Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Gönül Gözüyle Görmek

19 Eylül 2019, Perşembe günü eklendi.

Baş gözüyle görmekten daha etkili bir görme şekli var; Gönül gözüyle görmek ve gönülden bakmak. İnsanın, et parçası olan kalpten en etkili organ gönül dediğimiz, vicdan adı verilen, insanları derinden sarsan manevi organ önemlidir. Her insanda kalp var, ama vicdan yoktur. Her insanda göz vardır fakat gönül gözü bambaşka bakar.

Sevgi, saygı, itibar, huzur, gönül rahatlığı… manevi organ olan "gönül” ile ilgilidir. Gönül, edebiyata girmiş, üstüne şiirler, şarkı ve türküler söylenmiştir. Gönüle girmek, insanı içten fethetmektir.

2011 yılında; "Milli Hassasiyet ve Toplumsal Bilinç” sloganıyla yola çıktı. 8 yıl içinde; engelliler başta olmak üzere, kimsesiz çocuklar, şehit ve gazi ailelerinin gönlüne dokunuyor. Onlara gönül gözüyle yaklaşıyor, dertlerine derman oluyor. Engellilere; Ortez ve Protez yardımlarıyla gönül dünyalarına giriyor. Engellilerin yaşamış olduğu sorunları çözmek için çaba sarf ediyor.

  1. Merkezi Konya'da olan; GÖNÜL GÖZÜ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, ilçelere kadar gönül köprüsünü uzatıyor. Şubeleşmeye doğru adım atıyor. Çok güzel bir kampanya başlattı; "Bir Engel de Sen Kaldır”. Evet, bir engel de biz kaldırsak, biz de elimizi taşın altın soksak, nerede muhtaç, destek isteyen, elimizin uzanmasından haz alan insanımız bulunuyorsa hepsine el uzatabilmek, gönüllerine girebilmek, gönül gözü olabilmek…işte bunun adına İBADET denir. Bir başka deyişle bu, bir ameli salihtir. Namazlarımız, oruçlarımız, haccımız, okuduğumuz Kur'an'ımız…sosyal hayatta ete kemiğe bürünmüyorsa hiçbir anlam ifade etmez. Bu ibadetlerin amacı; güzel ahlak sahibi olmak, gönülleri fethetmektir.

Derneğin genel başkanı muhterem gönül dostu Derviş Ahmet Şahin ve yönetim kurulundaki tüm gönül dostlarına minnet ve şükranlarımı sunarım.

SELÇUKYA DERNEĞİ üyeleri; Salih Sedat Ersöz, Tayyar Yıldırım ve bendeniz Gönül Gözü derneğine bir nezaket ziyaretinde bulunduk. Genel başkan ile dernek hakkında, sosyal konularda muhabbet ettik. Başkanın misafirperverliği takdire şayandı.

  1. başkan hakkında birkaç kelam etmek istiyorum; Adı üstünde; "DERVİŞ” karakterli bir yapıya sahip. Hani derler ya, ismiyle müsemma, bu gönül dostu da aynı şekilde. Çalışmanın delisi, gecesi gündüzü yok. Bir kaç derneğin yükünü sırtlanmış. Yaptığı işi ne iyi, en güzel biçimde yapmaktan haz alan bir hizmet eri. Allah yolunu açık etsin.

Derviş Ahmet Şahin'e

 

Devriş'in elinde saz dile gelir

Şahin'in dilinde söz dile gelir

Şiirle düşünen öz dile gelir

Dervişçe söyleyen naz dile gelir.

 

 

Güzel İnsanlarla

 

Güzel insanlarla hoş oluyor insan

Gönül dostlarıyla boşalıyor insan

Gönül gözüyle bakamayan, cahiller

Sorunlu kalıyor, boş oluyor insan,

Gönül sultanlarıyla, baş oluyor insan!

 

 

Dostlar!

 

Dost varsa, lale de, gül de gözüme görünmez.

Dost varsa; gece ve gündüz gözüme görünmez.

Bana dostlar getirin, düşmanlar zebun olsun

Varsın akmasın sular, gelmesin bahar,

Dostlar olmayınca; ne bahar olur, ne nehar

Dostlar; dünyanın, sevginin, hayatın merkezi

Ömrümüzün, canımızın; ayarı, dengesi!
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ