İbrahim ARICI
İbrahim ARICI
ibrahimarici@yenikonya.com.tr

AMBARDA Kİ FARELER

27 Nisan 2020, Pazertesi günü eklendi.
Geçenlerde bir haber okudum. Amerikalı milyonerler virüs sürecinde servetlerine servet katmışlar. İyi de herkes kaybederken bu karanlık güçler nasıl oluyorda her şartta kazanıyorlar. Hemen aklımıza gelen "bu yaşanılanlar asla tesadüf olamaz" Zaman zaman yazıyorum köşemde. Dünya'da sadece belirli bir zümre hariç hiç kimse, hiç bir devlet bu ekonomik sistemden memnun değil. Peki neden bu düzenin çarkında dönüp duruyoruz? Faiz lobisi dediğimiz ve Dünya'da belirli ailelerin kurduğu ve kazandığı sisteme bizler su taşıyoruz. Bu sayede istedikleri ülkeye ekonomik yaptırım uygulayıp istediklerini yaptırabiliyorlar. İstedikleri zaman paranın değerini düşürüp, istedikleri zaman ekonomilerini alt üst edebiliyorlar. Üretmeden kazanıyor, üretenlerin sırtından Dünya'yı yönetiyorlar. Sadece para kazanmakla yetinmiyor bu paralarla örgüt kuruyor istedikleri ülkelerin başına bela oluyorlar. Adını hiç duymadığımz ve bir anda ortaya çıkarak Irak'ı işgal eden IŞİD bunlardan sadece biri. 
Bu örgütün işi bitmedi sadece şimdilik bekletiliyor. Pkk, El Kaide ve niceleri işte bu baronlara hizmet ediyor. Paralarıyla Gezi olaylarını organize edebiliyor, darbe yaptırırabiliyorlar. Demem o ki Dünya'da  bu ekonomik sistem olduğu sürece ne terör ne de savaşlar asla bitmeyecek. Sadece savaşlar değil tabi. Günümüzün savaşları şu an yaşadığımız virüs belası. Mutlaka bunun bir denemesi yapılmakta. Daha az maliyetle ama daha etkili yöntemlerle hem devletler yönetilebilmeli hem de para akışı devam etmeli. Yerli savunma sanayi, ilaç sanayi, tohum, eğitim ve bir çok alanda çalışmalar yapıyor ve en kritik alanlardaki boşlukları doldurmaya çalışıyoruz. Emek veriyoruz, çalışıyoruz, üretiyoruz ancak nedense bir türlü hakkımız olanı alamıyor, elimizdekiler bir şekilde gidiyor. Hz. Mevlana asırlar önce demiş ki; "Ey Hakk'ı talep eden kişi! Önce fareden kurtulmanın çaresini bulmak gerekir. Fareyi uzaklaştırdıktan sonra, ancak ambarını istediğin gibi doldurursun."   Ambarımızda ki fareler işte bu faiz lobileridir. 
Bu falareler ekonomik sistemi bizlere dayatıp emeğimizi çalıyorlar. Bir çok alanda yaptığımız çalışmalarının yanına yeni bir ekonomik model geliştirmeliyiz. Bakın en sıkıntılı dönemimizde devlet bankalarımız hariç özel bankalardan hangisi el verdi? Hangi özel banka kredileri öteledi? En çok kazananlar listesinde bankalar yer alırken böyle bir süreçte sadece reklam yapıp "bu süreci birlikte atlatacağız" diyerek utanmazlığa imza atmaktan başka bir gayretlerini göremedik. Yeni ekonomik modelde öncelikli olarak faizsiz ve üretmeden kazanılan her yere el atmalı ve özellikle özel bankaların millileşmesi sağlanmalıdır. Aksi halde biz bize yetemeyiz. Çünkü biz emek verdikçe bizden olmayan fareler ambarı boşaltmaya devam edecek. Eyvallah... 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ