Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Bir Dava Adamı

17 Ekim 2019, Perşembe günü eklendi.

Konya Aydınlar Ocağı'nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri'nde, "Siyasete Atılışının 50.Yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan” gündeme geldi. Araştırmacı-Yazar ve Tv. Program sunucusu Salih Sedat Ersöz, siyasete 1969 yılında Konya'dan milletvekili seçilerek atılan merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı doğumundan çocukluğu ile okul yıllarına, Gümüşhanevi Dergâhı'nın kurucusu Şeyh Ahmed Ziyaüddin Efendi'den Mehmet Zahid Kotku Efendi'ye, makine mühendisi olarak Gümüş Motor'dan Devrim Otomobiline, siyasi hayatından kişiliğine varıncaya kadar bütün hayatını anlattı.

"Gerçekten Erbakan Hoca'yı anlatmak çok zor. Çok renkli, çok farklı. Tek başına bir çiçek olarak ortaya çıkan bu insanı anlatmak hakikaten çok zor. Erbakan'ın babası Mehmet Sabri Bey, bir hâkimdi. Erzurum'da Sabriye Hanım'la evlendikten sonra Nizamettin ve Selahattin adlı iki oğlu dünyaya geldi. Mehmet Sabri Bey'in ilk hanımının vefatından sonra Sinop'ta Kamer Hanım'la yaptığı ikinci evliliğinden 29 Ekim 1926'da üçüncü oğlu Necmettin doğdu. İlkokula Kayseri'de başlayıp Trabzon'da tamamlayan Necmettin, çocuklarla oyun oynarken yeni oyunlar icat eder ve oyunun kurallarını da kendisi koyardı.

Mehmet Sabri Bey emekli olduktan sonra 1937'de İstanbul'a yerleşti. Zeki, çalışkan ve son derece başarılı bir öğrenci olan Erbakan, İstanbul Erkek Lisesi'nden okul birincisi olarak mezun olduktan sonra imtihanla girdiği Yüksek Mühendislik Okulu'na 1943'te kayıt yaptırdı. "Erbakan, 1944'de ismi İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) olan bu okuldan 1948'de "Makine Mühendisi” olarak mezun oldu. Asistan olarak kaldığı İTÜ'de derslere de girmeye başlayan Erbakan, okul idaresi tarafından gönderildiği Almanya'da 1951-1953 yılları arasında doktora tezini hazırladı. Yakıt tasarrufu projesi ile dizel-benzinle çalışan motor projelerinin altına imza atarak dikkatleri üzerine çeken Erbakan, Almanya'da kalmayarak ülkesine tekrar döndü ve İTÜ'de profesörlüğe kadar yükseldi.

Erbakan 27 yaşında iken, 1955'te Gümüş Motor A.Ş.'yi kurmaya karar verdi ve 300 ortaklı 6 milyon sermayeli fabrikanın temeli 1956'da atıldı. 1959'da açıldıktan sonra 60'da seri üretime geçti. Kurulan Gümüş Motor'un ilk ortakları arasında 1000 lira sermayeyle Mehmet Zait Kotku da vardı. Gümüş Motor Fabrikası'nın açılışını dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan yaptı. Başbakan Adnan Menderes, daha sonra bu fabrikayı ziyaret ederek gezdi. Erbakan, "Sanayileşme” üzerine Anadolu'nun her ilinde konferanslar vermeye başladı. Güçlü hitabeti ve anlatımıyla dikkatleri üzerine çekerek Sanayi Kongresi'ne davet edildi. Burada yaptığı konuşmasıyla Otomobil Kongresi'nin hazırlanmasına vesile oldu. 20 mühendisle fikir babası olduğu Devrim Otomobilini üretti.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği genel başkanı seçilen ve Süleyman Demirel'den veto yiyen Erbakan Hoca, Bağımsızlar Hareketi'ni başlatmak üzere 1969'da Konya'ya geldi. Erbakan Hoca Konya'ya geldiği zaman aynen ifadesi şudur: "Ben Konya'yı bilmezdim, Konya beni bilmezdi. Büyüklerimiz git bu hareketi Konya'dan başlat dediler. Ben geldim Konya'dan başlatıyorum.”

Sanayiciler kendisini tanıdığı için Konya'ya gelir gelmez Erbakan Hoca'ya hemen sanayiciler sahip çıkıyor. Rahmetli babam beni 13 yaşımda iken bisikletine bindirir Erbakan Hoca'nın konuşmalarına götürürdü. Hocanın "Tek çiçekle bahar olmaz. Ama her bahar tek çiçekle başlar” sözünü ben o yaşımda işittim. Daha başka hocanın şu sözünü de işittim: "Bir zamanlar sizin bağlarınızı, bahçelerinizi suladık. Şimdi gönüllerinizi sulamaya geldik.”

Erbakan Hoca Konya'da üç milletvekili çıkaracak kadar oy almıştı. Parlamentoya giren hoca 1970'de Milli Nizam Partisi'ni kurar. 1971'de 12 Mart darbesi olur ve MNP kapatılır. Hoca "İslam ve İlim” konulu konferanslar vermeye başlar. 1972'te Milli Selamet Partisi'ni kurar. 1973'te CHP-MSP Koalisyon Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı olur. Ağır Sanayi Hamlesini başlatır. 74'deki Kıbrıs Barış Harekâtı'nı başlatma talimatını Erbakan Hoca verir.

1987'de Refah Partisi (RP) Genel Başkanı seçildikten sonra ilk ve sonraki mahalli seçimlerde gösterdiği başarıdan dolayı genel seçimlerden de başarıyla çıkan Erbakan Hoca, 1996'da kurulan Refahyol Hükümeti'nde Başbakan oldu. 28 Şubat Darbesi'yle iktidardan indirildi. "28 Şubat 2011'de hayata gözlerini yumdu. İstanbul Merkez Efendi'deki aile kabristanına defnedildi. Allah rahmet etsin, mekânı cennet olsun” diyerek son verdi.”

Bu Ülkenin İnsanları

 

Sadakate gönül vermiş,

Dostluklara vefa sermiş,

Vatan için hep can vermiş,

Bu ülkenin insanları!

 

İnsanlarla kucaklaşır,

Hainlerle hesaplaşır,

Ölüm için bir can taşır,

Bu ülkenin insanları!

 

Şehitler, gaziler yurdu,

Kan dökerek vatan kurdu,

Düşmandan yılmayan ordu,

Bu ülkenin insanları!

 

Sıdkı rehber eylemişler,

Dostu perver eylemişler,

Hakkı server eylemişler,

Bu ülkenin insanları!

 

Tavırları ahlaklıdır,

Davasında hep haklıdır,

Kalpte sevgisi saklıdır,

Bu ülkenin insanları!

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ