Alaettin EKİZER
Alaettin EKİZER
alaettinekizer@yenikonya.com.tr

ARTIK KARABAĞ AZAD

12 Kasım 2020, Perşembe günü eklendi.

Azerbaycan-Ermenistan arasında 27 Eylül 2020'de başlayan ve 44 gün süren çatışmalar, taraflar arasında imzalanan anlaşmayla sona erdi.

Azerbaycan, bu anlaşmayla hem Dağlık Karabağ içinde ilerlediği alanlarda kontrolü sağlamış, hem de yedi bölgeden çekilmesi yönündeki talebini Ermenistan'a kabul ettirmiş oldu.

Bu anlaşmaya göre Azerbaycan'la Nahçıvan arasında yeni bir koridor oluşturulacak. Ermenistan topraklarında açılacak bu koridor ile Türkiye ile Azerbaycan ilk kez karayolu ile birbirine bağlanmış olacak.

Ermenistan ordusu 1 Aralık'a kadar işgal altında tuttuğu Laçin'den çıkacak. Taraflar 3 yılda Hankendi ve Ermenistan arasında bağlantı yapan Laçin koridoruna Şuşa'dan geçmeyecek şekilde yeni bir yol inşa edecek.

Bu anlaşma Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ zaferidir.

Dağlık Karabağ'da Azeri ve Ermeni ordularının temas hattında ve Laçin koridorunda vatandaşların, yük ve diğer araçlarının iki yönlü kontrol ve güvenliğini sağlayacak 1960 askeri personelden oluşan zırhlı araçlarla donanmış, geniş çaplı askeri ekipmana sahip bir Rus Barış Gücü konuşlandırılacak.

Böylece Rusya, hem Dağlık Karabağ'da 28 yıldır oluşturmak istediği askeri gücü oluşturmuş, hem de açılacak stratejik önemi yüksek koridorlarda kontrolü sağlamış oldu.

Rusya'nın ve Ermenistan'ın muhalefeti üzerine anlaşmada Türkiye'nin adı yer almadı.

Bu olumsuz gibi görünebilir. Ama Azerbaycan'ın kazandığı zaferin arkasında her alanda Türkiye'nin olduğunu, Türkiyesiz bir anlaşmanın mümkün olmadığını tüm dünya biliyor.

Sadece savaşta kazanılan başarıda değil, varılan anlaşmada da Türkiye'nin rolü büyüktür.

Azerbaycan'la Nahçıvan'ı birleştiren yeni bir koridor oluşturulması, Ermenistan topraklarında açılacak koridor ile Türkiye'nin, Azerbaycan ve Türk dünyası ile ilk kez karayolu ile birbirine bağlanacak olması elbette kendiliğinden olmamıştır.

Sadece bu bile Türkiye'nin anlaşmada çok etkili olduğunun açık göstergesidir.

Meseleye tümüyle bakıldığında, Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ büyük oranda kurtarılmış, masada da yeni kazanımlar elde edilmiştir. Bu Türk Milletinin ve İslam dünyasının zaferidir.

Nitekim, Ermeni Cumhurbaşkanı Paşinyan "Anlaşmayı imzala kararı vermek kolay olmadı. Bu … halkımız için inanılmaz derecede acı verici" diyerek Türk Milleti'nin zaferini en yetkili ağızdan teyit etmiştir.

Bir zamanlar Kıbrıs Barış Harekatı'nda ABD, Türkiye'ye ambargo uyguladı. Savaş uçaklarımız lastikleri olmadığı için uçamadı. Türkiye'yi Batı'ya bu kadar bağımlı hale getirenler utansın.

"Düşmanlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet hazırlayın. Savaş atları yetiştirin ki bu hazırlıkla Allah'ın düşmanlarını, sizin düşmanlarınızı ve onların ötesinde sizin bilemeyip de ancak Allah'ın bildiği diğer düşmanları korkutup yıldırasınız. Allah yolunda her ne harcarsanız, onun karşılığı size eksiksiz ödenir, size asla haksızlık yapılmaz.” (Enfal, 8/60)

Bu ayete uyarak ürettiğimiz İHA'lar SİHA'lar ve çeşitli savaş araç ve gereçleri PKK terörünü bitme noktasına getirmiş, Suriye'de, Libya'da, Doğu Akdeniz'de şimdi de Dağlık Karabağ'ın azatlığında büyük başarılar elde etmemizi sağlamıştır. Bağımlılık esarettir. Gerçek çıkar yol, her bakımdan Bağımsız ve Milli Türkiye'dir.

Allah yar ve yardımcımız olsun. Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ