Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

10 DAKİKALIK OYUN PUAN İÇİN YETTİ

18 Aralık 2019, Çarşamba günü eklendi.

Konyaspor belki de bu maçta galibiyet ve üç puan özlemini dindiremedi ancak alınan bir puan tüm spor kamuoyunda Konyaspor için yeterli görüldü.

Sahaya sürülen 11'e bakıldığın da görüldü ki Aykut Kocaman savunma futbolu ile ön plana çıkmak istiyordu. Ama sahada bunu uygulama konusunda yine sıkıntılar vardı. Mental olarak son haftalarda sürekli düşüş içerisinde olan Konyaspor bu maçta da gene mental anlamda yetersiz çıktı. Sahaya çıkan oyuncular oyuna konsantre çıkamıyor ve bu yeşil beyazlı ekip için en büyük problem olarak göze çarpıyor. Savunma futbolu ile oynamak istiyorsunuz ama duran toptan adamınızı kaçırdığınız için gol yiyorsunuz. Bu sahaya çıkan oyuncuların oyuna konsantre olamadığını gösterir. Bir diğer problem ise mücadele etmemek. Spor müsabakalarında yenmek ve yenilmek işin doğasında var. Ancak mücadele etmeden yenilmek bu işin doğasına aykırı. Eğer ki bu oyuncu grubunda bu olmuyorsa gereken hemen yapılmalı ve tereddüt bile edilmemelidir.

Maça gelecek olursak Başakşehir maçın ilk yarısına tamamen hükmetti ve skorun1-0'da kalması belki de Konyaspor adına büyük şanstı. İlk yarıda Konyaspor bırakın hücum etmeyi rakip takımın defans oyuncularını bile zorlayamadı. Bunun en önemli sebebi çıkarılan 11'de topu ileriye taşıyacak oyuncularının yetersizliği ile açıklamak mümkün. Üç tane ön libero ile sahaya çıkmak, hücuma çıkarken Ömer Ali'nin sürekli santrafor mevkiine kayması, Ömer Ali'nin yerinde sağ açıkta yavaş olan Amır HadziAhmedovıc'ın geçmesi, Bajıc'ın hayalet olup sahada görünmeyişi, orta alanda yavaş ve sürekli yana pas trafiği oyunun Konyaspor için ileriye gidememenin temel sebeplerini oluşturuyor. İkinci yarıda ise orta alana gelen hareketlilik sayesinde 10 dakikalık bir periyot ve bu anda bulunan gol ise takımın aslında ileriki haftalarda nasıl oynanması gerektiği hakkında bizlere ipucu verir gibiydi. Tabi Konyaspor'un yedek kulübesini ve oyuna sonradan dahil edilen oyuncuların yetersizliğini bu maçta da gördük. Kimse kusura bakmasın Erdon Dacı bu takımın aradığı kan değil. Shengelia'nın oyuna neden dahil edilmediğini de anlamak pek mümkün değildi.

Devre arasına kadar bu takıma sahip çıkılmalı ama artık Konyaspor'un da takımını oynatan bir santrafor oyuncusuna ihtiyacı var bu çok açık. Kanatları, orta sahayı oyunun içine dahil edebilecek, ileride topu tutarak geçiş oyunlarını sağlayacak ve attığı koşular ile rakip defansı yıpratabilecek bir oyuncu olmak zorunda.

Sonuç olarak alınan özellikle Başakşehir gibi son 12 haftada 7 galibiyet ve 5 beraberlik almış ligin en derin kadrosuna sahip takımına karşı alınan 1 puan çok değerliydi. Oynanan 10 dakikalık oyun ise gelecek adına Konyaspor için biraz da olsa ümit verdi.

Saygılarımla…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ