Alaettin EKİZER
Alaettin EKİZER
alaettinekizer@yenikonya.com.tr

MİLLİ TAKIM “SIFIR” SEYİRCİ “KAHIR” ÇEKTİ

23 Haziran 2021, Çarşamba günü eklendi.

Avrupa Futbol Şampiyonası bitti. Milli takım sıfır çekti.

Tüm Türkiye üzüntüden kahroldu. Mevcut futbol sistemi ile bu iş ancak bu kadar olur.

Avrupa'da isim yapmış, sakat, yaşlı, işi bitmiş futbolculara milyonlarca dolar verirseniz; kulüpler borç batağına saplanır, istikbal vadeden gençlerimiz oynama ve kendini gösterme fırsatı bulamaz.

Süper ligdeki maçlara veya üç büyükler arasındaki derbilere bakıyorsunuz. Futbolcuların dokuzu, onu yabancı. PTT 1. Ligde bile yabancı futbolcudan geçilmiyor.

Milli takım yabancı futbolculardan kurulmayacağına göre, oynayamayan, oynama fırsatı verilmeyen gençlerimiz dünya futbolu ile nasıl yarışacak?

İstikbal vadeden gençlerimiz oynayamazsa kendilerini nasıl gösterecek?

"Bizim çocuklar” sloganlarıyla gaz vererek futbol oynanmıyor.

Futbolcu değilim. Futboldan anlamam. Ama organizasyondan anlarım.

Bu vesileyle okul futbol takımı için yaptığım bir uygulama ve organizasyonu nakledeyim.

Yıl 1980. Seydişehir Ticaret Lisesi müdürüyüm.

Benden önce Ticaret Lisesi averaj takımıymış. Gelen üç, giden beş atarmış.

Ne yapabileceğimi düşündüm. Beden eğitimi öğretmenimiz de yoktu. Öğretim yılı başında İngilizce öğretmenimiz Mehmet KOÇ'tan sınıflar arası futbol maçları düzenlemesini rica ettim. Sağ olsun kırmadı.

O zaman Etibank SAS takımının altyapı antrenörü Nuri MUTLU'dan ve Denizlispor ve Hacettepe'nin eski futbolcusu Mehmet AKÇOKRAK'tan sınıflar arası futbol maçlarını izlemelerini rica ettim. Kırmadılar. İzlediler. Yirmi kadar öğrenci seçtiler. Bu öğrencileri ekim ayında Etibank SAS altyapısına gönderdik.

1981 Mayısında da liseler arası futbol turnuvası vardı. Okul takımımıza en güzel formalardan aldım. İstiklal marşı törenlerine formalarıyla çıkarttım. İsimlerini anons ettirdim. Tüm öğrencilere alkışlattım.

Maçlar başladı. Etibank SAS takımının altyapısında yaklaşık 7-8 ay eğitim gören okul takımı, tüm rakiplerini yenerek ilçe şampiyonu oldu. Averaj takımının nasıl şampiyon olduğuna herkes hayret etti. Oluşturduğumuz bu nüve ile Ticaret Lisesi bu başarısını uzun yıllar devam ettirdi.

Okul takımımızdan yetişen Etibank SAS kalecisi Fikret ÜNLÜ profesyonel oldu. 3. Ligde şampiyonluk yaşadı. 2. profesyonel Ligde oynadı. Erol MINGIR Konyaspor kaptanlığı yaptı.

Bu vesileyle Konyaspor'un çiçeği burnunda başkanı meslektaşım Sayın Av. Fatih ÖZGÖKÇEN'i tebrik ediyor, başarılar temenni ediyor ve bir proje sunuyorum.

Yedi coğrafi bölgeye, Afrika başta olmak üzere yedi kıt'aya birer seçici/çalıştırıcı gönderilmeli. Bunlara verilecek bir yıllık maaş takoz bir futbolcuya verilecek paradan daha azdır.

Görevlendirilen seçici/çalıştırıcılara keşfettikleri her futbolcunun satışından % 20 pay verilirse ne kabiliyetli futbolcular bulunur.

Bu sistemle hem Konyaspor futbolcu fabrikası olur. Süper ligde kalıcı olmakla kalmadığı gibi şampiyonluğa oynayan beşinci büyük takım olur.

Bu sistemi tüm kulüpler uygularsa Türk futbolu kurtulur.

Aklın yolu birdir. Başarıda tesadüfe yer yoktur.

Başarı, doğru bir organizasyonunun ve titiz bir çalışmanın meyvesidir…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ