Alaettin EKİZER
Alaettin EKİZER
alaettinekizer@yenikonya.com.tr

AFGANİSTAN ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR

18 Ağustos 2021, Çarşamba günü eklendi.

Afganistan…

Ağlayan, inleyen, ecdat yurdu garip bir coğrafya…

ABD, İngiltere, Rusya, Çin, İran hepsi orada. Peki ne istiyorlar bu fakir ülkeden?

Bir defa Afganistan maden zengini. Dünya afyon ve uyuşturucu üretimindeki payı % 90.

Rusya ve Çin gibi iki süper gücün burnunun dibinde. İpek yolu üzerinde. ABD; dünya hâkimiyetini sürdürecekse Afganistan'ı Rusya ve Çin'e bırakamaz.

İşte bunun için tepişen fillerin ayakları altında 40 yıldır inliyor Afganistan.

Ajanslar "Taliban'ın Başkent Kabil'e girdiği ve Afganistan'da yönetimi ele geçirdiği.” Yönünde haberler geçti. Bu haberler dünya televizyonlarında korkutucu görüntüler eşliğinde verildi.

Sarıklı, sakallı, poşulu, kuşaklı elleri silahlı Taliban askerlerinin görüntüleri öyle seçilmişti ki; seyredenlerde "İşte Taliban ve İslam bu. İslam terörist yetiştirir” kanaati oluşturulmaya çalışılıyordu.

Taliban ısrarla "hiç kimseye dokunulmayacak” dediği halde, Türk medyasında bile "ülkenin yüzde sekseni Taliban'dan kaçıyor” diye yayınlar yapıldı.

Taliban; devletin adının "Afganistan İslam Emirliği” olarak değiştirileceğini belirtti.

Afganistan'ın yeni lideri Abdulgani Birader. İlginç olan şu ki; Abdulgani Birader, 3 yıl önce Pakistan'daki hapishaneden eski ABD Başkanı Trump'ın emriyle serbest bırakılan bir isim.

Fransa'da beslenen Humeyni'ye "İslam adına kötü bir model” oluşturmak ve dünyaya "işte İslami rejim böyle olur, insanlar vinçlerde asılır” dedirtmek için "İran İslam Cumhuriyeti”ni kurdurdular ve bunda başarılı da oldular.

Hiç şüpheniz olmasın ki; El Kaide'yi, Daeş'i, Taliban'ı da kuran, kurduran veya kontrol eden, -Müslüman ülkelere saldırmanın altyapısını ve bahanesini oluşturmak için- 11 Eylül saldırılarını yaptıran da ABD'dir.

ABD; Irak'ta, Suriye'de Hizbullah'ı, El Kaide'yi, Deaş'ı kullanarak demografik yapıyı bozduğu, ırk ve mezhep ayrılıklarını körüklediği, bu gurupları silahlandırdığı, devlet yapısını ve otoritesini çökerttiği gibi Afganistan'da da aynısını yaptı.

Bugün Afganistan'da rüşvet, torpil, yolsuzluk kol geziyor. Siyasi dengeler altüst. Bürokrasi yok. Ekonomi mafyanın elinde. Eğitim yapılamıyor. Etnik ayrışma yanında; Sufi, Şii, Vehhabi ayrışması var.

Taktik şu: Önce topluma ayrılık tohumları ekilir. Ülkedeki devleti ve otoriteyi bitirilir. İç savaş ortamını hazırlanır. Sonra da silahlar bilerek, isteyerek bırakıp gidilir.

Şimdi ayrılıkçı guruplar ABD silahlarını kapışıyor.

Yani ABD, ; Irak'ta, Suriye'de olduğu gibi Afganistan'da da kaos ortamını hazırladı ve "ben çekiliyorum” dedi.

Çekilmenin gerekçesi olarak da, "Afgan halkının kendi geleceğini belirlemeye hakkı var” demez mi?…

Ya sabır! Bu namussuzlar aklımızla alay ediyorlar.

Beyler! Aklımızı başımıza alalım. Türkiye'ye de aynı oyunu oynuyorlar.

Birlik olmaktan başka çıkar yolumuz yok…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ