Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

Fizikon yeni binasında! Fizikon yeni binasında!

Konya sağlık alanında her geçen gün daha fazla söz sahibi oluyor. 2005 yılından beri Konyalılara sağlık hizmeti veren Özel Fizikon Tıp Merkezi, yeni binasına taşındı. Merkezde çağın gereklerine uygun olarak son teknoloji ile hizmet veriliyor.

Kornea nakliyle hayatı yeniden aydınlandı
  Kornea nakliyle hayatı yeniden aydınlandı

Konya'nın Karapınar ilçesinde genç yaşta geçirdiği iş kazası sonucu görme yeteneğini kaybeden 31 yaşındaki Hasan Hüseyin Göçer'in kararan hayatı, iki gözüne yapılan kornea nakliyle 10 yıl sonra tekrar aydınlandı.

Yaz aylarında beyin-damar hastalıklarına dikkat
Yaz aylarında beyin-damar hastalıklarına dikkat

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Vildan Yayla, aşırı sıcakların, tansiyon yüksekliğinin, kalp ritm bozukluğunun ve susuz kalma sonucu sıvı kaybı oluşmasının, beyin damarlarında tıkanıklıklara veya aşırı kan basıncı artışıyla beyin kanamalarına yol açabileceğini bildirdi.

Küçük tedbirlerle sıcaktan korunmanın yolları! Küçük tedbirlerle sıcaktan korunmanın yolları!

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Yılmaz Selçuk sıcaklıklarla birlikte artan rahatsızlıklar ve korunma yolları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Akdağ: Sağlık anlayışı Türkiye'yi süper lige çıkarttı Akdağ: Sağlık anlayışı Türkiye'yi süper lige çıkarttı

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde üçüncü ligden süper lige çıkmış bir ülke olduğunu söyledi.

Yaz aylarında 'sorunsuz gebelik' için sıvı alımına dikkat Yaz aylarında 'sorunsuz gebelik' için sıvı alımına dikkat

Kadın ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Göksedef, "Özellikle yeterli sıvı alınmaması durumunda anne adayının tansiyonunun yükselip düşmesi, bebek için de ciddi sorunlar oluşturabilmektedir." dedi.

'Sıcak hava ölüme varan tablolara neden olabilir'
 'Sıcak hava ölüme varan tablolara neden olabilir'

Doç. Dr. Ertuğrul Okuyan, yaz sıcaklarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Vücudun soğutma mekanizması yetersiz kaldığında sıcak inmesi ve ölüme kadar giden tablolar ortaya çıkabilir." dedi.

Keneler Temmuz ve Ağustos aylarında etkinliğini artırıyor  Keneler Temmuz ve Ağustos aylarında etkinliğini artırıyor

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Uslu, Temmuz ve Ağustos aylarında kene zararlısının etkinliğini artırdığını belirterek vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Bakanlıktan Kartal bebek kampanyasına soruşturma Bakanlıktan Kartal bebek kampanyasına soruşturma

Sağlık Bakanlığı, Kartal bebeğin tedavisi için para toplanmasıyla ilgili kampanyaya soruşturma başlattı.

SMA hastalarına ilaç müjdesi
SMA hastalarına ilaç müjdesi

Kısa adı SMA olan Spinal Musküler Atrofi hastalığının tedavisinde kullanılan "SPİNRAZA 12 mg/5ml 1 vial" isimli ilaç, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamına alındı.

'Aşırı sıcaklar uyku bozukluklarına yol açıyor' 'Aşırı sıcaklar uyku bozukluklarına yol açıyor'

UYKUDER Genel Başkanı Prof. Dr. Karadağ, ''Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası hem sıcaklığı hem de nemi artırdığı için birçok hastalığı tetiklediği gibi uyku bozukluklarına da yol açıyor.'' dedi.

"Elektronik sigara" ağız içinde yara yapıyor

Sağlığa Evet Derneğince yürütülen çalışma, "elektronik sigara"nın da en az diğer tütün ürünleri kadar zararlı olduğunu ortaya çıkardı.

Sıcak havalarda gıda zehirlenmelerine dikkat Sıcak havalarda gıda zehirlenmelerine dikkat

UÜ Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayar, sıcak havalarda gıda zehirlenmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Güneş çarpmasına dikkat
Güneş çarpmasına dikkat

UÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslan, "Güneş çarpması, hipotansiyon, kalp atışlarının artması, baş dönmesi ve ilerleyen dönemlerde de bilincin bozulmasına sebep olabilir." dedi.

Yarım litre süt, 5 kilogram ete bedel
Yarım litre süt, 5 kilogram ete bedel

Günlük olarak ihtiyaç duyulan kalsiyum için tüketilmesi gereken yarım litre sütün, bu mineral açısından 5 kilogram ete, 6 kilogram patatese, 8,5 kilogram elmaya bedel olduğu belirtildi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ