Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

MEDENİYET TASAVVURU OKULU

18 Şubat 2021, Perşembe günü eklendi.

MTO (Medeniyet Tasavvuru Okulu) İlim ve fikir adamı Prof. Dr. Yusuf Kaplan tarafından kuruldu. Bu konuyu şöyle açıklıyor; "Medeniyet Tasavvur Okulunu Akıl, Kalp ve Ruhu harekete geçirmek için kurduk”.

MTO'nun yol haritasını şu şekilde izah ediyor;

"MTO (Medeniyet Tasavvuru Okulu); 81 ilde 62 ülkede eğitim veren Dijital Nizamiye Medresesi. Amaç; medeniyet fikrini yeşertecek öncü kuşaklar yetiştirmektir. Medeniyet tasavvuru çerçevesinde eğitim verecek, mevcut üniversite fikrinin nasıl bozulduğunu gösterecek, usta çırak ilişkisine dayalı medresenin ve tekkenin ruhunu birleştirerek talebeye sadece bilgi değil, ruh da verecek, İlim, İrfan ve Hikmet kazandıracaktır.”

Kaht-ı ricalin yaşandığı, insanlığın ayaklar altında süründüğü, kalplerin katılaştığı, vicdanların köreldiği, "insan insanın kurdu” anlayışının hakim olduğu bir zamandayız. Her şeyin sadece maddeyle ölçüldüğü, mananın esamisinin okunmadığı, ateizmin, deizmin gençleri ahtapot gibi sardığı zaman dilimindeyiz.

İnsanlar; iman, irfan, iz'an ve ihsan duygularıyla bezenmeden, akıl, kalp ve ruhu harekete geçirmeden, kalp ile beynin aynı doğrultuda, aynı istikamette, sıratı müstakim çerçevesinde gitmeden, Kur'anî tefekküre eğilmeden kurtuluşun olmayacağı aşikârdır.

MTO; İbni Sina'lar, İbni Arabi'ler, İbni Rüşt'ler, Farabi'ler, Yunus'lar, Mevlana'lar, Sadreddin Konevi'ler, Hadimi'ler, Ebu Suud'lar, Fatih'ler, Kanuni'ler, Mimar Sinan'lar, Âkif'ler, Necip Fazıl'lar…yetiştirmeye yönelik bir hareket olmasını temenni ediyorum.

Batı'nın, insanlığa irfan, ahlak, iz'an verme özelliği yoktur. Yıllardır olmadığını gördük, hala da aynı olumsuzlukta devam ediyor. Öyleyse "yiğit düştüğü yerden kalkar” anlayışıyla düştüğümüz yerden kalkmak, irfanî, imanî ve vicdanî sisteme dönmek, medeniyete ulaşmak için MTO misali yapılanmaların ufkumuzu açacağına inancım tamdır. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ