Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

YAŞAM

Çevrimiçi, Çevrimdışı Tehditlerden Kolayca Uzak Tutun Çevrimiçi, Çevrimdışı Tehditlerden Kolayca Uzak Tutun

Çevrimiçi, Çevrimdışı Tehditlerden Kolayca Uzak Tutun

 Elektronik sigara masum değil
Elektronik sigara masum değil

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meftun Ünsal, "Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan araştırmalarda, elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından daha fazla miktarda ağır metal ve silika partikülleri bulunduğu saptanmıştır." dedi.

HAVADRONE ile Havadan Çekim Hizmeti HAVADRONE ile Havadan Çekim Hizmeti

HAVADRONE ile Havadan Çekim Hizmeti

Prof. Dr. Karatay: Diyabet ve tüm kronik hastalıklar iyileşebilir
 Prof. Dr. Karatay: Diyabet ve tüm kronik hastalıklar iyileşebilir

Prof. Dr. Karatay, "Ölene kadar bu ilaçları içeceksin' diye beyinleri yıkanmış diyabet hastalarının ilaçlardan kurtulabileceğini bilmek en insani haklarıdır. Başta diyabet olmak üzere tüm kronik dejeneratif hastalıklar iyileştirilebilir." dedi.

'Uyuşturucu ile Mücadelede stratejik eylem planı hazır' 'Uyuşturucu ile Mücadelede stratejik eylem planı hazır'

Başbakan Yardımcısı Akdağ, bağımlılıkla mücadeleye ilişkin, "2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı bir taslak olarak şu anda hazır." dedi.

"Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor"

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, "Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor. Göz problemi yaşayan, büyüme çağındaki çocuklar ile yetişkinler, ortaya çıkabilecek göz hastalıklarını önlemek için günde en az bir yumurta tüketmelidir." dedi.

Yavaş yemek obezite riskini azaltıyor Yavaş yemek obezite riskini azaltıyor

Bilim adamları, yemeği yavaş yavaş yemenin obezite riskini azalttığını belirledi.

NEÜ gezici ağız ve diş kliniği hizmete SOBE'de devam etti NEÜ gezici ağız ve diş kliniği hizmete SOBE'de devam etti

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile oluşturulan Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği hizmete Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezinde devam etti. Uzman hekimler tarafından otizmli bireylerin diş taramaları yapılarak aileler ve merkezdeki eğitmenler bilgilendirildi.

Sağlık Bakanı Demircan'dan sigara paketi açıklaması! Sağlık Bakanı Demircan'dan sigara paketi açıklaması!

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sigara paketleriyle ilgili çalışmaları olduğunu belirterek, "Paketlerin reklam unsuru oluşturmaması, kolay ulaşılmaması, kullananların aklına düşmemesi için her türlü tedbiri alacağız." dedi.

"Sigara yasağının uygulanmasında gevşeklik var"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun'un çıkmasıyla yıllar içinde düşme trendine giren tütün kullanımının son yıllarda tekrar artışa geçtiğini belirterek, "Veriler ve bizzat benim gözlemlerim yasağın uygulanmasında gevşeklik olduğunu gösteriyor." dedi.

Sigara her yıl yaklaşık 7 milyon cana mal oluyor Sigara her yıl yaklaşık 7 milyon cana mal oluyor

Her yıl 6 milyon kişi sigara içmekten, 890 bin kişi de pasif içicilikten hayatını kaybediyor.

 "Tek tip paket" uygulaması sigara tüketimini azaltıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Toker Ergüder, son dönemde sıklıkla gündeme gelen sigaralarda "tek tik paket" uygulamasına ilişkin, "Yapılan çalışmalar, 'tek tip paket' sigaralarda kullanılan resimlerin, insanların yüzde 60'ında sigarayı bıraktırmayı düşündürdüğü, yaklaşık yüzde 30'unun da sadece bu sigara paketleri sebebiyle sigarayı bıraktığına dair önemli bulgular var." dedi.

Tek nefes sigara 50 bin hücreyi öldürüyor Tek nefes sigara 50 bin hücreyi öldürüyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akif Emre Eker, sigarada ve tütün içeren maddelerde 4 bin 500 kimyasal bulunduğunu belirterek, "Her nefes çekişte vücutta yaklaşık 50 bin hücreyi öldüren sigara, yaşamımızdan da 5 dakika çalıyor. Her 12 saniyede bir kişi ölüyor." dedi.

 "Sigarayı bırakanlarda ilk 5 yıl çok önemli"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, sigara içenlerin ve içtikten sonra bırakanların boğaz kanserine yakalanma riskinin 5 yıl için devam ettiğini belirterek, "Beş yıl takip etmek lazım. En ufak ses kısıklığında hemen doktora gelmek gerekir. Özellikle ses kısıklıkları, yutma güçlüğü olanlarda ve çok sigara içenlerde bunlara dikkat etmek lazım." dedi.

 "Acillerdeki bekleme süresi kısaldı"

Sağlık Bakanlığı'nın, yoğunluğu ortadan kaldırmak için acillerde saat 23.00'e kadar poliklinik hizmeti verilmesini düzenlemesi, hastaların bekleme süresinin kısalmasını sağladı.

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ