Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

Bakan Koca'dan sağlıkta istihdam müjdesi
  Bakan Koca'dan sağlıkta istihdam müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl sonuna kadar acil tıp teknisyeni, veri analizi yapan işletmen, ambulans şoförü, yardımcı klinik elemanı gibi alanlarda hizmet yapacak 6 bin 500 kişinin alınacağını ve 2019 yılında da pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere yaklaşık 25 bin sağlık personelinin atamasının yapılacağını bildirdi.

Ruh sağlığı merkezlerinin sayısı artırılacak
 Ruh sağlığı merkezlerinin sayısı artırılacak

"Ruhsal Engelli Bireylerin Sosyal İçermesi Projesi" kapsamında, Türkiye genelindeki ruh sağlığı merkezlerinin sayıları artırılacak, toplum temelli ve birey merkezli standart hizmetler geliştirilecek.

Minik Furkan, anne karnındaki ameliyatla hayata tutundu     Minik Furkan, anne karnındaki ameliyatla hayata tutundu

Böbrek yetmezliği nedeniyle ölüm riskiyle karşılaşan bebek, anne karnında geçirdiği ameliyatın ardından sağlıklı olarak dünyaya geldi.

Sağlık Bakanlığından ikamet genelgesi açıklaması Sağlık Bakanlığından ikamet genelgesi açıklaması

Sağlık Bakanlığı, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır olmalarını hatırlatan genelgenin sağlık personeline ikamet zorunluğu getirmediği bildirildi.

 Plastik cerrahlardan 'Yüzünüzü kaybetmeyin' uyarısı
Plastik cerrahlardan 'Yüzünüzü kaybetmeyin' uyarısı

Plastik cerrahlar, baş ve boyun tümörlerinin ilerlemeden tedavi edilmesi konusunda vatandaşları uyardı. Uzmanlar, deri kanserlerinin sinsi bir şekilde başlayıp, hastaların yüzüne çok ciddi hasar vererek doku kayıplarına yol açabileceğini söylerken ilerlemiş vakalarda yüzün tamamına yakınının kaybedilebileceğini ifade ediyor.

Konya'da 514 gram doğan bebeğe Konya'da 514 gram doğan bebeğe "hayat" operasyonu

Konya'da erken doğan ve anne karnındayken vücuda temiz kan götüren ana atardamar ile akciğer atardamarı arasındaki "ductus" damarının kapanmadığı belirlenen 514 gram ağırlığındaki Ebrar bebek, koltuk altından 1 santimetrelik kesiden yapılan operasyonla hayata tutundu.

Doktorlara hızır acil genelgesi
 Doktorlara hızır acil genelgesi

Hayati tehlike ya da önemli bir sağlık sorunu yaşayanlara acil müdahale çok önemli. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını ve hastaları yakından ilgilendiren bir genelge yayınladı. Buna göre kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışanların ihtiyaç halinde ulaşabilmeleri için işyerlerine 30 dakika mesafede ikamet etmeleri istendi.

Minik öğrencilere 112 ve ambulanslar tanıtıldı   Minik öğrencilere 112 ve ambulanslar tanıtıldı

1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri çerçevesinde Meram Niyaz Usta İlköğretim Okulu öğrencilerine 112 acil hizmetleri ve ambulanslar tanıtıldı.

Sosyal medyada tütün ürünleri görüntülerine yer verilmeyecek
 Sosyal medyada tütün ürünleri görüntülerine yer verilmeyecek

Televizyonda yayımlanan film ve diziler ile sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

'Yerli aşı, 2019'da kullanılmaya başlanacak'
 'Yerli aşı, 2019'da kullanılmaya başlanacak'

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhan, "Difteri ve tetanoz için 2019'dan itibaren Türkiye'de üretilen aşı kullanılmaya başlanacak." dedi.

Tüp bebek tedavisinde en başarılı yaş dilimini açıkladı     Tüp bebek tedavisinde en başarılı yaş dilimini açıkladı

Novafertil Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, tüp bebek yönteminin en başarılı olduğu yaş diliminin 20-35 arası olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Koca'dan şehir hastanesi açıklaması Sağlık Bakanı Koca'dan şehir hastanesi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Şehir hastanelerini üniversiteler hastanesi yapmayı planlıyoruz" dedi.

Konya'daki acil servislerde yaşanan sorunlar tartışıldı Konya'daki acil servislerde yaşanan sorunlar tartışıldı

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Prof. Dr. Kadir Durgut, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin merkez ve ilçe hastanelerde görev yapan Acil Servis Sorumlu Hekimleri ile bir araya geldi.

Sağlıkta yıpranma payı ile ilgili detaylar belli oldu
 Sağlıkta yıpranma payı ile ilgili detaylar belli oldu

Sağlık çalışanlarının uzun süredir beklediği yıpranma hakkı bu yıl nihayet gerçekleşti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da uygulamanın nasıl olacağına açıklık getirdi. Kamuoyunda "yıpranma” olarak adlandırılan, fiili hizmet süresi zammıyla erken emekli olabilmek için 3600 gün çalışmak gerekecek. 3600 gün hesabında ise sadece fiilen insan sağlığıyla ilgili işte çalışılan süreler dikkate alınacak.

 "Türkiye'de 10 reçetenin an az 3'ünde antibiyotik var"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik tüketiminin en fazla olduğu ülke olduğunu belirterek, "10 reçetenin en az 3'ünde antibiyotik olduğu biliniyor. Dirençli bakteri enfeksiyonu riski nedeniyle bugünlerde kolaylıkla yapılan organ nakilleri, kanser kemoterapileri ve büyük ameliyatlar yapılamayacak." dedi.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ