İbrahim ARICI
İbrahim ARICI
ibrahimarici@yenikonya.com.tr

“BİZ YAPTIK” OLSUN

10 Mayıs 2021, Pazartesi günü eklendi.

Rahmet ayı Ramazan'ı Şerif'in sonuna geldik. Hüzünle bitirdik bu bereket zamanlarını. Ne teravih namazları, ne toplu iftar programları, ne mukabeleler, ne sohbetler nede o eski candan kucaklaşmalar oldu. Seneye kim öle, kim kala. Allah tekrarını nasip eylesin. Tabi o eski Ramazanların tadıyla. 

Uzun zamandır siyasi bir yazı paylaşamadık. Gündemde hem Ramazan, hem pandemi süreci olunca bu konulara yoğunlaştık açıkçası. Bir yandan Cumhur İttifakının yeni Anayasa çalışmaları diğer taraftan seçim seçim diyen Millet ittifakının koalisyon görüşmeleri siyasetin bugünlerde ki gündemi. MHP yeni anayasa çalışmalarını tamamlayıp kamuoyuyla paylaştı. AK Parti'de yeni Anayasa çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu söyledi. Diğer partiler daha taslakları görmeden istemezük sesleri geldi. Şimdi soru şu; bu ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı var mı? Büyük çoğunluğun "evet” diyeceği yeni anayasayı peki kim yapacak ? Muhalefetin gizli kapılar arkasında yaptığı Anayasa çalışmasını gören, duyan var mı? Varsa buyursunlar paylaşsınlar. Bu ülke yamalardan ve vesayetin izlerinden kurtulmuş bir anayasayı hak etmiyor mu? Herkes bu anlamda taşın altına elini koymalı. Türkiye'nin hiç bir milli meselesinde ülkesinin yanında olmayan HDP'nin yeni anayasa çalışmalarının içinde olup olmaması hiç önemli değil ancak CHP ve İYİ partinin bu çalışmaların ortağı olmalı. "Benim yaptığım” değil "bizim yaptığımız” anayasa olursa uzun yıllar anayasa ile ilgili tartışmaların da önüne geçilecektir. 

 

Muharrem İnce'nin yeni partisinin ismi ve logosu kamuoyuna yansıdı. Önümüzdeki süreçte tüm kurucu listeleri ve teşkilatları açıklanacaktır ancak en çok merak edilen arkasına nasıl bir rüzgar alacak göreceğiz. Milletvekillerinden, belediye başkanlarına, teşkilatlardan, kamuoyunun bilinen isimlerin katılımı rüzgarın şiddetini gösterecek. Bu süreçte tüm eski CHP'li isimlerin Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı bir tavır sergilemelerine karşı eski genel Başkan Deniz Baykal'ın buna engel olma çabalarını hayretle karşılıyorum. Partinin bir çok politikasını eleştiren Baykal'ın partiyi içerden kurtarmaya çalıştığı gelen söylentiler arasında ancak böyle bir tabloda bunun mümkün olmadığı da net görülüyor. Haziran ayı itibariyle siyasi arena yeniden hareketleneceğini öngörüyoruz. Bakalım neler olacak. Kim kimle kol kola girip kimler isyan bayrağını açacak göreceğiz. Eyvallah...

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ