Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

SAĞLIK

Yarım litre süt, 5 kilogram ete bedel
Yarım litre süt, 5 kilogram ete bedel

Günlük olarak ihtiyaç duyulan kalsiyum için tüketilmesi gereken yarım litre sütün, bu mineral açısından 5 kilogram ete, 6 kilogram patatese, 8,5 kilogram elmaya bedel olduğu belirtildi.

'Tane sigara, nargile ve e-sigaraya uyuşturucu karıştırılıyor'
'Tane sigara, nargile ve e-sigaraya uyuşturucu karıştırılıyor'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, nargileye tütünle birlikte uyuşturucu özelliği olan bazı bitkilerin de karıştırıldığını bildiğini belirterek, "E-sigara kartuşlarına da dolum yapılırken yüklenen kimyasallar konusunda şahsi olarak ciddi kaygılarım var. Çünkü nikotin sıvısı dışında uyuşturucu maddelerin de bu kartuşlar yoluyla insanlara satıldığı konusunda küresel anlamda şüpheler söz konusu." dedi.

Sevdiğini kaybetmek kalp krizi riskini artırıyor
Sevdiğini kaybetmek kalp krizi riskini artırıyor

Kalp ritim bozukluğu ve kalp krizi ile beyin arasındaki ilişki üzerine yürütülen araştırmalar, eş, sevgili, evlat gibi çok sevilen bir kişinin kaybedilmesinin, ayrılık, boşanma gibi ruhsal stres kaynaklarının, kalpte ilerleyen dönemde ortaya çıkabilecek kalıcı hasara yol açtığını ve kalp krizi riskini artırdığını ortaya koydu.

Sağlık Bakanı Akdağ'dan bayram için tavsiyeler 
Sağlık Bakanı Akdağ'dan bayram için tavsiyeler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ramazanda uzun süreli açlık yaşandığını, dolayısıyla bayramda fazla abur cubur tüketilmemesi gerektiğini belirterek, "İkramı çok seven bir milletiz, özellikle tatlı ikram ediliyor. Tabii ki ikramları kabul edeceğiz ama çok küçük porsiyonlar almak lazım. Yani baklava yiyecekseniz bütün bir günde iki dilim baklava yeseniz herhalde yeter." dedi.

Seyahate çıkacaklara Seyahate çıkacaklara "gıda güvenliği" uyarısı

Seyahate çıkacaklara, özellikle mola yerlerinde açık ve menşei belirsiz suları içmemeleri, salata, sütlü tatlı, pasta ve zeytinyağlıların soğuk, pişirilmiş kırmızı et, tavuk ve balık yemeklerinin ise sıcak tutulmasına dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.

Sınav kaygısı ruh sağlığını olumsuz etkiliyor Sınav kaygısı ruh sağlığını olumsuz etkiliyor

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Karaçetin,"Sınav kaygısı çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen, çocuklarda ciddi sıkıntılara yol açan bir durumdur." dedi.

'Sağlıkta dönüşümün ikinci dönem stratejisi oluşturuldu' 'Sağlıkta dönüşümün ikinci dönem stratejisi oluşturuldu'

Sağlık Bakanı Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci döneminin stratejisini oluşturduklarını belirterek, "Yakında Bakanlar Kurulumuza, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bunu takdim edeceğiz." dedi.

Konya'da 40 genç hayata yeniden 'merhaba' dedi Konya'da 40 genç hayata yeniden 'merhaba' dedi

Konya Platformu Derneği öncülüğünde başlatılan, madde bağımlılarının topluma kazandırılmasının amaçlandığı "Yeniden Yoluna Girmeli Hayat" projesinde rehabilitasyon desteği alan 50 gençten 40'ı hayata adeta yeniden "merhaba" dedi.

Yumurtalık kanserinin tedavisinde denenen ilaç ümit verdi Yumurtalık kanserinin tedavisinde denenen ilaç ümit verdi

İleri safha yumurtalık kanseri hastaları üzerinde denenen bir ilaç tümörleri küçülttü.

Günde 6 saatten az uyuyanlarda ölüm riski 2 kat artıyor
Günde 6 saatten az uyuyanlarda ölüm riski 2 kat artıyor

İsveç ve ABD'li bilim insanlarınca yürütülen iki ayrı çalışma, gün içinde alınan yetersiz ve kalitesiz uykunun, metabolik sendrom riskini artırdığını ve bu kişilerde kalp-damar hastalıkları ve inmeye bağlı ölüm riskinin yükseldiğini ortaya koydu.

Felç geçiren hasta şah damarı açılarak hayata tutundu
Felç geçiren hasta şah damarı açılarak hayata tutundu

Konya'da felç geçiren hasta, tıkalı olduğu belirlenen beyni besleyen şah damarı açılarak yaşama tutundu.

"Ramazan sigaradan kurtulmak için büyük fırsat"

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tijen Şengezer, ramazanda 17 saat sigara içmeyen bir insanın, sigarasız durabildiğini fark edeceğini ve bırakabileceğine dair kendine güveninin artacağını belirterek, "24 saatin 17 saatinde sigara içilmeyecek ve günlük içilen miktar çok azalacak, böylece vücudumuz nikotinden gün boyu arınmış olacak." dedi.

"Sigara içenlerde inme riski daha fazla"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, sigara içenlerde inme riskinin 10 yıldan fazla bir süredir sigarayı bırakanlara göre 2-4 kat daha fazla olduğunu söyledi.

 NEÜ Meram Tıp'ta kermes NEÜ Meram Tıp'ta kermes

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı kliniğinde tedavi gören hastalar tarafından oluşturulan kermes büyük ilgi gördü.

Kontv Ramazan
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ