için sıvı alımına dikkat Yaz aylarında 'sorunsuz gebelik' için sıvı alımına dikkat

Kadın ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Göksedef, "Özellikle yeterli sıvı alınmaması durumunda anne adayının tansiyonunun yükselip düşmesi, bebek için de ciddi sorunlar oluşturabilmektedir." dedi.

'Sıcak hava ölüme varan tablolara neden olabilir'
 'Sıcak hava ölüme varan tablolara neden olabilir'

Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan, yaz sıcaklarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Vücudun soğutma mekanizması yetersiz kaldığında sıcak inmesi ve ölüme kadar giden tablolar ortaya çıkabilir." dedi.

Keneler Temmuz ve Ağustos aylarında etkinliğini artırıyor  Keneler Temmuz ve Ağustos aylarında etkinliğini artırıyor

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Uslu, Temmuz ve Ağustos aylarında kene zararlısının etkinliğini artırdığını belirterek vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Bakanlıktan Kartal bebek kampanyasına soruşturma Bakanlıktan Kartal bebek kampanyasına soruşturma

Sağlık Bakanlığı, Kartal bebeğin tedavisi için para toplanmasıyla ilgili kampanyaya soruşturma başlattı.

SMA hastalarına ilaç müjdesi
SMA hastalarına ilaç müjdesi

Kısa adı SMA olan Spinal Musküler Atrofi hastalığının tedavisinde kullanılan "SPİNRAZA 12 mg/5ml 1 vial" isimli ilaç, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamına alındı.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ