Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Zeytin Dalı Harekatı’nın Yıl Dönümü

23 Ocak 2019, Çarşamba günü eklendi.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından bir yıl önce başlatılan ve 58 gün süren Zeytin Dalı Harekatı ile Suriye'nin terör örgütü PKK/PYD denetimindeki Afrin kenti özgürleştirildi. Afrin'deki operasyon geçtiğimiz yıl 18 Mart'ta tamamlanmıştı. Terör örgütü YPG/PKK, bölge halkını da göçe zorlayarak bölgeden kaçmıştı. Afrin'in şu anda 150 bin civarı nüfusu bulunuyor.

Kentteki Özgürlük Meydanı'nda teröristler, geçtiğimiz yıl 20 Ocak'tan önce fotoğraf çektiriyordu. Türk askerinin bölgede güvenliği sağlamasıyla Özgürlük Meydanı, çocukların oyun parkı haline geldi. Aileler, güven ve huzur içerisinde sokaklarda dolaşıp alışveriş yapıyor. 54 şehit verdiğimiz, 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale getirdiğimiz harekatla Afrin, teröristlerden tamamen arındırıldı. Zeytin Dalı Harekatı ile Türkiye'nin 'kırmızı çizgisi' olarak kabul edilen Fırat'ın batısı huzura kavuştu.

Türkiye'nin güney sınırında Gaziantep, Kilis ve Hatay ile sınırı bulunan Afrin, Suriye'deki iç savaşın başlamasının ardından terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD'nin denetimine geçti. Afrin'de yönetimi elinde bulunduran PYD, 2014 yılı başında kanton ilan etti. Fırat Kalkanı Harekatı ile Türkiye'nin sınır hattında terör örgütü PYD tarafından Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını birleştirme hayali sonlandırıldı. Kantonlar arası koridor engellenirken, Fırat'ın batısında Cerablus- Azez hattının ÖSO'nun hakimiyetine girmesiyle, Afrin ve çevresindeki bazı bölgelerde kalan PYD'nin hareket alanı da kısıtlanmış oldu.

 

Terör örgütünün sınırda tehdit oluşturması ve Türkiye'nin çağrılarına rağmen silah bırakmaması üzerine; 20 Ocak 2018 günü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınırda ve bölgede güvenlik ile istikrarın sağlanması, dost ve kardeş bölge halkının, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması amacıyla harekat başlatıldı.

 

Bölgedeki zeytin arazilerinden esinlenilerek sadece barış hedeflendiği ifade edilip, 'Zeytin Dalı' ismi verilen harekat, Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan 72 asker anısına 72 savaş uçağının havalanarak terör hedeflerini vurmasıyla başladı. Türk askeri açılan 3 cepheden Afrin'e yönelik harekat başlattı. Karadan ateş destek vasıtaları ile terör hedeflerinin vurulduğu harekatta, TSK ve Özgür Suriye Ordusu unsurları, teröristler ile göğüs göğse çarpışarak köy, kasaba ve beldeleri bir bir özgürleştirdi. Harekat süresince, Türk askeri özellikle sivillerin zarar görmemesi için büyük çaba sarf etti. Türk askerinin bu hassasiyetini bilen terör örgütü, bazı noktalarda sivilleri kalkan olarak, bazı yerlerde ise sivil kıyafetler giyerek saldırılar düzenledi. Şehitlerin verildiği hain saldırılar püskürtülürken, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı davranılarak yürütülen harekatta TSK sivillerin yanı sıra dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler asla hedef alınmadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, tüm dünyanın yakından takip ettiği Zeytin Dalı Harekatı'nda yoğun olarak yerli ve milli imkanlarla üretilen silah ve mühimmatları kullandı. Mehmetçik ve ÖSO güçleri, adım adım ilerleyip Afrin'in Bülbül, Raco, Şeyh Hadid, Şeran ve Mabatlı beldeleri ile bağlı köylerinde kontrolü sağladı. Tarihlerin 10 Mart'ı göstermesiyle TSK ve ÖSO güçleri, hedefte olan ve teröristlerin adeta 'mabed' olarak ilan ettikleri Afrin'i gören bölgelere ulaşıldı.

Türkiye'nin beklediği müjdeli haber ise 18 Mart günü geldi. TSK ve ÖSO birlikleri 18 Mart sabahı direnişle karşılaşmadan girdiği Afrin'de kontrolü sağladı. Terör örgütlerinden arındırılan Afrin'de elde edilen zafer, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümüne denk gelmesinden dolayı şehitlere atfedildi. Yıllardır teröristlerin baskısı altında yaşayan Afrinli siviller de karşılarında gördükleri Türk askerlerine, kendilerini kurtardıkları ve kentlerini özgürleştirdikleri için şükranlarını sundu.

 

Haydi Mehmet'im!

 

Tarih Mehmet konuşur, zaman Mehmet'e el eder,

Mehmetçikler destan yazar, dağı, taşı yol eder!

Haydi Mehmet'im, koş yiğit Mehmet'im,

Vur tepesine hainlerin, koç yiğit Mehmet'im!

 

 

Dünya seninle güzel, insan seninle mutlu,

Şehirler seninle özel, hayat seninle umutlu.

Haydi Mehmet'im, koş yiğit Mehmet'im,

Vur tepesine hainlerin, koç yiğit Mehmet'im!

 

Gözü yaşlı analar senin sayende gülüyor,

Caddeler, sokaklar senin sesinle doluyor.

Haydi Mehmet'im, koş yiğit Mehmet'im,

Vur tepesine teröristin koç yiğit Mehmet'im!

 

Nerde hain varsa, bitir, yok et hepsini,

Düşmanların kır belini, yok et hevesini.

Haydi Mehmet'im, koş, yiğit Mehmet'im,

İnlerine gir terörün, koç yiğit Mehmet'im!

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ