Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

İLK ÜÇ HAFTADAN ÇIKARILMASI GEREKENLER

30 Ağustos 2018, Perşembe günü eklendi.

Konyaspor sezona iyi başladı diyebiliriz ama bunu puan bazında dikkate almak daha doğru olur. İlk üç haftada da görüldü ki mantalite olarak güçlenmiş ve yenilenmiş bir takım var sahada. Bunu yanı sıra gol yollarında problemde çekilmiyor artık ama hala kanayan yara olan duran toplarda yenen goller var.

İlk olarak değişen mentaliden bahsetmet gerek. Takım psikolojik olarak bunalımdan çıkmış ve öz güven kazanmış bu çok önemli. Bunun yanı sıra sahada artık kimse lakayit tavırlar içerisinde değil, Rıza Hoca'nın disiplini hemen kendini belli etmiş.

Maçlara gelecek olursak üç maçta da ilk 30 dakikaları çok büyük üstünlükle geçen bir Konyaspor vardı. Burda takımın kanatları kullanması ve daha dikine bir oyun benimsemesi büyük etken. Ancak bunu 90 dakikaya yayamamak üç maç özelinde de Konyaspor'un çok sıkıntı çekmesine sebep oldu. Şunu demiyorum yalnız 90 dakika takım bu tempoy ile oynasın Takım ilk 30 dakikalık eforunu 90 dakikaya yayabilsin bu ikisi arasında çok büyük fark var.Bunu yapmanın en temel kuralıda topu biraz ayakta tutup pas yapmaktan geçiyor. Orta alanda kapılan her top kanatlara oynanıyor buda hücum oyuncularının çok çabuk yarulmasına sebebiyet veriyor. Orta alanda oyun biraz tutulsa ve rakip uyutulsa zaten araya atılan bir top tehlike yaratabilir. Peki orta alanda neden oyun tutulmuyor bence bu kouşulmalı.

Orta alanda Konyaspor iki ön libero ile sahaya çıkıyor üç haftadır. Jonsson-Volkan ve Jonsson Moke. Bu adamlar fizik güçleri ile oyunda olan futbolcular. Bu adamlardan sen oyunu tutmasını yada oyunu kurmasını bekleyemezsin. Bu adamlar sana topu keser, defans bloğunu rahatlatır ve ayağına gelen ilk topta hemen en basit olanını oynar top kaybı yapmak istemez. Bu yüzden hocanın bu bölgeye müdahale etmesi lazım. İki 6 numaradan vaz geçip yanına oyunu iki yönlü oynayabilen bir oyucu lazım. Nitekim son hafta Bursaspor maçında oyuna sonra giren Hurtado'nun yaptıkları ortada.

Son olarak hocanın o bölgeye transfer istemesi ve söylemlerine değinmek istiyorum. Yani oraya alınacak oyuncu eğerki kendini fazlasıyla ispatlamış biri değilse oraya transfere gerek yok. Jevtovic-Hurtado-Volkan-Moke-Jonsson-Milosevic-Amir-Traore-Vedat ve Musa alternatifi bol bir bölge orası. Tabi bu oyuncuların 4-4-2 sitemine adapte olmalarını hoca antremanda daha iyi görüyordur. Ve son olarak daha hazır değiliz demesi. Sadece Rıza Hoca için değil tüm hocalar için söylüyorum madem ligin 3.haftasında daha hazır değiliz diyecekseniz neden o kadar para harcanarak sezon öncesi kamplar yapılıyor...

Saygı ve sevgilerimle...

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ