Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

KUL REMZİ

22 Ağustos 2019, Perşembe günü eklendi.

Uzun zamandır tanırım. Daha önceleri Alaaddin caddesinde kaldırım üstünde satış yapar, isteyene akrostiş şiirler yazardı. PTT'den emekli olmuş. Hayatını şiire vermiş. Şiir, onun için her şeydir. Bir şiir kitabı olmasını çok arzuluyordu. Çok uğraştı, çok bekledi. Hani derler ya; "sabreden derviş, muradına ermiş” diye. Kul Remzi de yıllarca bekledi. Muradına erdi mi derseniz, erdi.

Kitabı yayınlanmadan önceleri boş durmuyordu. Gazetelerde, dergilerde şiirleri yayımlanıyordu. Sanırım şiirlerinin sayısı beş bini aşmıştır. Kul Remzi'de gördüğüm ve en çok takdir ettiğim husus; tevazuu, kimseyi kırmaması, herkese; "yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” anlayışıyla yaklaşması. Bu yüzden çok sevilyor. Kimsenin; "Kul Remzi, sevilmeyen bir insan, ahlaksız, topluma zararlı…” dediğini ve diyeceğini duymazsınız.

Halen Hakimiyet gazetesinde şiirleri çıkıyor, hem de durmadan , dinlenmeden her gün yazıyor. Hızına yetişiliyor mu Kul remzi'nin? Ne gezer. Pazartesi günleri Selçukya şiir akşamlarının, Salı günleri Aydınlar Ocağının müdavimi. O kadar ilginç ki; anında, irticali olarak şiir söyler. Bir anda salonda gördükleri insanlara hitaben şiirler terennüm etmesine bayılırım. İlerlemiş yaşına rağmen, yerinde duramayan bir yapıya sahip.

  1. gün ilk şiir kitabı, "CAN HAVLİ” çıktı. İmza günündeki heyecanını bir görseydiniz. Adeta bir çocuk gibiydi. 19 Ağustos pazartesi günü SELÇUKYA ŞİİR AKŞAMLARI”nda imza yapıldı. Selçukya şairleri, Can Havli'nden, can havliyle şiirlerini okudular.

Kul Remzi'nin; "CAN HAVLİ” kitabından bendenizin nasibine şu şiir düştü;

İNSANI

Gönül dostu insan ola

Bula insanı insanı

Sürmeye ki onu zora

Sara insanı insanı.

 

Hak'tan alıp, kula vere,

Gönülden gönüle gire

İçindeki derdi sora

Aça insanı insanı.

 

Kara kışı güz bilmeyi,

İlkbaharı yaz bilmeyi

Ağlayanı güldürmeyi

Dere insanı insanı.

 

Hak yaratmış seni deyip

Gönüllere hemen girip

Ateş ile yâre varıp

Seve insanı insanı.

 

Kul Remzi der ki sana

Değil gönül orda burda

Vermek için canı cana

Buldu cananı cananı.

 

Daha nice kitaplara imza atması ve aramızda devamlı olması dileklerimle Kul Remzi'ye hayırlı uzun ömürler dilerim.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ