Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

 Kalbinden 24 santimetrelik tümör çıkartıldı
Kalbinden 24 santimetrelik tümör çıkartıldı

Rize'de nefes darlığı şikayetiyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Ziynet Soykan'ın kalbindeki 24 santimetrelik tümör, başarılı operasyonla alındı.

Konya'nın anne dostu hastanesi belgesini teslim aldı Konya'nın anne dostu hastanesi belgesini teslim aldı

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen uzman ekipler tarafından yapılan denetim ve kontroller neticesinde Konya'nın ilk ‘Anne Dostu' hastanesi seçilen Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, ‘Anne Dostu Hastane' belgesini Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara'nın elinden aldı.

Çocuğun gelişimi 6 yaşına kadar 16 kez izlenmeli
 Çocuğun gelişimi 6 yaşına kadar 16 kez izlenmeli

Çocukların, sağlıklı şekilde gelişimini sürdürmesi, hastalık ve sakatlıklarının önüne geçilmesi için 1 yaşına kadar 9 kez, 1 yaşından 6 yaşına kadar da 7 kez olmak üzere 16 defa izlenmesi gerekiyor.

"Cumhuriyet tarihin en yüksek tütün tüketimini yaşadık"

Türk Toraks Derneği Çevre ve Akciğer Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, Türkiye'de geçen yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek tütün tüketiminin yaşandığını ve kişi başına yılda bin 400 sigara düştüğünü belirterek, "Tütün kontrolünde bu kadar başarımız varken niye bu hale geldik? Tütün endüstrisi tekrar çok güçlendi. Türkiye'yi bırakmaya niyeti yok, tekrar saldırı vaziyetindeler." dedi.

Böbrek naklinden sonra kana kana su içti Böbrek naklinden sonra kana kana su içti

Çanakkale'nin Çan ilçesinde üç yıldır diyalize bağlı yaşayan fabrika işçisi Levent Ergin, böbrek nakli operasyonuyla yeniden sağlığına kavuştu.

 Beyin damarına Beyin damarına "literatürlük" müdahale

Konya'da beynin küçük ve hayati önem taşıyan damarındaki tıkanıklığı kritik müdahalesiyle açarak hastasını sağlığına kavuşturan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Özdemir, bu operasyon ile literatüre girdi.

"Bahar alerjisi" sezonu başladı

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Muşabak, "Alerji, polen duyarlılığı varsa genellikle polenlerin yoğunluğunun artışıyla hapşırma, burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşınma, sulanma ve şişme gibi birtakım belirtilerle ortaya çıkabiliyor." dedi.

Aşı yapılmasını reddedenlerin sayısı 6 yılda 130 kat arttı
Aşı yapılmasını reddedenlerin sayısı 6 yılda 130 kat arttı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Çocuklarına aşı yapılmasını reddedenlerin sayısı 6 yılda 130 kat arttı. Eğer aşılamayı bırakırsak her yıl 14 bin 296 çocuk sadece bu nedenle hayatını kaybedecek." dedi.

Mehmet Koç, saldırıya uğrayan hemşireyi ziyaret etti Mehmet Koç, saldırıya uğrayan hemşireyi ziyaret etti

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Konya Numune Hastanesi Acil Servisi'nde hasta yakınının saldırısına uğrayan ve alın bölgesine dikiş atılan Hemşire Tuğba Yılmaz'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

 "İnternette 'beğeni sevdası' sigarayla mücadeleye zarar veriyor"

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, internette "beğeni sevdası" uğruna paylaşılan bazı videoların görsel içeriği itibarıyla sigarayla mücadeleye zarar verdiğini belirtti.

 Sokakta vatandaşların tansiyonunu ölçtüler
Sokakta vatandaşların tansiyonunu ölçtüler

Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan öğrenciler Hükümet Meydanı'nda kurdukları standa vatandaşların tansiyonunu ölçtü.

Konya'da aile hekimleri sağlıkta şiddeti protesto etti Konya'da aile hekimleri sağlıkta şiddeti protesto etti

Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği Başkanı Dr. Mehmet Sadrettin Özerdem ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç'u ziyaret ederek sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olayları ile ilgili fikir alışverişinde bulundu

Hüyük Devlet Hastanesi hizmete açıldı Hüyük Devlet Hastanesi hizmete açıldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği ve en kısa sürede açılacağı sözünü verdiği Hüyük Devlet Hastanesinde poliklinik, acil servis, yataklı servis, diyaliz, laboratuar ve görüntüleme hizmetleri sunulmaya başlandı.

 'Şok diyetler' ölüm saçıyor
'Şok diyetler' ölüm saçıyor

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan, şok diyetlerin sağlık için son derece tehlikeli olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, "Bu diyetler özellikle uzun süre ve ısrarlı bir şekilde devam ettirilirse böbrek yetmezliği gibi kalıcı organ hasarlarına, hatta ölüme yol açabilir." dedi.

 "Türkiye'de her dört kişiden biri reflü"

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, "Sindirim sistemi hastalıkları, müzmin hastalıklar içinde en fazla sıklığa sahip olanlardan biri. Türkiye'de her dört kişiden biri reflü." dedi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ