Ayşegül Büyüksarı Şencan
Ayşegül Büyüksarı Şencan
sencanaysegul@windowslive.com

İKİ DEVLET BİR MİLLET

14 Ekim 2020, Çarşamba günü eklendi.

27 Eylül 2020 Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.
Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan "Ermenistan'ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtik" ifadelerini kullandı.
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin esas sebebi ise Dağlık Karabağ…
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ'ın Sovyet Azerbaycan'dan Sovyet Ermenistan'a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.
27 Eylül'de başlayan çatışma için , "1990'lardan beri iki ülke arasındaki en sert çatışma” yorumlarının yapılmasına sebep oldu.
Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor

Cephe hattı boyunca başlatılan harekat sonucunda Ermenistan ordusu büyük kayıplar vererek kaçmaya başladı.
Ermenistan'ın sivil yerleşim yerlerine yaptığı hain saldırının ardından Azerbaycan'ın başlattığı ileri harekat sürüyor. Operasyonlar kapsamında birçok yerleşim yeri işgalden kurtarıldı.
Ordu millet anlayışı ile cepheye koşan Azerbaycanlıların kararlılığı ve Türkiye'den alınarak envantere kazandırılan insansız hava araçlarının üstün başarısı ile Ermeni işgali altındaki toprakların kurtarılması için operasyonlar devam ediyor.
Operasyonlar kapsamında, birçok yerleşim yeri işgalden kurtarılarak, Azerbaycan bayrakları göndere çekiliyor.
Operasyonlarda çok sayıda Ermeni askeri öldürüldü.
Azerbaycan ordusu, mevzilerde çok sayıda Ermeni askeri de esir aldı.
Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan çatışmaları geçmişten farklı kılan önemli bir nokta vardı: Türk SİHA'ları..
SİHA'lar Azerbaycan mevzilerine saldıran Ermenistan ordusuna çok ağır darbeler veriyor
Karabağ'da Türk SİHA'larının güçlü sesini tüm dünya duyuyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleri olayı aslında şöyle özetliyor
"Bizler dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 ayrı şehitliği olan bir ülkeyiz. Bin 132 şehit mezarıyla Azerbaycan, Türkiye'den sonra en fazla şehitliğimizin ve şehit mezarımızın bulunduğu ülkedir. Burada koyun koyuna yatan şehitlerimiz aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki kader ortaklığının da timsalidir. Türkiye ve Azerbaycan geçmişi bir, kültürü bir, dili bir, dini bir iki kardeş ülkedir."
"İki devlet bir millet"
Azerbaycanlı kardeşlerimizin gazası mübarek olsun. Hayatlarını kaybeden tüm kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun…
İyi günde de kötü günde de Azerbaycanlı kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız. Maddi ve manevi olarak sonuna kadar beraberiz. Azerbaycan düşerse Türkiye düşer…
Azerbaycan ve Türkiye kıyamete kadar "tek millet iki devlet” olmaya devam edecektir.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ