Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

 Yoğun bakımdayken Yoğun bakımdayken "kalbi" geldi

Kalp destek cihazı takılan 54 yaşındaki Osman Zeki Kaya, yoğun bakımda yaşam mücadelesi verirken bağışlanan bir kalple hayata yeniden bağlandı.

İstanbul'a 100 yataklı göz hastanesi İstanbul'a 100 yataklı göz hastanesi

Hem poliklinik hem de yataklı sağlık hizmeti verilecek İstanbul Beyoğlu Göz Hastanesi'nin ihale sürecinin tamamlandığı bildirildi.

'19 bin sağlık işçisi ve 12 bin doktor alacağız' '19 bin sağlık işçisi ve 12 bin doktor alacağız'

Bakan Demircan, "18 bin hemşire, sağlık teknisyeni, tekniker olmak üzere 30 meslek grubundan alım yapıyoruz. 9 bin kişi bir ay önce aldık, 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Önümüzdeki günlerde ilana çıkıyoruz, bu yıl 12 bin de doktor alıyoruz." dedi.

"Elektronik sigara sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "Elektronik sigara kullanımının sigara kullanımına dönüşü kolaylaştırdığı, sigara bırakma davranışını zorlaştırdığı, özellikle okullarda ve 18 yaş altı bireyler arasında yaygınlaştığı görülüyor." dedi.

 Sigara yasağına uymayanlara Sigara yasağına uymayanlara "ceza yağdı"

Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğündeki tütün kontrolü çalışmaları kapsamında, yaklaşık 9 yılda sigara yasağına uymayan işletmelere toplam 240 milyon 894 bin 677 lira ceza verildi.

"Domates suyu tokluk hissi veriyor"

Sağlık yönetimi uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, domates suyunun, meyvenin en besleyici formu olduğunu ve sağlık için birçok faydası bulunduğunu belirterek, "Ayrıca 8 saat süreyle tokluk hissetmemizi sağlıyor. Sahurda domates suyu tüketilmeli." dedi.

'Aşı konusunda bize güvenin'
 'Aşı konusunda bize güvenin'

Aşı Bilimi Derneği Başkanı Gürüz, Türkiye'de bazı uzmanların aşı konusunda olumsuz değerlendirme yaptığını belirterek "Türk halkına sesleniyorum, kesinlikle bize güvenin. Son sözü de diplomalı bilinçsizlere söylüyorum, artık lütfen susun" dedi.

Diyabet hastalarına Diyabet hastalarına "oruç reçetesi"

Oruç tutan diyabet hastalarının sahuru atlamaması gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu kişileri ramazanda da normal dönemdeki gibi dengeli şekilde beslenmeleri konusunda uyarıyor.

Yumurta giren eve doktor girmiyor
 Yumurta giren eve doktor girmiyor

Günde bir yumurta yiyen kişinin, kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin hiç yumurta yemeyenlere kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.

Ramazan'da dengeli beslenme sağlık açısından önemli Ramazan'da dengeli beslenme sağlık açısından önemli

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım, Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireylerin beslenme konusunda dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

'Glutensiz Yaşama Pedal Çevir'diler 'Glutensiz Yaşama Pedal Çevir'diler

Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak, yaşam alanlarını genişletmek ve çölyak hastalarının varlıklarını hissettirmek amacıyla bisiklet sürdü.

"Sahurdan sonra uyumayın"

Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, ramazanda sahurdan sonra uyumamaya gayret gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

İshal salgınına dikkat! İshal salgınına dikkat!

Konhaber.com Yazarı Dr. Mevlüt Dalkıran, son günlerde artan ishal vak'aları üzerine yazı kaleme aldı.

 "Beyin sağlığı için iftar ve sahurda bol sıvı tüketilmeli"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, "İftarda çok yağlı ve ağır yemekler yemek, beyindeki kan dolaşımında ve kalp ritminde ciddi bozukluklara yol açıyor. Bu yüzden özellikle beyin sağlığı için iftarda ve sahurda bol sıvı tüketilmelidir." dedi.

Türkiye'nin ilaçları dünyaya şifa oldu Türkiye'nin ilaçları dünyaya şifa oldu

Türkiye'nin eczacılık ürünleri ihracatı 5 yılda yüzde 16,1 artarak geçen yıl itibarıyla 875,3 milyon dolara ulaştı.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ